Wybory prezydenckie 2020. Sondażowe wyniki I tury wyborów [AKTUALIZUJEMY]

Wybory prezydenckie 2020. Sondażowe wyniki I tury wyborów [AKTUALIZUJEMY]
Wielka radość z wyników I tury w lokalnym sztabie PiS
Fot. Łukasz Kozłowski, Cezary Kapłon, Aleksandra Szczepaniak / Olsztyn.com.pl, materiały prasowe

Wybory 2020. Znamy sondażowe wyniki I tury. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zdobyli najwięcej głosów.

godz. 23:30 - Poprosiliśmy również o komentarz olsztynianina z ramienia Lewicy, sekretarza generalnego SLD, Marcina Kulaska: - Tak, jesteśmy zawiedzeni wynikiem naszego kandydata, Roberta Biedronia. Chcielibyśmy jednak przede wszystkim podziękować za oddane na naszego kandydata głosy. Gratulujemy także wygrywającym Andrzejowi Dudzie oraz Rafałowi Trzaskowskiemu. Uważamy, że wynik Roberta mógł być lepszy. Niestety, do takiego wyniku doprowadziła polaryzacja wśród wszystkich Polaków. Odnośnie drugiej tury nasz kandydat jutro się wypowie. Choć trzeba pamiętać, że wyborcy to wyborcy to nie worek kartofli. Oni sami przede wszystkim muszą się wypowiedzieć na kogo będą chcieli zagłosować w drugiej turze. Jesteśmy jednak pewni, że nasi wyborcy z elekcji parlamentarnej w roku 2019, pozostali naszymi wyborcami. Taki wniosek pozwala nam przedstawiać wizję tego, iż następny rząd, po następnych wyborach będzie współtworzyła lewica. Bo już mamy dość wojny polsko – polskiej. Przypominam też, iż twórcą naszej ostatniej kampanii parlamentarnej był Robert Biedroń. Wtedy osiągnęliśmy znakomity wynik. Nie widzimy więc powodu do jakichś rozgrywek personalnych i sztucznych rozliczeń – Robert Biedroń pozostaje jednym z naszych liderów.

* * *

godz. 23:15 - Wiele wskazuje na to, że pojedynek w drugiej turze wyborów będzie bardzo wyrównany. Jak mogą rozłożyć się głosy? 45, 4 proc. głosów dla Andrzeja Dudy i 44,7 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - to wyniki sondażu Kantar dla TVN i TVN 24.

* * *

godz. 23:00 - Rafał Trzaskowski wygrał z Andrzejem Dudą jedynie wśród najmłodszych wyborców do 29. roku życia – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.

Wyborcy w wieku 18-29 lat najchętniej głosowali na Rafała Trzaskowskiego – poparło go 23,8 proc. przedstawicieli tej grupy. Drugi wynik wśród najmłodszych wyborców uzyskał kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, na którego zagłosowało 23 proc. osób. Trzecim wyborem był Szymon Hołownia (22,3 proc.). Na obecnie urzędującego prezydenta głos oddało 19,3 proc. młodych ludzi.

Osoby w wieku 30-39 lat najczęściej głosowały na Andrzeja Dudę. Poparło go 33,5 proc. przedstawicieli tej grupy wiekowej. 30,2 proc. – głosowało na Trzaskowskiego. Z kolei 19,9 proc. trzydziestolatków zdecydowało się oddać swój głos na Hołownię.

W grupie 40-49 lat na Andrzeja Dudę głos oddało 37,9 proc. wyborców, na Rafała Trzaskowskiego – 34,9 proc., na Hołownię – 14,9 proc.

Wśród osób w wieku 50-59 lat również zwyciężył Duda, zdobywając 51,6 proc. głosów. Trzaskowski otrzymał 30,9 proc.

W najstarszej grupie wiekowej, 60 i więcej lat, na Dudę zagłosowało 58,7 proc. wyborców, a na Trzaskowskiego 31,3 procent.

* * *

godz. 22:55 - Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca, tymczasem jutro o godzinie 10 Państwowa Komisja Wyborcza poda pierwsze dane dotyczące wyników wyborów. Pełne dane powinniśmy poznać do wtorku do końca dnia. Dziś poznaliśmy wyniki exit poll.

* * *

godz. 22:49 - Urszula Pasławska (PSL Koalicja Polska)  dla Olsztyn.com.pl: - Oczywiście czekamy jeszcze na oficjalne wyniki. Widać jednak już teraz, że nasz kandydat, Władysław Kosiniak-Kamysz dostał o wiele mniej głosów niźli nasz blok w wyborach parlamentarnych. To skutek polaryzacji politycznej jaka jest widoczna nie tylko w Polsce, ale i wręcz w rodzinach. Nasza kampania promowała koncyliację i porozumienie. Głowni kandydaci promowali jednak model walki. I ta opcja wygrała. Jednocześnie widać, ze wyniki były kreowane przez sondaże przedwyborcze. Nie uważam jednak, że jest to koniec PSL czy tym bardziej Kosiniaka-Kamysza. On ma dopiero 38 lat i już proponuje dalszy rozwój formuły Koalicji Polskiej. Na kogo teraz zagłosujemy? Uważam, że bez sensu jest sugerowanie wyborcom na kogo oni powinni przerzucić swoje poparcie. A osobiście wiem, że na Andrzeja Dudę nie zagłosuję na pewno. Bo przecież to jego partia, Prawo i Sprawiedliwość, czyni wszystko by przejąć cały nasz elektorat.

* * *

godz. 22:45 - Piotr Sarnacki, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie, przyznał mediom, że "w okręgu olsztyńskim głosowanie odbywało się nadzwyczaj spokojne". Głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem o 7 rano i trwało do 21.

* * *

godz. 22:37 -  Poseł z Olsztyna, Janusz Cichoń (Koalicja Obywatelska), na Twitterze komentuje sondażowe wyniki I tury wyborów: Jednolite państwo zarządzane z Warszawy czy państwo, zbiór wspólnot samorządowych, w którym sami o sobie decydujemy?

Natomiast nam, na specjalne zapytanie portalu Olsztyn.com.pl, odpowiedział: - Mamy więc drugą turę wyborów prezydenckich. Nie powinno to być realnie żadnym zaskoczeniem. Druga tura to jednak gigantyczny problem PiS, a zarazem jest to wygrana całej opozycji. Bo wedle mnie Andrzej Duda mógł wygrać wybory prezydenckie tylko jeśli by stało się to w pierwszej turze. Jednoznacznie więc wieszczę wygraną Rafała Trzaskowskiego. Obóz władzy czuje tę potencjalną przegraną. Należy się więc rychło spodziewać jakichś „dziadków z Wehrmachtu” czy pradziadków z KGD.  Bo tonący brzytwy się chwyta. Tym bardziej jeśli ma do dyspozycji rządową (de facto) telewizję. Trzeba więc robić swoje i nie patrzeć na chwyty poniżej pasa. Wedle mnie Rafał Trzaskowski spełnia wszelkie cechy kandydata niepartyjnego lecz obywatelskiego. Dlatego słusznym kierunkiem była jego działalność nakierowana na samorządy lokalne. Bo tam jest prawdziwa Polska. Rządzący PiS zaś  chciałby państwa jednolitego, zarządzanego z Warszawy, najlepiej z Nowogrodzkiej. Jestem optymistą odnośnie tego na kogo oddadzą głosy zwolennicy Szymona Hołowni. To też zwolennicy zmian. A Rafał Trzaskowski te zmiany gwarantuje.

* * *

godz. 22:26 - Liczyliśmy na drugą turę, ale trzeci wynik też jest dobry – tak komentuje sondażowe wyniki Joanna Czarkowska liderka warmińsko-mazurskich struktur Szymona Hołowni dla Radia Olsztyn

* * *

godz. 22:13 - Najwyższa frekwencja w wyborach prezydenckich była w woj. mazowieckim i wyniosła 68,1 proc. – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Najniższą zanotowano w woj. opolskim – 58,3 proc.

Frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 62,9 proc.

Najwięcej wyborców poszło do urn: w woj. mazowieckim – 68,1 proc., woj. lubuskim – 65,7 proc., woj. małopolskim – 64,8 proc., woj. wielkopolskim – 64,6 proc., woj. podkarpackim – 63,6 proc., woj. łódzkim – 63,2 proc.

Frekwencję poniżej średniej krajowej odnotowano: w woj. śląskim – 62,6 proc., woj. pomorskim – 62,6 proc., woj. lubelskim – 62,2 proc., woj. zachodniopomorskim – 61,4 proc., woj. podlaskim – 61,1 proc., woj. dolnośląskim – 59,6 proc., woj. kujawsko-pomorskim – 59,4 proc., woj. świętokrzyskim – 58,5 proc., woj. warmińsko-mazurskim – 58,4 proc., woj. opolskim – 58,3 proc.

Dla porównania frekwencja w I turze wyborów prezydenckich w 2015 r. wyniosła 48,96 proc. Natomiast w II turze głos oddało 55,34 proc. Polaków.

* * *

godz. 21:51 - Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda wygrał w dwunastu województwach, a kandydat KO Rafał Trzaskowski w czterech – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Według sondażu Duda wygrał w województwach: podkarpackim (60,6 proc. głosów), świętokrzyskim (56,1 proc.), lubelskim (55,6 proc.), podlaskim (49,6 proc.), łódzkim (47,7 proc.) małopolskim (46,3 proc.), mazowieckim (41,1 proc.), śląskim (40,9 proc.), kujawsko-pomorskim (39,8 proc.), warmińsko-mazurskim (38,8 proc.), opolskim (37,1 proc.) i w wielkopolskim (33,6 proc.).

Trzaskowski zwyciężył w województwach: pomorskim (42,6 proc.), lubuskim (40,9 proc.), dolnośląskim (38,3 proc.) i zachodniopomorskim (38,1 proc.).

* * *

godz. 21:47 - Na Twitterze swój wynik skomentowali m.in. Szymon Hołownia i Robert Biedroń

* * *

godz. 21:42 - Jacek Protas z Platformy Obywatelskiej na Twitterze:

* * *

godz. 21:35 - Jeżeli wygrywa się wybory to jest optymizm, natomiast za dwa tygodnie to będzie swoisty plebiscyt, szczególnie u nas, na Warmii i Mazurach - powiedział nam prezes lokalnych struktur PiS, Jerzy Szmit.  - Przez te 5 lat rządy Prawa i Sprawiedliwości, jak również sam pan prezydent uczynił niezwykle wiele. Mamy taki program, mamy taki dorobek, który możemy pokazywać. To będzie plebiscyt, czy jesteśmy za tym, aby Warmia i Mazury dalej się rozwijała, dalej przybywało m.in. dróg, aby podnosić poziom życia, aby podnosić płace, likwidować ubóstwo... Czy też będziemy za Polską, którą reprezentuje Rafał Trzaskowski, czyli zamkniętą, zapatrzoną w siebie, wielkie metropolie zapominające o Warmii i Mazurach, które chciałyby, abyśmy tutaj mieli skansen.

* * *

godz. 21:28 - Nie jestem zadowolony z wyniku. 10% uznawaliśmy za takie minimum. Frekwencja z całą pewnością była bardzo duża. Jestem przekonany, że wynik będzie jeszcze wyższy jak poznamy oficjalne dane. W tym momencie nie będę mówił na kogo mamy głosować w II turze, bowiem to powinien  rozstrzygnąć każdy sam - przyznał nam tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników Konrad Sajkowski z lokalnych struktur Konfederacji.

* * *

godz. 21:25 - Rafał Trzaskowski, który zdobył 30,4%: - Zanim podziękuję całej Polsce, chciałbym najserdeczniej podziękować Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, Senatowi RP i wszystkim samorządowcom w Polsce, którzy pokazali charakter!

- Gdyby nie Małgorzata Kidawa-Błońska, gdyby nie wszyscy samorządowcy w Polsce z charakterem i z kręgosłupem, gdyby nie Senat Rzeczpospolitej, to już dawno, dawno temu byłoby po wyborach. A dzięki nim mamy szansę wygrać te wybory! - mówi Trzaskowski.

Trzaskowski odnosi się do wyników, które uzyskali pozostali kandydaci. - Ten wynik pokazuje, że ponad 58 procent naszego społeczeństwa chce zmiany. I chcę do tych obywateli jasno powiedzieć - będę waszym kandydatem, będę kandydatem zmiany! - mówi kandydat KO.

* * *

godz. 21:20 - Frekwencja wyniosła co najmniej 62,9 procent, czyli była najwyższa od 25 lat!

* * *

godz. 21:19 - Dziękuję ogromnie tym, którzy mi zaufali. Przez te pięć lat byłem atakowany, były ogromne oczekiwania, żeby poprawić sytuację - wskazuje Andrzej Duda. W jego sztabie słychać gromkie "dziękujemy!" i "sto lat!".

- Wygrywam tę pierwszą turę dzięki państwa głosów w sposób absolutnie zdecydowany, ta przewaga jest potężna! - mówił prezydent.

