Dziś jest: 22.04.2024
Imieniny: Kai, Leonii, Sotera
Data dodania: 2024-01-06 09:02

Redakcja

Z roku na rok jest coraz gorzej. Już ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbingu

Z roku na rok jest coraz gorzej. Już ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbingu
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Jak wynika z najnowszego raportu, w relacji rocznej nieznacznie wzrósł odsetek Polaków, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy doświadczyli znamion mobbingu. Już rok wcześniej był on na wysokim, 40-proc. poziomie. Ostatnio nieodpowiednie zachowania ze strony przełożonych, kolegów z pracy lub podwładnych dotykały głównie najmłodszych pracowników. Uczestnicy najnowszego badania najczęściej skarżyli się na przydzielanie im bezsensownych zadań, obmawianie i rozsiewanie plotek, wydawanie sprzecznych poleceń, tworzenie komentarzy świadczących o zazdrości lub zawiści i używanie krzyku, przekleństw oraz wyzwisk. I w tej ostatniej kwestii nastąpił wyraźny spadek w porównaniu z pierwszą edycją badania.

reklama

Według raportu pt. „Mobbing w polskich firmach. Druga edycja – 2023 vs. 2022”, autorstwa UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl, w ciągu ostatnich 6 miesięcy znaczna część Polaków doświadczyła znamion mobbingu. Tak wykazał sondaż przeprowadzony wśród ponad tysiąca pracowników. Najnowsze wyniki porównano z danymi zebranymi rok wcześniej, w ramach pierwszej edycji badania. I okazało się, że z 40% do 41,4% wzrósł odsetek rodaków, których dotknął ww. problem.

Wzrost rdr. jest niewielki. To dowodzi, że zjawisko nieetycznych praktyk w polskich organizacjach jest utrwalone. Byśmy w niedalekiej przyszłości mogli zobaczyć poprawę, potrzebne są zmiany w kilku obszarach. Wśród nich należy wymienić wprowadzanie instytucjonalnych mechanizmów wspierających etyczne miejsce pracy, edukację w zakresie etyki w biznesie i akcje uświadamiające oraz publiczną dyskusję na temat mobbingu – mówi Alicja Kotłowska, wykładowczyni Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS, badaczka rynku pracy.

Z kolei Agnieszka Czarnecka z firmy Hays uważa, że w Polsce wciąż jesteśmy w procesie uczenia się i wychodzenia z charakterystycznego dla minionej epoki twardego czy autorytarnego stylu zarządzania. Z obserwacji ekspertki wynika, że wiele osób pełniących funkcje kierownicze musi nadal pracować nad umiejętnościami zarządzania oraz dopasowywania stylu menedżerskiego do potrzeb różnych członków zespołu.

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że w Polsce etyka i biznes to dwa osobne światy, a jedynym celem biznesu jest zysk. Warto jednak zauważyć, że przedsiębiorstwa to nie tylko maszynki do robienia pieniędzy, ale także społeczne struktury, które są platformą do relacji międzyludzkich. W pracy spędzamy większość dnia, a w sumie 1/3 naszego życia, zatem ważne jest, aby zadbać o etyczne miejsce pracy. Od tych relacji i od wzajemnego szacunku zależy atmosfera, która odbija się nie tylko na dobrostanie pracowników, ale także, ostatecznie, na wynikach i reputacji firmy – zaznacza Kotłowska.

Ekspertka z firmy Hays podkreśla, że dzisiaj od firm oraz przełożonych oczekujemy więcej niż kiedyś. Stres i konflikty oczywiście mogą zdarzyć się każdemu, ale nie powinny być stałym elementem pracy. W szczególności źródłem takich problemów nie powinien być bezpośredni przełożony. Pracownicy mają tego świadomość, więc rośnie w nich niezgoda na takie działania. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej są uważni i wrażliwi na wszelkie przejawy niesprawiedliwości, nierówności czy braku kultury pracy. Ten trend jest ważny i potrzebny dla budowania świata biznesu opartego na szacunku i współpracy. Z kolei wykładowczyni Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS dodaje, że w dzisiejszych czasach dla młodych ludzi informacje o atmosferze w firmie są jednym z wyznaczników tego, czy chcą ubiegać się o stanowisko u danego pracodawcy.

