Z Olsztyna do Dobrego Miasta i Braniewa podróżni dojadą szybciej

Z Olsztyna do Dobrego Miasta i Braniewa podróżni dojadą szybciej
Trwa modernizacja stacji Olsztyn Gutkowo
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały wykonawcę prac na odcinku Olsztyn Gutkowo-Dobre Miasto. Oferta opiewa na kwotę 147 mln zł netto. Modernizacja ma poprawić komfort podróżnych. Podróże do Dobrego Miasta i Braniewa mają być krótsze.

PKP PLK wskazało najkorzystniejszą ofertę wykonawcy dla kolejnego odcinka trasy – Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto, na linii łączącej stolicę województwa z północną Warmii i granicą państwa. Wybór oferty, o wartości ponad 147 mln zł (netto), to krok PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w kierunku poprawy warunków podróży na warmińskiej trasie Olsztyn – Braniewo.

Inwestycja ma poprawić jakość podróżnych na stacji w Olsztynie Gutkowie i Dobrym Mieście oraz przystankach Bukwałd, Cerkiewnik i Swobodna. Perony będą wyższe, wyposażone w wiaty, ławki i nowe oświetlenie oraz oznakowanie. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

– Postępujemy zgodnie z zapowiedziami, utrzymujemy proces prowadzenia inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego. Konsekwentnie chcemy linię z Olsztyna do Braniewa przygotować do lepszych i krótszych podróży pociągiem. Mieszkańcy zyskają lepsze warunki codziennych przejazdów do pracy i szkoły – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Czas podróży z Olsztyna do Dobrego Miasta ma zostać skrócony z 50 minut do 40 minut. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 100 km/h. Zlikwidowane będą ograniczenia prędkości, które obecnie wynoszą nawet 30 km/h. Mają poprawić się warunki do przewozu ładunków. Składy towarowe pojadą 70 km/h. Pociągi będą mogły być dłuższe i cięższe, dzięki czemu w efekcie przewiozą więcej ładunku.

Planowana jest też kompleksowa wymiana torów na ponad 20 km i rozjazdów – ważnych elementów odpowiadających za sprawny przejazd pociągów. Dzięki budowie lokalnego centrum sterowania w Gutkowie oraz montażu nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji w Olsztynie Gutkowie i Dobrym Mieście ma być poprawiony poziom bezpieczeństwa.

Podobne efekty będą również po przebudowie 9 przejazdów kolejowo-drogowych. Rewitalizacja obejmie 55 obiektów inżynieryjnych, m.in. mosty, przepusty i wiadukty kolejowe.

Prace na odcinku Olsztyn Gutkowo-Dobre Miasto są już na zaawansowanym poziomie. Wymieniono tory i budowane są nowe przystanki. Prace są realizowane przy współudziale środków z RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zaplanowano na lata 2021-2022.

Roboty trwają także na odcinku Dobre Miasto-Orneta. Za około 60 mln zł ze środków własnych, PLK układają nowe tory i remontują 38 obiektów inżynieryjnych – przepusty, wiadukty i mosty. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów po przebudowie peronu w miejscowości Bzowiec.

W efekcie inwestycji na całej linii pociągi przyspieszą do 100 km/h oferując krótszy czas przejazdu na trasie Braniewo-Olsztyn.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • pioterte 2020-12-08 16:27:24 45.85.*.*
  Hmmm... policzmy. 25 km odległości z prędkością 100 km/godz. do daje czas podróży 15 min. No nawet niech będzie 30 km - to czas przejazdu wyniesie 18 minut . Czyli co najmniej 22 minuty zajmą postoje na 3 stacjach ( 7 minut na każdej ) . Czyli więcej stania niż jechania . I to wszystko za 181 mln PLN brutto . Jesteśmy bardzo bogatym krajem...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Kolejorz z DM🍀 2020-12-08 11:18:38 31.0.*.*
  100 Lat temu pociągi DB (Deutsch Bahn) szybciej jeździły, też 100km/h, za PRL 🇬🇱 dojeżdżałem do szkoły połączenie było lepsze kilka razy dziennie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • tomy 2020-12-06 15:59:33 81.190.*.*
  w którym miejscu odcinka Gutkowo-Dobre Miasto prace są na zaawansowanym poziomie? często jeżdżę tamtędy na rowerze ale nie widziałem żadnych prac. Może już się zakończyły?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Az 2020-12-04 16:07:25 31.60.*.*
  Wstyd. Ktoś się obudził i kurwa poczekamy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • derftghbn 2020-12-03 13:45:45 5.173.*.*
  raczej później, bo pkp teraz tam nie jezdzi wcale
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0