Rodzice demonstrowali pod ratuszem przeciw likwidacji ośrodka dla dzieci niesłyszących. Wsparli ich inni olsztynianie [ZDJĘCIA]

Rodzice demonstrowali pod ratuszem przeciw likwidacji ośrodka dla dzieci niesłyszących. Wsparli ich inni olsztynianie [ZDJĘCIA]
W piątek pod ratuszem odbył się protest rodziców i dzieci przeciw likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niedosłyszących
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

W piątek pod ratuszem odbyła się demonstracja przeciwko likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących przy ul. Grzegorzewskiej w Olsztynie. Wydarzenie to zorganizowali rodzice uczniów.

Na manifestację pod ratuszem przyszło ok. 30 osób. Mieli ze sobą transparenty „Zostawcie dzieciom przedszkole SOSW”, „Bloki, tramwaje a edukacja staje”, „Usłyszcie głos naszych dzieci” czy „Przedszkola i szkoły to nie firmy! Nie muszą zarabiać na podwyżki pensji p. Grzymowicza”. Manifestanci podkreślili, że chcą tylko jednego – aby placówka, w której uczą się ich dzieci, nie została zlikwidowana.

Demonstrujemy stanowisko wszystkich rodziców wobec podjętej uchwały, czyli zdecydowany sprzeciw odnośnie planów likwidacji naszego ośrodka. Stajemy w obronie dzieci i szkoły – przyznała w rozmowie z nami Monika Luma, przewodnicząca Rady Rodziców SOSW przy ul. Grzegorzewskiej.

Organizatorki złożyły petycję z ok. 800 podpisami przeciw likwidacji ośrodka. Poprosiły o spotkanie z prezydentem Olsztyna. Piotr Grzymowicz zgodził się.

Ten ośrodek stanowi drugi dom dla dzieci. Nie wyrażamy zgody na likwidację ośrodka, ponieważ nie przeprowadzono z nami żadnych konsultacji, nie przedstawiono nam żadnych konkretnych planów – dodała Monika Luma.

Przyznała, że rodzice mają żal do radnych i prezydenta. Jej zdaniem, względy ekonomiczne nie mogą być przyczyną zamykania ośrodka dla dzieci z niepełnosprawnościami, tym bardziej że to jedyna szkoła w regionie przeznaczona specjalizująca się w edukacji osób z niedosłuchem.

4 stycznia dowiedzieliśmy się o tym, że Rada Miasta Olsztyna chce zlikwidować ośrodek. Jestem przedstawicielem środowiska osób z uszkodzonym słuchem. Chciałem zaapelować do władz miasta, żeby pozostawiły ośrodek w tym miejscu, w którym się znajduje i żeby dzieci mogły godnie nabyć kompetencje do życia w dorosłości – powiedział Michał Ostrowski z nowo powołanej Rady Rodziców SOSW.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku radni podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji placówki (Miasto szuka oszczędności. Radni za likwidacją Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie). Powodem zamknięcia placówki miały być względy ekonomiczne, chodzi o nierentowność.

Rząd PiS zmniejsza nam z roku na rok subwencję oświatową. Wkładamy wiele wysiłku, by zapewnić funkcjonowanie edukacji na dobrym poziomie. Tymczasem każda racjonalna decyzja spotyka się z krytyką opartą na emocjach, a nie merytorycznych przesłankach – powiedział w marcu Piotr Grzymowicz.

15 grudnia na sesji, podczas której podnieśli swoje i prezydenta uposażenia, zadecydowali o tym, że ośrodek dla dzieci niedosłyszących ma zostać zlikwidowany.

Rodzice uczniów szukają jeszcze pomocy u kuratora. Z naszych informacji wynika, że Krzysztof Marek Nowacki zgodził się na rozmowę, która odbędzie się we wtorek. Z pewnością w tej sprawie ważna będzie opinia, jaką wystawi.

W ostateczności rodzice planują przenieść swój protest na jedną z olsztyńskich ulic. O szczegółach będziemy informować.