W Polsce wśród pracowników oraz ich menedżerów wciąż rośnie świadomość kwestii związanych z kulturą pracy oraz ze zdrowiem psychicznym, a także czynników motywujących do pracy lub ją zakłócających. Tym samym coraz surowiej oceniają oni swoich przełożonych, dostrzegając po ich stronie zachowania, które są krzywdzące lub zwyczajnie demotywujące. To może powodować, że delikatnie, ale jednak rośnie odsetek osób deklarujących doświadczanie znamion mobbingu w pracy – stwierdza Agnieszka Czarnecka.

Z badania również wynika, że wzrósł odsetek mężczyzn, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy doświadczyli znamion mobbingu. Pod koniec 2022 roku było 43,5% takich ankietowanych, a już rok później – 46,2%. Za to liczba kobiet, które miały ww. problem, pozostała bez zmian – 36%. Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl wiąże to z tradycyjnymi normami społecznymi, które dotyczą mężczyzn.

Kulturowe oczekiwania dotyczące siły lub niezależności mogą sprawić, że mężczyźni są bardziej skłonni ukrywać doświadczenia mobbingu. W dodatku na przykład wzmożona konkurencja w miejscu pracy czy wzrastające oczekiwania dużej wydajności mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka mobbingu wśród mężczyzn. Kobiety mogą być bardziej skłonne do dzielenia się swoimi doświadczeniami i szukania wsparcia społecznego – uważa Murgrabia.

Zebrane dane pokazują także, że z mobbingiem najczęściej mają do czynienia młodzi ludzie. W 2023 roku 53,6% osób w wieku 18-24 wskazało, że doświadczyło jakiejś jego formy. Michał Murgrabia łączy to z faktem, że młode osoby często znajdują się w początkowych etapach kariery zawodowej. Konkurencja, zmiany w strukturze organizacji oraz presja związana z budowaniem kariery mogą zwiększać ryzyko doświadczania mobbingu.

Brak doświadczenia zawodowego i bardziej hierarchiczna struktura relacji w pracy mogą sprawić, że młodzi pracownicy są bardziej podatni na negatywne zachowania ze strony współpracowników lub przełożonych. Z badania wynika również, że mobbingu najczęściej doświadczają osoby zarabiające co miesiąc na rękę w przedziale 5000-8999 zł – ok. 50% wskazań. Najmniejszy odsetek pojawia się wśród ankietowanych z zarobkami – 2999 zł – 24,4%, a także powyżej 9000 zł – 36% – relacjonuje ekspert z platformy ePsycholodzy.pl.

W 2023 roku w TOP5 najczęstszych problemów w relacjach zawodowych ankietowani wskazali otrzymywanie bezsensownych zadań – 10,3%, bycie obiektem obmawiania i plotek – 9,8%, dostawanie sprzecznych poleceń – 9,6%, padanie ofiarą komentarzy świadczących o zazdrości lub zawiści – 9%, doświadczanie krzyku, przekleństw i wyzwisk – 8,4%. W 2022 roku w firmach, w których panował mobbing, dominowała natomiast ta ostatnia forma przemocy – 13%. Dalej w zestawieniu było widać przydzielanie bezsensownych zadań – 12,1%, obmawianie i rozsiewanie plotek – 12%, wydawanie sprzecznych poleceń – 9,3%, a także tworzenie komentarzy świadczących o zazdrości lub zawiści – 8,5%.

Używanie krzyku, przekleństw i wyzwisk wydaje się najmniej wyrafinowanym zachowaniem mobbingowym. Wiele szkoleń i wytycznych dotyczy ograniczenia właśnie tego typu działań menedżerów wobec pracowników. Stosunkowo łatwo jest też rejestrować takie zdarzenia. Obecnie każdy ma w ręce dyktafon, w postaci choćby telefonu – twierdzi Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl.

Do tego ekspert dodaje, że z innych badań wiadomo także, iż ta forma perswazji nie jest efektywna w stosunku do pracowników. Świadome swoich kompetencji osoby mogą rezygnować z pracy, w której źle się czują. Organizacje są wtedy narażone na koszty poszukiwania nowych osób do pracy. Dlatego firmie nie opłaca się, żeby występowały w jej strukturach takie zjawiska.

Przydzielanie bezsensownych zadań i wydawanie sprzecznych poleceń wiąże się często z brakiem kompetencji menedżerskich. Pseudopraca i brak efektywności organizacji pracy jest niestety dużym wyzwaniem dla polskich firm. W tym zakresie ważne są szkolenia podnoszące kompetencje osób zarządzających. Jeśli chodzi o inne kategorie, np. krzyczenie i obmawianie, są to praktyki związane z normami społecznymi i kulturą osobistą. W tym zakresie samo szkolenie nie wystarczy. Potrzebne są działania przywódcze, płynące z samej góry, z zarządu, aby promować etyczną kulturę organizacyjną – podsumowuje Alicja Kotłowska z Uniwersytetu SWPS.

Źródło: MondayNews

Komentarze (37)

Dodaj swój komentarz

 • RAKIETA 2024-01-09 13:13:26 37.225.*.*
  ŚWIĘTA PRAWDA KTO KOMU KAŻE SIEDZIEĆ W JEDNYM MIEJSCU,NIKT NIKOGO NIE TRZYMA NA SZNURKU,PS KIEROWNICY DYREKTORZY I PREZESI CZY SZEFOWIE ZAWSZE MAJĄ................. sam se odpowiedz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Praca 2024-01-08 18:12:30 2a00:f41:80f:*
  Ludzie a kto Wam każe pracować u jednego? Nie pasuje to idę gdzie indziej. Jak dajesz się pomiatać do tego stopnia że bierzesz leki czy jesteś u psychiatry to powodzenia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Zi0m 2024-01-07 23:19:24 95.160.*.*
  Coraz nowe podatki i coraz mniej wolności, w pracy terror i zap....l, tuż obok bombardowania i ludobójstwo, nie można się pobawić na trawniku bo w Polsce s.a na nie 5 mln samych psów - a co słyszysz np. w radiu? Nie odpalaj raz w roku petardy 1g prochu bo zwierzotkom ciężko! Kiedyś dziennikarze a nawet artyści czy politycy zajmowali się ważnymi problemami społecznymi - a dziś liczy się tylko hajs.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Gfs 2024-01-07 13:54:32 176.221.*.*
  Prawda jest taka ze jak robisz za trzech nie wiesz co to mobing bo szef, przelozony nie ma sie do czego przyczepic, ale jak pracujesz na pol gwizdka i opierniczasz sie to jestes skazany na uwagi szefa, przelozonego i jak tego nie zmienisz to szefowi przelozonemu puszczaja nerwy i albo cie bedzie mobingowal albo cie zwolni. Czasy czy sie stoi czy sie lezy wyplata sie nalezy minely bezpowrotnie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 10
 • Niestety Polak 2024-01-07 07:31:23 46.205.*.*
  Polskiego robola trzeba opiera... Żeby coś robił Polak to przygłup i sam się za robotę nie weźmie musi mieć bat
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 9
 • Lotto 2024-01-07 06:23:56 172.99.*.*
  Kto wie co się dzieje w takim olszyńskim Transkomie to się w cyrku nie śmieje. Ludzie u psychiatry kończą... poczytajcie sobie opinie na gowork (omijając te pisane przez dział PR)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • Magazynier 2024-01-06 19:12:51 78.30.*.*
  Ja doznałem takiego że skończyłem w szpitalu do tego antydepresanty przepisane .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • qwertyfdsa 2024-01-06 17:49:50 176.221.*.*
  Niestety, ale młodzi mają ostro przekichane. Nie tylko mobbing w pracy, ale bardzo słabo płatne stanowiska, niepewność zatrudnienia są normą. Na domiar złego patologiczny rynek mieszkaniowy, gdzie na wynajem mieszkania trzeba wydać jedną pensję... Ciekawe jak w takich warunkach ma się poprawić demografia, która leci łeb na szyję. 800+ to kropla w morzu potrzeb, pewnie zostanę zminusowany ale potrzebna jest zmiana tego chorego systemu, trzeba nie tylko wprowadzić nowe uprawnienia dla PiP-u, aby mogli bez zapowiedzi kontrolować dowolne przedsiębiorstwo, ale także zmienić politykę mieszkaniową, czas wrócić do państwowego budownictwa, zwiększyć zapomogi socjalne, wczasy pod gruszą itd... Na komentarze w stylu "załusz firmę" albo "weź siem do roboty" odpowiadam, że pracuję, i to ciężko za minimalną i niestety, ale nie stać mnie na kredyt, wakacje etc... Jaki jest sens pracować po 16 godzin dziennie, aby kabsę nabijać rentierom? Cóż, wydajność pracy ciągle rośnie, szkoda że nie ma to odzwierciedlenia relatywnie w zarobkach. Różnica taka, że stać nas na dobra konsumpcyjne, które nijak mają się do poprawy komfortu życia.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • doc 2024-01-06 16:36:01 79.191.*.*
  Od 13 grudnia jest już mobbing na skalę krajową. Jak długo naród to wytrzyma?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 8
 • igs 2024-01-06 16:21:09 79.191.*.*
  nie ma sensu zgłaszać mobbingu- wygrać można jedną najniższą krajową a ile przy tym bujania jest. Nie mówię co należy zrobić ale zawsze są jakieś alternatywy prawda ...? Mowa oczywiście o podciągnięciu sprawy pod większy kaliber, żadne wymierzanie sprawiedliwości po swojemu :) heee
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Fuzja 2024-01-06 16:16:24 2a00:f41:826:*
  Największy mobbing to na Mickiewicza 21/23 . Skupisko fundamentalnych katolików i wstrętna mizoginia. Prezzio guru tych patusow.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 4
 • Beauregard 2024-01-06 13:19:53 83.28.*.*
  Jak się nie będą ciebie bali to się będą z ciebie śmiali.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • PAUL MARK 2024-01-06 12:24:02 87.205.*.*
  O mobbing trzeba spytać bandytów od grupy przestępczej rudego. Dziennikarze i ich rodziny ,dzieci pociotki seniorzy patrioci powstańcy tvp teleekspresy PAP organizacje pomocowe .Itp. Niszczony i prześladowany jest każdy Obywatel dla którego wykładnią jest Bóg Honor Ojczyzna. Teraz na piedestale same łotry nawet lobby pederastów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 7
 • mietek 2024-01-06 11:27:05 83.9.*.*
  Dalej studiujcie, marnujcie swój produktywny czas, kredytujcie się do końca życia i później zapierdzielajcie za miskę ryżu z kupą w majtkach mieszkając w 40m apartamencie, żeby na raty za wszystko starczyło co miesiąc. Chyba nikt wam już do rozumu nie przemówi, że ten system kształtuje przyszłych niewolników a ci którzy mieli więcej oleju w głowie później was mobbingują bo wy na nich zapierdzielacie i musicie to robić efektywnie żeby im na leasingi starczyło.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
 • Mobbing hahahah 2024-01-06 11:04:29 195.136.*.*
  Poczekajmy aż na rynek pracy wejdzie pokolenie od którego w szkołach nie wolno było wymagać... To będzie dopiero komedia xD
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 5
 • 12awers 2024-01-06 10:44:09 2a00:23ee:1728:*
  Jesli chodzi o prywatne firmy to dziwne że po tylu latach nie nauczyło to ich nic. Podobno teraz a Polsce pracownik jest na wage złota. Jesli to jest aż 40% to prawie w co drugiej firmie nikt o to nie dba, czyli szefostwo typu "słoma z butòw wystaje". Juz ponad dekade w Polsce nie pracuje, ale faktem jest że dużo ludzi dalej żyje w epoce postkomuny gdzie to robota była zbawieniem, przecież to już nie te czasy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • MŁODA1 2024-01-06 10:23:42 2a00:f41:1826:*
  Po dojściu do władzy ruchu 15 października będzie w zakresie mobbingu jeszcze gorzej. Już rozpoczęło się polowanie na czarownice. Wzorce wzięte żywcem z przesłuchań SB zostaną na nowo zrealizowane. PiS robił pranie mózgu społeczeństwu ale 15 października będzie robił to w większej skali. Nawet Janusz Pisiewicz broniący lewactwa jak życia nie zaprzeczy temu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 5
 • chi 2024-01-06 10:06:00 31.0.*.*
  Duża jest w tym rola mediów które często boją się zająć problemem mobbingu występującym w Policji, osobiście chodziłem z tym problemem jako ofiara mobbingu w policji do dziennikarzy wyborczej, olsztyńskiej , telewizji lokalnej i co, mimo posiadania dokumentów w tej sprawie nikt nie zajął się tym problemem a i związki zawodowe siedziały cicho bo po co zadzierać z komendantem i dlatego mamy to co mamy czyli republikę bananową, że by było śmieszniej działo się to za rządów platformy ale i za pis też dziennikarze siedzieli cicho w tej sprawie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 0

www.autoczescionline24.pl