28-lecie istnienia straży granicznej w regionie

28-lecie istnienia straży granicznej w regionie
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. W-MOSG w Olsztynie

W piątek w urzędzie wojewódzkim odbędą się uroczystości związane z 28. rocznicą powołania straży granicznej zorganizowane m.in. przez olsztyński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Straż graniczna jest kontynuatorem Korpusu Ochrony Pogranicza, który działał na terenach graniczących z Litwą i Związkiem Radzieckim w latach 1924-1939. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej w Kętrzynie został utworzony w dniu 16 maja 1991 r.

Regionalna komenda jest zlokalizowana w Kętrzynie. Obecnie w województwie warmińsko-mazurskim służbę pełni ok. 1400 funkcjonariuszy straży granicznej, którzy są rozlokowani w 11 placówkach. Cztery z nich to drogowe przejścia graniczne w Gronowie, Bezledach, Gołdapi i Grzechotkach. Dwie placówki obsługują ruch kolejowy: w Braniewie i Skandawie. Placówka w Olsztynie kontroluje ruch lotniczy w porcie Olsztyn-Mazury. Funkcjonariusze w pozostałych punktach kontrolują tzw. „zieloną granicę”, czyli pas wzdłuż granicy, gdzie nie ma przejść granicznych.

Funkcjonariusze prowadzą różne działania. Kontrolują ruch graniczny, sprawdzają, czy nie są przewożone towary zakazane i nielegalne, m.in. materiały wybuchowe, papierosy i alkohol bez polskich znaków akcyzy, kontrolują pobyt obcokrajowców czy odprawiają pasażerów. Patrolują również pas drogi granicznej, sprawdzają czy nikt nie przekracza nielegalnie granicy, legitymują osoby i pojazdy. W naszych szeregach są także funkcjonariusze pełniący zadania specjalne, którzy np. zatrzymują niebezpiecznych przestępców – wyjaśniła nam kapitan Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz