Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2024-03-28 10:58

Krzysztof Brągiel

Zabytek z Olsztyna trafi na listę UNESCO? „To bardzo ważna inicjatywa” [WIDEO]

Zabytek z Olsztyna trafi na listę UNESCO? „To bardzo ważna inicjatywa” [WIDEO]
Trwają starania, aby dawny żydowski dom przedpogrzebowy w Olsztynie trafił na listę UNESCO
Fot. Łukasz Waleszczyński / Olsztyn.com.pl

Przy ulicy Zyndrama z Maszkowic w Olsztynie znajduje się niezwykły budynek. To Bet Tahara, czyli zawodowy debiut wybitnego architekta Ericha Mendelsohna, który urodził się i dorastał w naszym mieście. Trwają starania, aby zabytek z początku XX wieku trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

reklama

W ubiegłym tygodniu w Olsztynie odbyła się konferencja poświęcona osobie i dziełu słynnego architekta. Uczestnicy Mendelsohnowskiej konferencji obradowali w pawilonie wystawienniczym liceum plastycznego. Na Warmię przyjechali goście z USA, Niemiec, Francji, Izraela, Włoch i Polski. Spotkanie było kolejnym etapem starań, aby dołączyć Bet Taharę do listy światowego dziedzictwa UNESCO. 

Dawny żydowski dom przedpogrzebowy od kilkunastu lat jest prowadzony przez stowarzyszenie Borussia i funkcjonuje jako Centrum Dialogu Międzykulturowego „Dom Mendelsohna”. - Mendelsohn wyznaczał trendy na przyszłość. Był prekursorem wiary, że XX wiek będzie wiekiem rozwoju, zmian. Cenił funkcjonalność, wykorzystanie światłą dziennego. To wszystko o czym dzisiaj mówimy – powiedziała nam Ewa Romanowska, członek zarządu Fundacji Borussia.

Obok budynku znajduje się ogrodzony cmentarz żydowski. Dziś bardziej przypomina jednak park, ponieważ nagrobki wiele lat temu zostały usunięte. - Gmina żydowska stworzyła tutaj swoją nekropolię w roku 1818. Podobnie jak inne wyznania. Nekropolia działała od lat 40-tych XX wieku. Potem niestety znajdujące się tutaj nagrobki ulegały zniszczeniu – wyjaśniła Romanowska.

Aktualnie nekropolia jest ogrodzona i spełnia funkcję zielonego zakątka pośród betonu.

Wpisanie olsztyńskiej Bet Tahary na listę światowego dziedzictw UNESCO podniesie status zabytku. Kiedy do tego dojdzie? Trzeba uzbroić się w cierpliwość. - Przed nami proces, który potrwa kilka lat – zapowiada Romanowska.

Zdaniem ekspertów zabytek spełnia wiele wymogów UNESCO. Istotna jest m.in. wyjątkowa wartość zabytku, autentyczność, stan zachowania oraz integralność obiektu. 

Mendelsohn żył w latach 1887-1953. Dał się poznać jako jeden z najbardziej oryginalnych architektów XX wieku. Urodził się i dorastał w Olsztynie. Po emigracji z Niemiec w 1933 r. – tworzył także na dwóch innych kontynentach. Jego budowle wyróżniają się niezwykłą linią i do dziś zaskakują niekonwencjonalnymi formami brył.

Jedne z bardziej rozpoznawalnych dzieł to domy towarowe, fabryki, synagogi czy wieża obserwacyjna Einsteina w Poczdamie.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Olosmolo 2024-03-29 11:56:44 46.205.*.*
    Własność gminy......remonty miasta
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
  • Mieszczuch 2024-03-28 15:13:08 83.28.*.*
    Może te macewy z placu Dunikowskiego przy ,,szubienicach,, na Alei Piłsudskiego są z cmentarza żydowskiego z ul.Zyndrama z Maszkowic?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 5

www.autoczescionline24.pl