Wojna w Zjednoczonej Prawicy? Posłowi Porozumienia nie podobają się zarobki podwładnego wojewody warmińsko-mazurskiego

Wojna w Zjednoczonej Prawicy? Posłowi Porozumienia nie podobają się zarobki podwładnego wojewody warmińsko-mazurskiego
Michał Wypij
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W tym celu Michał Wypij złożył interpelację do ministra spraw zagranicznych i administracji, w której zapytał szefa resortu, na jakiej podstawie Paweł Żukowski, dyrektor generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, pobiera dodatki do wynagrodzenia, jakie wykonywał dodatkowe zadania oraz czy urząd zawierał z nim umowy cywilnoprawne.

O Pawle Żukowskim, jako dyrektorze generalnym, już pisaliśmy w artykułach pt. „Nagrody w urzędzie wojewódzkim – najniższa 200 zł. Dyrektor dostał aż 9 tys. zł” oraz „Paweł Żukowski. Dyrektor urzędu, który zarabia więcej niż prezydent Olsztyna”.

Oświadczenie majątkowe dyrektora nie było jawne, mogliśmy tylko wyliczyć, ile Żukowski zarobił rocznie na podstawie informacji z urzędu wojewódzkiego.

– Kwota bazowa dla członków korpusu służby cywilnej ustalana jest w ustawie budżetowej i wynosi 1916,94 zł. Wynagrodzenie Dyrektora Generalnego zostało ustalone przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej 6,736, natomiast mnożnik kwoty bazowej służący do ustalenia dodatku funkcyjnego wynosi 2,05 – wyjaśnił Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody.

Zatem wynagrodzenie podstawowe to blisko 13 tys. zł, a dodatek funkcyjny to kolejne niemal 4 tys. zł. Daje to łącznie niecałe 17 tys. zł brutto (wyliczenia nie uwzględniały dodatku stażowego, który po zmianie przepisów od 2020 roku nie wlicza się do wynagrodzenia). W skali roku daje to dochód w wysokości ok. 204 tys. zł.

To po m.in. naszych publikacjach sprawą zainteresował się poseł Porozumienia Michał Wypij, który postanowił napisać interpelację do Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji. Poseł w piśmie do ministra zwraca uwagę na wysokie zarobki Pawła Żukowskiego, które kontrastują z rozwiązaniami zaproponowanymi w tzw. tarczy antykryzysowej.

Wypij zadał kilka pytań, m.in. o pobierane przez Żukowskiego dodatki do wynagrodzenia, dodatkowe zadania czy ewentualne umowy cywilnoprawne zawarte przez dyrektora z urzędem.

Szanowni Panie Ministrze,

w bieżącym roku zmagamy się z epidemią COVID-19 i w konsekwencji z kryzysem finansów spowodowanym skutkami tej epidemii. Jednym z rozwiązań zaproponowanych w tzw. tarczy antykryzysowej było fakultatywne zmniejszanie etatów i obniżka wynagrodzeń w administracji publicznej. Zrezygnowano także z przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie, z którym to wiążą się przywileje płacowe i pozapłacowe określone w ustawie z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej.

Tymczasem lokalne media w województwie warmińsko-mazurskim informują o wysokich nagrodach i dodatkach dyrektora generalnego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Pawła Żukowskiego. Jak wynika z medialnych doniesień ma on zarabiać więcej niż wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, a jego ogólne wynagrodzenie w 2020 r. wahało się pomiędzy kwotą 18,7 tys. zł brutto do kwoty 23,7 tys. zł brutto.

Mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pana Ministra z pytaniami:

1. Na jakiej podstawie faktycznej i prawnej dyrektor generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Paweł Żukowski pobiera dodatki do wynagrodzenia, jakie to są dodatki, jakie jest uzasadnienie ich przyznania, w jakiej wysokości są przyznawane?

2. Jakie dodatkowe zadania, poza wynikającymi z zakresu obowiązków i czynności, Statutu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Regulaminu organizacyjnego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim wykonuje lub wykonywał dyrektor generalny tego urzędu Paweł Żukowski?

3. Czy Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w przeciągu ostatnich 5 lat zawierał z dyrektorem generalnym tego urzędu Pawłem Żukowskim jakiekolwiek umowy o charakterze cywilnoprawnym? Jeśli tak, jaki był przedmiot tych umów i na jaką kwotę opiewały?

4. Czy praktyki dotyczące pobierania dodatków do wynagrodzenia, takie jak ma to miejsce w przypadku Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, są stosowane również w innych urzędach wojewódzkich w zakresie dotyczącym dyrektorów generalnych tych urzędów?

– możemy przeczytać w interpelacji.

Jak na razie minister Kamiński nie udzielił odpowiedzi.

Przypomnijmy, że urząd wojewódzki w związku z epidemią koronawirusa przeprowadził cięcia budżetowe – „wygaszono” 17 etatów, a w ich miejsce obsadzono tylko 8 stanowisk.

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • Tamara Twardodupcewa 2020-08-26 14:48:33 83.12.*.*
  Nie róbcie z Wypija takiego bohatera, tylko dlatego, że odważył się skrytykować jednego czy dwóch watażków z PiSu. Gdyby zarabiał zdecydowanie więcej od nich, to siedziałby cicho, bo i po co miałby ich atakować? A tak próbuje się mścić za brak podwyżki uposażeń posłów i próbuje innym uprzykrzyć życie. Pomijając słuszność działania, należy brać pod uwagę kontekst, w jakim dane działanie występuje. Czy "dyrektor" Żukowski od wczoraj zarabia taką kasę? Także pośle Wypij nieco więcej pokory
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 4
 • Darek 2020-08-26 10:57:06 37.120.*.*
  Zdradził PiS razem z Gowinem przy najważniejszym głosowaniu, a teraz donosi. Czyli jakby ktoś poszedł tym tokiem rozumowania, to mógłby wyciągnąć wnioski, że zdrajca i donosiciel?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 5
 • tow.Janusz Pisiewicz 2020-08-26 10:38:38 95.160.*.*
  Towarzysze i Towarzyszki! Zakańczamy okres błędów i wypaczeń. To jak? POMOŻECIE ??!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Euzebiusz 2020-08-26 09:35:46 95.160.*.*
  Brawo, popieram takie działania. Pan Michał zawsze po stronie wyborców.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 8
 • Tom552 2020-08-26 09:27:53 31.60.*.*
  Dobrze Michał!! Rozliczaj złodziei z pisu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 4