''Wyrażamy ubolewanie, że do takiej sytuacji doszło''. Oświadczenie policji w sprawie wydarzeń w Barczewie

''Wyrażamy ubolewanie, że do takiej sytuacji doszło''. Oświadczenie policji w sprawie wydarzeń w Barczewie
Do symulowanego ataku terrorystycznego w szkole w Barczewie doszło w listopadzie
Fot. Pixabay.com

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wydali specjalne oświadczenie, w którym wyjaśniają, że nie brali udziału w zaplanowanym przez dyrektorkę symulowanym ataku terrorystycznym w szkole w Barczewie.

Próbny alarm terrorystyczny w Szkole Podstawowej nr 3 w Barczewie odbył się 14 listopada, jednak dopiero w grudniu zrobiło się o niej głośno. Nikt nie wiedział, co się dzieje. Dzieci słyszały huk i strzały z broni. Wszyscy byli przerażeni, bo dopiero po ataku ktoś wytłumaczył uczniom i nauczycielom podstawówki, że to były tylko ćwiczenia, a mężczyźni w kominiarkach to nie terroryści, lecz członkowie grupy rekonstrukcyjnej i miłośnicy militariów.

Jednak w tym czasie jeden z chłopców doznał ataku paniki, inny wyskoczył przez okno na parterze, wielu uczniów płakało.

Po tym wydarzeniu dyrektorka straciła stanowisko, a sprawa trafiła do prokuratury. Policjanci twierdzili, że nie otrzymali pisma w tej sprawie i o planowanej akcji nie wiedzieli wcześniej. Teraz na jaw wyszły nowe szczegóły. Okazuje się, że do komendanta wpłynęło pismo już 8 listopada, podobnie jak do Urzędu Miasta w Barczewie. W związku z tym policjanci wydali specjalne oświadczenie, którego treść prezentujemy poniżej.

Oświadczenie Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie dotyczące informacji medialnych w sprawie próbnego alarmu terrorystycznego, który został przeprowadzony w dniu 14.11.2019 r. na terenie zespołu szkół w Barczewie

W związku z wydarzeniami związanymi z próbnym alarmem terrorystycznym na terenie Barczewskiego Zespołu Szkół informuję, że dyrektor szkoły o zaplanowanym przedsięwzięciu pisemnie poinformowała Komendanta Komisariatu Policji w Barczewie. Pismo w tej sprawie wpłynęło na adres jednostki 8 listopada 2019 roku. W jego treści dyrekcja szkoły nie prosiła ani o pomoc w organizacji, ani o udział w ćwiczeniach policjantów na żadnym etapie planowanego przedsięwzięcia.

Pismo, które wpłynęło do Komisariatu Policji w Barczewie, miało jedynie charakter informacyjny, na wypadek ewentualnych zgłoszeń w sprawie zdarzeń związanych z ćwiczeniami. Podkreślamy, że w dniu przeprowadzenia ćwiczeń, a także po ich zakończeniu do Komisariatu Policji w Barczewie nie wpłynęło żadne zgłoszenie z prośbą o interwencję w związku z wydarzeniami w szkole.

Po zakończeniu ćwiczeń, w związku z wątpliwościami i kontrowersjami jakie wywołał sposób ich przeprowadzenia, do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, jako podmiotu nadzorującego pracę podległych jej komisariatów i posterunków policji powiatu olsztyńskiego, wpłynęły pytania ze strony dziennikarzy o udział policjantów i zakres ich wiedzy w tej sprawie. Wówczas doszło do niezamierzonego przeoczenia i złej interpretacji faktów, co do stopnia poinformowania policjantów na temat planowanych ćwiczeń. Wyrażamy ubolewanie, że do takiej sytuacji doszło. Potwierdzam, że do Komendanta Komisariatu Policji w Barczewie dnia 08.11.2019 wpłynęło pismo informujące o planowanych ćwiczeniach z udziałem pozorantów. Jednocześnie zaprzeczam, aby w piśmie zwracano się do policjantów z prośbą o udział w ćwiczeniach lub konsultacje w tej sprawie.

Z poważaniem

asp. Rafał Prokopczyk

oficer prasowy

Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie

Źródło: własne/KMP Olsztyn

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • gość 2019-12-09 15:35:19 37.47.*.*
    Wielkie to było wydarzenie w tym smutnym jak pi..a powiecie olsztyńskim
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0