''ZostajeMy w UE''. Aleksander Kwaśniewski w Olsztynie: ''Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, nie wolno nam tego odbierać!''

''ZostajeMy w UE''. Aleksander Kwaśniewski w Olsztynie: ''Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, nie wolno nam tego odbierać!''
Aleksander Kwaśniewski wraz z małżonką podczas krótkiego przemówienia
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją RP.

Bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku TK, Donald Tusk zapowiedział dużą manifestację w stolicy.

- Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na plac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać - wzywał w tygodniu Donald Tusk na Twitterze.

Demonstracje w obronie obecności Polski w UE odbywają się także w wielu innych miastach pod hasłem "My ZostajeMY w UE! Jesteśmy z Europą". Podobnie było w niedzielny wieczór w Olsztynie, gdzie na starówce zgromadziło się ponad tysiąc osób demonstrując swoje poparcie dla pozostania w Unii Europejskiej.

- Jeżeli rząd chce wyjść z Unii Europejskiej, proszę bardzo - droga wolna, ale my zostajemy! - mówiła do zgromadzonych jedna z organizatorek lokalnego wydarzenia, a zarazem miejska radna i przedstawicielka Komitetu Obrony Demokracji, Marta Kamińska.

Podczas olsztyńskiego zgromadzenia powiewały polskie, jak również unijne flagi. Wielu z przybyłych miało również kartki z hasłami "Szlaban dla PiS. My zostajemy w UE", czy też "Ja zostaję".

Podczas trwającej około godzinę demonstracji, do mieszkańców stolicy Warmii i Mazur przemawiał m.in. odsunięty od obowiązków służbowych sędzia Sądu Okręgowego, Paweł Juszczyszyn, który przypomniał, że "tylko niezależny, bezstronny sąd powołany zgodnie z ustawą, może zapewnić bezpieczeństwo prawne".

- Reprezentuję polskich sędziów. My, polscy sędziowie, a zarazem sędziowie europejscy - zostajemy, zostajemy z wami w Unii Europejskiej - mówił Juszczyszyn. - Odważni sędziowe każdego dnia, od ostatnich kilku lat, stają ramię w ramię z wami i bronią waszych praw w sądach. Bezpieczeństwo prawne daje nam też Unia Europejska i wspólny porządek prawny. My, jako sędziowe europejscy, stoimy na straży porządku prawnego. Prawa i sprawiedliwość znaczy to samo w Polsce, czy w Unii Europejskiej. Przedwczorajszy, pseudowyrok Trybunału Konstytucyjnego, w którym zasiadają dublerzy, który zarządzany jest przez osobę nielegalnie powołaną na stanowisko prezesa TK, nie jest orzeczeniem i to stwierdził jednoznacznie Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Paweł Juszczyszyn na niedzielnej demonstracji

Głos zabrał również Wojciech Wrzecionkowski, prawnik i założyciel Rotary Club w Olsztynie, który przyznał, że w ostatnim czasie kiedy słyszy partię rządzącą i ich przestawicieli to czuje, jakby znalazł się w innej rzeczywistości.

- Ostatnio się dowiedziałem, że to opozycja chce wyjścia z Unii Europejskiej. To nie jest żart. W głównym wydaniu "Wiadomości" puścili Giertycha sprzed 20 lat, który był sceptykiem w ówczesnym czasie. Druga rzecz, która mnie bardzo zaciekawiła to fakt, że "my nie potrzebujemy pieniędzy". My mamy pieniędzy w bród. My możemy rzucać tymi pieniędzmy po ulicy. Prezes NBP (Adam Glapiński - dop. autor) mówi "po co nam Unia, my mamy tyle pieniędzy, że wszyscy się w kolejce ustawiają - powiedział Wrzecionkowski.

Gościem specjalnym olsztyńskiego wydarzenia był były prezedent Polski, Aleksander Kwaśniewski, który wraz z małżonką przypominał pozytywne emocje jakie towarzyszyły Polkom i Polaków w momencie wejścia do struktur Unii Europejskiej.

- To wspaniałe, że jest was tak wielu. A jestem pewny, że z każdym kolejnym dniem będzie nas więcej - mówił ze sceny Kwaśniewski.