* * *

godz. 21:17 - To z całą pewnością dobry prognostyk na przyszłość - powiedział portalowi Olsztyn.com.pl wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki. I dodał: - Przed nami dwa tygodnie bardzo ciężkiej pracy aby utrzymać tych wyborów, którzy dziś tak gremialnie poszli i zagłosowali, ale także aby przekonać tych, którzy albo jeszcze nie byli na wyborach, albo głosowali na tych kadydatów, którzy nie dostali się do II tury. Poparcie, które uzyskał Trzaskowski budzi szacunek i nie wolno go lekceważyć. Jestem przekonany, że program, który repreznetuje Andrzej Duda pozwolą nam jednak osiągnąć zwycięstwo.

* * *

godz. 21:10 - Liczyliśmy na ok. 10% - powiedział nam Konrad Sajkowski z Konfederacji. Jak widać na fotografii, nastroje trochę minorowe

 

* * *

godz. 21:03 - Ogromna radość w lokalnym sztabie Prawa i Sprawiedliwości

Fot. Łukasz Kozłowski, Cezary Kapłon, Aleksandra Szczepaniak / Olsztyn.com.pl, materiały prasowe

* * *

godz. 21:01 - Wyniki pierwszej tury głosowania w wyborach prezydenckich według sondażu IPSOS:

Andrzej Duda - 41,8
Rafał Trzaskowski - 30,4
Szymon Hołownia - 13,3
Krzysztof Bosak - 7,4
Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,6
Robert Biedroń - 2,9
Marek Jakubiak - 0,5
Paweł Tanajno - 0,3
Władysław Witkowski - 0,3
Stanisław Żółtek - 0,3
Mirosław Piotrowski - 0,2

Frekwencja wyborów według IPSOS wyniosła 62,9.

* * *

godz. 20:57 - W obozie PiS pytaliśmy na jakie, ich zdaniem, realne poparcie może liczyć urzędujący prezydent. Prezes lokalnych struktur nie chciał udzielić nam w tej chwili odpowiedzi.

* * *

godz. 20:55 - "Polacy dali się wmanewrować w wojenkę PiS vs. PO" - mówi na kilka minut przed sondażowymi wynikami Konrad Sajkowski z Konfederacji.

* * *

godz. 20:45 - W Olsztynie tylko przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji spotkali się, aby wspólnie śledzić wyniki I tury wyborów prezydenckich. PiS jest w swoim biurze na ulicy Dąbrowszczaków, natomiast Konfederacja w jednym z lokali na targu rybnym. Działacze Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-u są w sztabie głównym i tam wyczekują pierwszych wyników.

* * *

Frekwencja w poszczególnych powiatach na godzinę 17

Olsztyn 49,29%
Elbląg 45,32%

Najwyższą w województwie frekwencja była w gminie Stawiguda: 51,48%

Tagi: wybory

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • AL 2020-06-29 14:38:33 89.228.*.*
  Głosujcie na Rafaello to będziemy jak te kozy nad Wisłą
  Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
 • gość 2020-06-29 08:55:15 37.47.*.*
  hihihi biedroniowi lepiej poszłoby w wyborach z berlinie
  Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
 • Syc 2020-06-28 23:07:15 213.73.*.*
  Sam się spuść, do szamba.
  Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść
 • mikos 2020-06-28 22:30:18 95.160.*.*
  Hołownia tak słabo a tyle dutków sorosowych poszło na tą kampanię. I co teraz? Łzy? Płacz? hahaha
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • Rafik Czaskowski 2020-06-28 22:28:44 37.190.*.*
  Moje hasło wyborcze. Czas spuścić szambo do rzeki.
  Odpowiedz Oceń: 2 3 Zgłoś treść
 • Ak 2020-06-28 21:26:54 37.47.*.*
  Za miskę ryżu to Morawiecki każe zapie... Robić
  Odpowiedz Oceń: 6 5 Zgłoś treść
 • Masakra 2020-06-28 21:16:56 31.2.*.*
  Krótka pamięć ma ten naród . Ośmiorniczki , praca za miskę ryżu , państwo czysto teoretyczne, pieniędzy nie ma i nie będzie , sorry taki mamy klimat, LOT na sprzedaż , Amber Gold etc..... jak ktoś to pamięta to nigdy nie wejdzie w to samo bagno.
  Odpowiedz Oceń: 9 6 Zgłoś treść
 • markor 2020-06-28 21:04:59 95.160.*.*
  Brawo Panie Bosak, mimo wszystko dobry wynik!! Wszyscy mówili o 1-3% a na obecną chwilę 7,4
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna