Advertisement

Wypełnią lukę po zlikwidowanym, olsztyńskim PKS-ie? Pomóc ma ''piątka Kaczyńskiego''

Posłowie PiS z Warmii i Mazur zapewniają, że nowa ''piątka Kaczyńskiego'' będzie ogromnym wsparciem dla naszego regionu. Jak mówią – tu szczególnie ważne jest działanie ''infrastruktura'', które pomoże walczyć z wykluczeniem transportowym wielu miejscowości.

Nowa Piątka PiS to program partii rządzącej zaplanowany do realizacji z podziałem na pięć obszarów: rodzina, młodzi, praca, starsi i słabsi, infrastruktura.

Te obszary zawierają kolejno obietnice: 500+ na pierwsze dziecko, zerowego PIT dla młodych do 26. roku życia, niższej stawki PIT, "trzynastki" dla emerytów i rencistów oraz dopłat do organizowania lokalnych połączeń autobusowych.

W miniony piątek, 8 marca, posłanka PiS z Warmii i Mazur, Iwona Arent zapowiadała w Olsztynie, że w naszym regionie szczególnie ważne będą działania z obszaru infrastruktura. Posłanka mówiła bowiem o ogromnym wykluczeniu transportowym, na które skarżą się jej wyborcy. Zdaniem posłanki - lekiem na to będzie planowana odbudowa połączeń autobusowych pomiędzy gminami.

Rząd dopłacać będzie samorządom do organizowania przewozów na nierentownych liniach i w nierentownych godzinach, tym samym walcząc z odcięciem od świata wielu miejscowości regionu.

Posłanka zwróciła również uwagę, że pomysł PiS będzie wypełnieniem luki po zlikwidowanym w Olsztynie PKS-ie. Przypomnijmy, PKS został sprzedany w 2011 roku spółce Retail Provider. Ta zatrzymała tereny wokół dworca, a w 2017 roku pozbyła się części przewozowej, którą nabyła spółka Poznański Bus. W Olsztynie powstał prywatny - Olsztyński Bus.

- Lata temu, kiedy planowano prywatyzację olszyńskiego PKS-u mówiłam, że to zły pomysł. Że inwestorowi chodzi tylko o teren pod galerię, że przewozy zostaną zlikwidowane. Nie słuchano mnie, a miałam wtedy rację. Dziś nie ma już PKS-u, jest tylko inwestor, który chce tam wybudować galerię – mówiła podczas ubiegłotygodniowej konferencji w Olsztynie, posłanka Iwona Arent.

Zdaniem posłanki - taki, prywatny przewoźnik realizuje połączenia najbardziej dochodowe, a to sprawia, że wielu mieszkańców Warmii i Mazur nie ma szans na dojazd do pracy do innej miejscowości, czy stolicy regionu – Olsztyna.

- To, że prywatnemu przewoźnikowi nie opłaca się uruchomienie pewnych połączeń nie może oznaczać, że ludzie z tych miejscowości, którzy nie mają samochodu, pozostaną odcięci od świata. Urzędy pracy w naszym województwie dysponują ofertami, wielu chętnie podjęłoby to zatrudnienie, ale zwyczajnie nie ma czym dojechać – argumentowała Arent.

Proces odbudowy połączeń w wielu polskich gminach ma się odbyć w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Koszt szacuje się na 800 milionów złotych rocznie.

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

 • Ryszard Ochódzki 2019-03-11 14:12:20 37.47.*.*
  Pani Poseł, jakie są konkrety w tym zakresie? Poszło hasło, a niektórzy to nawet myślą, że rzeczywiście odbudowany zostanie PKS :) kiełbasa wyborcza została rzucona, ale konkretnie to kto i komu dopłaci, i za co oraz ile, no i kiedy?
  Odpowiedz Oceń: 32 7 Zgłoś treść
 • nasze słoneczko 2019-03-11 12:44:48 83.5.*.*
  Prezes jak Stalin kanały przekopuje, rzeki zawraca, uruchamia połączenia autobusowe......
  Odpowiedz Oceń: 23 15 Zgłoś treść
 • zsz1 2019-03-11 12:26:15 83.6.*.*
  Jasnym przykładem jest komunikacja Jonkowo- Olsztyn. Jedna tragedia.
  Odpowiedz Oceń: 19 2 Zgłoś treść