Czytaj również:

Nie chcą likwidacji Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie. Wystosowali pismo do kuratora

Kurator oświaty przeciwny likwidacji ośrodka dla dzieci niesłyszących

Prezydent Piotr Grzymowicz nie powiedział ostatniego słowa ws. ośrodka dla dzieci niesłyszących

Władze Olsztyna komentują decyzję kuratora nt. ośrodka dla dzieci niesłyszących: ''Radni i posłowie z PiS-u stają się głusi na racjonalne argumenty''

Komentarze (49)

Dodaj swój komentarz

 • Janusz Platfusiewicz 2022-01-17 17:06:43 37.109.*.*
  Stalin, Lenin, Komorowski, Trzaskowski, Arbuz- tych klientów nie obsługujemy...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Alojzy 2022-01-16 15:34:21 31.2.*.*
  ,,Grzymowicz zgodził się,, . Będzie pewnie twardym negocjatorem. Bo ratuszowym głupkom niewiele zostaję z zasranych tramwajów. Opieka nad dziećmi nie powinna podlegać samorządom ponieważ sprzyja to wszelkim niesprawiedliwoscom społecznym...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
 • AntyARBUZ 2022-01-16 14:42:37 37.248.*.*
  Beton won!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • aza 2022-01-16 09:39:39 83.24.*.*
  Zupełnie niedawno był artykuł w GO o jakimś stowarzyszeniu, które walczy z prezydentem o ziemię w Łupstychu by rozbudować szkołę dla niepełnosprawnych dzieci ,które w większości mieszkają w Olsztynie i tam się je dowozi. O ile wiem nie ma tam zbyt dobrych warunków do nauki. Klasy małe, korytarze wąskie, gabinety ciemne i mikroskopijne brak dużej sali gimnastycznej. Tam są nawet jakieś radne zaangażowane w walkę o teren. Może dogadać się ze stowarzyszeniem i tu udostępnić duże, widne sale dla przedszkola i szkoły a wypowiedzieć umowę w Łupstychu. Myślę, że to pomysł do przemyślenia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6
 • Ellla 2022-01-16 02:50:15 77.242.*.*
  Najpierw 50 lat ośrodka życzą sukcesów na dalsze lata .. A potem robią co chcą .Myślę że to P Dyrektor Ośrodka szkoły coś o tym wie ....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • Bolka 2022-01-16 02:45:39 77.242.*.*
  Macie jakieś pytania co do nauczycieli i opiekunów ośrodka .Rozwijających się dzieci to jest strona Ośrodka .......
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • Młoda 2022-01-15 21:07:49 81.33.*.*
  Dlaczego radni podjęli uchwałę w sprawie likwidacji Ośrodka? Dokładnie rok temu podjęli podobną. Wówczas protestowało wiele stowarzyszeń i Pan Kurator wydał negatywną decyzję. Grzymowicz złożył zażalenie do Czarnka ale ten je odrzucił. Grzymowicz powinien udać się do Sądu. Ale tam trzeba udowodnić swoje racje. A z tym jest trudno. Argumentów za likwidacją nie ma po prostu. Grzymowicz po prostu kazał radnym przegłosować kolejną uchwałę. A nuż się uda? A może Kurator tym razem wyda pozytywną opinię? Myślę że rodzice pisząc posty trafnie wskazali komu zależy na budynkach po zlikwidowanym Ośrodku. Pani radna nie odpuści póki trwa kadencja. Radzę rodzicom dzieci z Ośrodka walczyć do końca. Weżcie przykład z rodziców z przedszkola na Zatorzu. Walczyli i osiągnęli sukces. Zróbcie konferencję prasową. Zaproście radnych którzy byli za likwidacją Ośrodka i niech podadzą argumenty ZA likwidacją. Zaproście radnych którzy byli przeciwko likwidacji Ośrodka i niech podadzą argumenty PRZECIW likwidacji.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 5
 • Janusz Platfusiewicz 2022-01-15 16:31:50 37.248.*.*
  Beton to stan umysłu (a raczej jego braku), to łączy pseudowłodarzy Olsztyna i Warszawy - brak mózgu i ABI - absolutny brak inteligencji. Poza tym, w Ratuszu śmierdzi ruską onucą. Fuuuuu!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 7
 • ==== 2022-01-15 13:34:09 95.160.*.*
  A gdzie Falej walczy o LGBT a o prawdziwy problem ma w nosie-poszła liczyć ludzi pod kościołem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 7
 • det 2022-01-15 09:32:02 5.172.*.*
  to są rządy radnych z platformy, kodu i ich prezydenta
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 7