I dodał: - Zatrzymamy ten marsz, który proponuje nam rządząca partia. Zawsze kiedy widzę ludzi pełnych energii i entuzjazmu, walczących o polskie sprawy w Unii Europejskiej przypominam mi się moment, kiedy również z żoną uczestniczyliśmy 1 maja 2004 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie, kiedy Polska rozpoczynała swoje pełnoprawne, suwerenne członkowstwo w europejskiej wspólnocie. To było wydarzenie pełne najwspanialszych emocji. To był moment, kieby byliśmy wszyscy przekonani, że dzieje się rzecz historyczna. Czekały na to kolejne pokolenia Polaków. Chyba podobny szał emocji moglibyśmy przeżywać gdyby Polska została kiedyś mistrzem świata w piłce nożnej. My jesteśmy członkami Unii Europejskiej, nie wolno nam tego odbierać!

Komentarze (134)

Dodaj swój komentarz

 • Marx 2021-10-11 09:59:39 88.156.*.*
  Pośród starych komunistów z Olsztyna brakuje tylko jednego- Grzymowicza.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 13
 • antyszczuj 2021-10-11 09:29:36 88.156.*.*
  Wyrok TK jest jak w wielu krajach UE, więc nie po co te łgarstwa. Niemcy mieli to nawet zawarte od razu w traktacie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 12
 • 🇪🇺🇪🇺 2021-10-11 08:47:57 79.191.*.*
  My zostajemy! Olsztyniacy za Unią Europejską!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 7
 • osztyniak 2021-10-11 08:34:29 88.156.*.*
  Portal Miejski zauważył wielkie protesty w Polsce a pis-owska Gazeta Olsztyńska nie. Po prostu dostała takie wytyczne z pis-u ,,cisza ani mru mru o protestach,,. I mamy czyta c GO? Tak samo TV TVP3 PiS Olsztyn.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 7
 • Marek 2021-10-11 08:23:20 37.248.*.*
  Dla mnie ten rząd jest pro Rosyjski . Przez to co robią bliżej nam do Rosji, Białorusi niż nigdy wczesniej . Polska jest skłócona z najbliższymi sąsiadami. Nawet z niby partnerem strategicznym USA , nie mówiąc o całej Unii Europejskiej . Do tego galopująca inflacja i drożyzna spowodowana nie wirusem covid , a rozdawnictwem i utrzymywaniem różnej maści patologii i nierobów .Jeżeli dojdzie do Polexitu to może pojadą dalej kto wie i wyjdziemy z NATO wtedy Ruskie wejdą tu bez jednego wystrzału . Nawet ta propaganda w tej telewizji partyjnej , bo nie jest to już telewizja publiczna jak kiedyś jest niczym propaganda prosto z Pjongjangu co dzień wita nas Tusk i dobrobyt w jaki zgotował na rząd .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 5
 • Biblia 2021-10-11 08:10:33 37.30.*.*
  Ach te ciasne zaściankowe prawicowe myślenie, i co głąby po wyjściu z Unii proponujecie? Sojusz z Putinem? Gruby pseudoprofesor z nbp będzie drukował nominały po 5.000 złotych a chleb będzie kosztował 100 zł? Nie było w historii naszego kraju większych szkodników niż pis, z tym bohaterem Kaczyńskim co u mamusi pod spódnicą podczas stanu wojennego przesiedział:)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 9
 • Warmia 2021-10-11 07:54:26 178.42.*.*
  Albo ci co w stanie wojennym spali do południa tak jak nasz zbawca narodu. On zawrócił Wisłę kijem... i jeszcze nie powiedział ostatniego słowa Jak to było w jego przemówienia przed nami długa droga i tak od 6 lat idzie ten tytan intelektu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 4
 • Gość 2021-10-11 07:50:24 178.42.*.*
  Panie kaczor nie wystarczy się myć trzeba jeszcze wodę zmieniać Najmocniejsi w gębie są ci co za komuny cicho siedzieli lub ich jeszcze na świecie nie było.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 6
 • PISPO-Jedno zło.Lewica też 2021-10-11 07:48:26 31.0.*.*
  Sami dziadersi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 21
 • beku 2021-10-11 07:33:14 188.47.*.*
  Na początek proponuję wszystkich naszych polityków wysłać na Syberię a zastąpić ich nowymi (bez układów z nowymi pomysłami). Co będzie dalej to zobaczymy. Jak nie to kolejni w pociąg i wio ..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3