Zakpili z drogowców? Ogródki na starówce kosztem osób niepełnosprawnych

Lokalni restauratorzy starając się o pozwolenie na zajęcie pasów drogowych na starówce, by budować tam letnie ogródki, obiecują drogowcom gruszki na wierzbie, a to najwyraźniej urzędnikom wystarcza. Jak inaczej wyjaśnić wydanie pozwoleń na stawianie stolików ''pod chmurką'' w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych?  

Od momentu niedzielnej publikacji postu na Facebooku przez znanego w mieście społecznika – profesora UWM Stanisława Czachorowskiego, który zwrócił uwagę na to, że właściciele jednej z restauracji zabudowali zjazd dla osób niepełnosprawnych drewnianych ogródkiem - w sieci wrze.

Olsztynianie pytają jak to możliwe, że nikt z Zarządu Dróg Zieleni i Transportu nie sprawdza wykonania tych ogródków, które powstają na terenach gminy za pozwoleniem urzędników? W przypadku zabudowanego zjazdu dla osób niepełnosprawnych, w miejscu którego stanął podest pierogarni – drogowcy zarzekają się, że właściciel ma obowiązek udostępnić zjazdy.

Przepisy przepisami, tymczasem ogródek wygląda na zupełnie skończony. Na próżno szukać tam wspomnianych zjazdów, czy udogodnień dla osób niepełnosprawnych. 

- W tej chwili jeszcze trwają tam prace. Na bieżąco sprawdzamy, czy budowa ogródka przebiega zgodnie z wytycznymi - mówi Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT.

To jednak nie jedyne miejsce na Starym Mieście w Olsztynie, gdzie ogródek piwny powstał w miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Tym razem chodzi o ten vis a vis Kościoła Ewangelickiego przy Starym Mieście, który stanął na terenie wyznaczonych wcześniej miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Parking tym samym został okrojony, a ogródek działa jak gdyby nigdy nic.

Z czego wynikają takie absurdy? Z lenistwa urzędników, którzy nie podejmują kontroli, czy niewiedzy przedsiębiorców? A może obu stronom brakuje empatii?

**

Dziś na Facebooku właściciel restauracji, który zbudował podest na podjeździe, zapewnił, że jeszcze dziś powstanie nowy zjazd dla osób niepełnosprawnych. Rzeczywiście wieczorem przedsiębiorca ustawił na sąsiednich schodach drewniane zjazdy.

Fot. Jakubek Muszle Św. Jakuba

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Olsztynianin 2016-06-22 11:19:11 193.222.*.*
    Powstał nowy podjazd, ale mocno prowizoryczny.... https://www.facebook.com/MuszleJakubek/photos/a.316532671837366.1073741828.301869396637027/632440606913236/?type=3&theater
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
  • Przechodzień 2016-06-21 12:42:20 109.241.*.*
    warto zajrzeć do chociażby warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i sprawdzić jakie parametry powinna spełniać pochylnia dla niepełnosprawnych by wiedzieć, że ta pochylnia zabudowana ogródkiem nie jest przeznaczona dla niepełnosprawnych. choć nie zmienia to faktu, że mogłaby sie przydać chociażby dla kobiet spacerujących z wózkiem dziecięcym.
    Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść