Założył zbiórkę pieniędzy, aby mieć za co przeżyć i znaleźć pracę [ZDJĘCIA]

Założył zbiórkę pieniędzy, aby mieć za co przeżyć i znaleźć pracę [ZDJĘCIA]
Marcin marzy o tym, aby odmienić swoje życie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Marcin ma guza mózgu, problemy z pamięcią i epilepsję. Od roku nie pracuje. Żebrał, aby mieć na chleb. Teraz chce znaleźć pracę. Dlatego zorganizował zbiórkę, która ma mu pomóc przetrwać w trudnym czasie.

Witam państwa napisałem tu gdyż zbiórka jest moją ostatnią deską ratunku,jestem osobą niepełnosprawną posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym wydanym w Miejskim Zespole Do Spraw Orzekania O Niepełnosprawności Gdzie już od 2008 napisali niezdolność do pracy w podpunkce1,co kilka lat przedłużam te orzeczenie a ogółem niepełnosprawność posiadam od 16r.życia.

– tak zaczyna się pismo na stronie zrzutki (pisownia oryginalna).

Osobą, która ją utworzyła jest Marcin, 36-letni mieszkaniec Olsztyna.

Odwiedziliśmy go. Mieszka w wynajmowanym pokoiku, łazienkę i kuchnię dzieli z innymi lokatorami. Za stancję płaci 500 zł. Jeżeli chodzi o źródła dochodu, to są to: zasiłek stały z MOPS-u (548 zł), dodatek celowy (130 zł) i fundusz pielęgnacyjny (215 zł), co daje niecałe 900 zł. Zatem pozostaje mu 400 zł na miesiąc.

Wcześniej przez rok żebrałem pod sklepami. Nie jestem z tego dumny. To sprawiło, że zachorowałem na depresję – mówi Marcin z przerwami. Często milknie, bo ma problemy z pamięcią i zapomina, o czym mówił.

A co robiłeś wcześniej? Skoro mieszkasz na stancji, to musiałeś zarabiać – dopytuję.

Tak, pracowałem, odkąd tylko skończyłem liceum. Roznosiłem ulotki, byłem magazynierem w kilku firmach. Rok temu wykryto u mnie guza mózgu. Szukałem pracy, ale przez koronawirusa, trudno było o zatrudnienie – przyznaje Marcin.

I dodał: – Założyłem tę zbiórkę, bo już nie wiedziałem, gdzie szukać pomocy. Potrzebuję pieniędzy, aby opłacić czynsz za kilka miesięcy, ale również leki, które nie są tanie. W dodatku chciałbym kupić skuter, aby pójść do pracy jako dostawca. Jest to praca, którą mógłbym się zajmować.

Link do zrzutki znajduje się pod tym adresem: https://pomagam.pl/978ha734. W ciągu 4 dni Marcinowi udało się zebrać niemal dwukrotność początkowej kwoty, która wynosiła 5 tys. zł. Pomogło mu 268 osób. Inni postanowili wspomóc mężczyznę, przywożąc jedzenie i ubrania.

Było u mnie małżeństwo. Przywieźli kilka siatek z jedzeniem i ubraniami. Bardzo im za to dziękuję.

Jak już wspomnieliśmy, Marcin cierpi na liczne dolegliwości. Jednak ma świadomość tego, że części z nich mógłby uniknąć, gdyby nie popełnił błędów w młodości.

Gdy miałem 16 lat, zacząłem ćpać. Nie ukrywam, że w domu nie było najlepszej atmosfery. Często spałem na ulicy – wyjaśnił Marcin.

To właśnie na skutek zażywania narkotyków mężczyzna nabawił się problemów psychicznych. Był kilkukrotnie w zakładach psychiatrycznych. Dwukrotnie miał też próby samobójcze. Teraz, jak podkreślił, jest innym człowiekiem.

Wiem, że to był wielki błąd. Dostałem kopa od życia. Od 7 lat jestem czysty. Uczęszczam na terapię metadonową. Chcę uświadamiać innych, aby wiedzieli, czym branie narkotyków może się skończyć – dodał.

Galeria

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Michał 2020-09-28 12:18:26 94.254.*.*
  Od 7 lat to ty nie bierzesz heroiny oszuście! Ale co innego to i owszem. A z programu metadonowego to już cię chyba ze 20 razy wyrzucili tylko ciągle wkrecasz się do Świecia i wracasz. Czemu po 7 latach na programie nie odbierasz tak jak inni raz na 2 tygodnie tylko codziennie musiałeś przychodzić i pic na miejscu? Teraz wydają na tydzień wszystkim przez koronawirusa to ci się udało, bo inaczej znowu by cię złapali i wyrzucili. Oszust. Jak ci nie wstyd? Jest tyle osob, ktore naprawdę potrzebują pomocy
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Aaaaa 2020-09-28 12:11:02 94.254.*.*
  Ludzie to jakis zart? Najpierw sprawdźcie zanim coś napiszecie. On nie zebrał pod sklepami tylko w nich kradł i nie zeby miec na jedzenie tylko na dopalacze i kasyno, ktorego jest stalym bywalcem. On po prostu naciaga ludzi nie dajcie sie nabrac
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Granat 2020-09-28 08:28:10 5.184.*.*
  Przydałby się książki , są drogie , wesprzyjmy go również nimi. To dobrzy przyjaciele , nigdy nie zdradzą. Wiem coś o tym.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Xmx 2020-09-28 08:18:11 188.147.*.*
  Ważne że chce wyjść z tego dołka , każdy uczciwy sposób jest dobry
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść