[WYWIAD] Pole dance. Gubienie kalorii na… drążku

[WYWIAD] Pole dance. Gubienie kalorii na… drążku
Justyna Karska na zdjęciu po prawej, a także w środku wraz z innymi uczestnikami zajęć pole dance
Fot. archiwum prywatne

Pole dance, czyli taniec na rurze, robi w Polsce karierę. Olsztynianki ceniące sprawność, zdrowie i nienaganną sylwetkę, mogą o to zadbać na zajęciach w swoim mieście. O tym i o innych sprawach związanych z tym tańcem rozmawiam z Justyną Karską, olsztyńską dyplomowaną instruktorką pole dance.

Taniec na rurze kojarzy się w naszym kraju głównie z erotycznymi pokazami wykonywanymi w nocnych klubach przez skąpo ubrane dziewczyny. Czym zatem jest tak naprawdę pole dance?

- Mówiąc w skrócie jest to specyficzny akrobatyczny taniec wykonany na pionowym metalowym drążku. Wyczynowy pole dance wymaga już nietuzinkowej sprawności fizycznej oraz siły, czyli umiejętności typowych dla gimnastyki sportowej i akrobatyki. W połowie października 2017 roku Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych poinformowało, że pole dance zostaje oficjalnie potwierdzoną dyscypliną sportową. Wywołało to wiele konkretnych skutków m.in. ten, że profesjonalne zawodniczki pole dance przy okazji zawodów będą podlegać kontrolom antydopingowym, oraz ten, że działacze tego sportu już podjęli starania zmierzające do zakwalifikowanie go w poczet dyscyplin olimpijskich.

A co to jest lap dance?

- To jest właśnie taki taniec erotyczny wykonywanym w klubach ze striptizem. Choć obie dyscypliny mają dużo wspólnych cech, pole dance trenuje się głównie w celu poprawy sprawności fizycznej. Umiejętność specyficznego kobiecego poruszania się to tylko dodatkowy skutek tych ćwiczeń, tak jak na przykład jędrne ciało i giętki kręgosłup.

Justyna Karska
fot. archiwum prywatne

Czy w stolicy Warmii i Mazur można już trenować ten specyficzny sport?

- Oczywiście, że można. W Olsztynie działają aktualnie placówki zajmujące się szkoleniem pole dance. Ta, którą prowadzę nie ma jeszcze roku działalności. Zainteresowanie tym sportem stale się utrzymuje, m.in. dlatego, że nie ma nic wspólnego ze striptizem czy lap dance.

Na świecie oraz w naszym kraju od wielu lat organizowane są zawody w tej sportowej dyscyplinie. Czy jest szansa na organizację takich imprez w Olsztynie?

- Teraz, w czasie pandemii, byłoby to trudne do zrobienia, a ponadto bez publiczności, więc nie miałoby to większego sensu. Po zdławieniu koronawirusa mogłyby się odbyć, ale profesjonalne zawody wymagają odpowiedniego zaplecza technicznego, czyli przede wszystkim dwóch masztów pionowych oddalonych od siebie przynajmniej pięć metrów i umiejscowionych na scenie. Na pewno znalazłoby się w Olsztynie takie miejsce oraz osoby, które podjęłyby się organizacji takiej imprezy. Byłaby to doskonała inspiracja do dynamicznego rozwoju pole dance w mieście.

Kilkanaście pań trenujących pole dane w szkole tańca prowadzonej przez Justynę Karską
fot. archiwum prywatne

Jest pani dyplomowaną instruktorką pole dance, gdzie się pani tego nauczyła?

- Jestem rodowitą olsztynianką, ale ten mój dyplom zdobywałam w Warszawie i Łodzi. Miałam za sobą przeszłość akrobatyczno-sportową więc nie opuszczała mnie siła, gibkość i wytrzymałość. To dlatego nie miałam większych problemów ze zdaniem odpowiednich egzaminów i nauczeniem się pole dance w dużym zakresie. Moje ciało było od zawsze przygotowane na to, aby trenować.

Ile osób przychodzi na prowadzone przez panią zajęcia?

- Teraz wygląda to różnie. Rozporządzenie antywirusowe nie zamknęło wprawdzie szkół tańca i pole dance, ale z różnych względów na zajęciach jest raz więcej i raz mniej pań…

Panowie też mogą uprawiać ten sport?

- Oczywiście. Miałam w grupie kilku mężczyzn. Z tej racji, że mają więcej siły od kobiet, wykonywali nieco trudniejsze figury niż kobiety.

Co daje pole dance osobom go uprawiającym?

- Po pierwsze kursantki gubią kalorie, co jest najpopularniejszym powodem przystąpienia ich do zajęć. Uczestniczki i uczestnicy kursu wzmacniają całe swoje ciało, poprawiają sylwetkę i gibkość. Regularne uprawianie pole dance pozwala stopniowo powiększać siłę i elastyczność ciała, kształtować prawidłową postawę i poprawiać koordynację ruchową. Dzięki niemu wyzwalają się endorfiny czyli hormony szczęścia, które odpowiedzialne są za dobre samopoczucie i stany euforyczne, co wpływa również na zmniejszenie odczuwanego bólu. Wszystko to powoduje radośniejsze spojrzenie na to co nas otacza. Bardzo ważny jest więc ten aspekt psychiczny, bo nabiera się też większej pewności siebie i odwagi.

Do kogo głównie adresowany jest ten oryginalny sport?

- Każdy powinien się w nim sprawdzić. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Najmłodsza uczestniczka zajęć, które prowadzę miała dziesięć lat, najstarsza pięćdziesiąt pięć. Te zajęcia są dla wszystkich, a ewentualnym przeciwwskazaniem są jedynie problemy zdrowotne wykluczające aktywność fizyczną, takie jak na przykład kontuzja kręgosłupa czy ciąża. Wszystkich chętnych zapraszam na drążek.

Rozmawiał Lech Janka

Komentarze (21)

Dodaj swój komentarz

 • Toruniak 2021-01-09 23:04:19 5.60.*.*
  Ale masakra.. Wiele rzeczy mozna robic ale niekoniecznie sie tym chwalić..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Adam76 2020-12-24 23:24:27 178.235.*.*
  Czytam niektóre komentarze.. ludzie czemu krytykujecie.. sami zróbcie coś dobrego.. te dziewczyny chcą coś zrobić dobrego.. po co krytykujecie.. bo sami jesteście niedowartościowani.. jeżeli uważacie że jestescie lepsi o czemu sami nie pomożecie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 13
 • Adam76 2020-12-24 23:11:08 178.235.*.*
  Dla mnie ktoś kto krytykuje kogoś kto chce coś zrobić dla kogoś to jest prostak i cham.. uszanujmy że ktoś coś robi dla kogoś bo w coś wierzy i szanuje..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 15
 • Adam76 2020-12-24 23:07:53 178.235.*.*
  A tak naprawdę ci co piszą że przeciętnej urody.. sami spróbujcie zgubić kilogramy w czasie pandemii.. to są zwyczajne dziewczyny, które chcą coś zrobić.. wspierają drużynę .. i szacunek im za to.. przecież nie chodzi tak naprawdę o to jak wyglądają choć dla niektórych to mają być och i ech.. ważne że są i chcą to robić.. a dla tych co krytykują niech sami wyślą fotki jak wyglądają a nie krytykują. pozdrawiam i wesołych świąt
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 14
 • funny 2020-12-19 11:35:44 188.146.*.*
  Bardzo przeciętnej urody, a niektóre z widoczną nadwagą. Wpisują się w obecnie funkcjonujący w Polsce standard wyglądu większości kobiet. Nadają się do reklamy produktów DOVE lub występów w klubach z małą ilością światła, ale na Białorusi lub w Rosji zostałyby zwyczajnie wyśmiane. Tam kobiety umieją dbać o swój wygląd.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 30 5
 • hehe 2020-12-14 15:56:34 176.97.*.*
  super dziewczyny, szacuneczek!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 25
 • naganiacz 2020-12-14 10:01:38 83.5.*.*
  Zapraszam Panie do gubienia kalorii na moim drążku!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 12
 • kanapka 2020-12-14 09:54:35 5.173.*.*
  Po co to komu?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 25 3
 • Hamster 2020-12-13 12:03:31 178.235.*.*
  Fajne psioszki, bralbym
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 33
 • Cocomo 2020-12-13 09:26:01 95.160.*.*
  Zapraszamy do nas.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5