Wisława Szymborska patronką jednej z ulic? Radni osiedlowi mają wątpliwości

Wisława Szymborska patronką jednej z ulic? Radni osiedlowi mają wątpliwości
Czy Wisława Szymborska zostanie patronką jednej z ulic w Olsztynie?
Fot. prezydent.pl

Radni Osiedla Mazurskiego mieli zaopiniować kandydatury na patronki trzech nowych ulic, które powstaną na nowym osiedlu na dawnym poligonie. Duże kontrowersje wzbudziła postać Wisławy Szymborskiej. W drodze głosowania osiedlowi radni uznali, że noblistka nie jest odpowiednią postacią do patronowania jednej z ulic. Co na to miejscy radni?

Teren między ul. Krasickiego a nową ul. Pstrowskiego w przyszłości stanie się nowym osiedlem. Tu powstaną bloki i domki jednorodzinne. Dlatego też muszą się tutaj znaleźć także drogi dojazdowe. Władze miasta postanowiły wyjść naprzeciw oczekiwaniom organizacji broniących praw kobiet, które apelowały, że w Olsztynie jest zbyt mało żeńskich patronek nazw ulic (niecałe 30 w porównaniu do 600 dróg w mieście). Ustalono, że na nowym osiedlu pięć arterii otrzyma nazwiska wybitnych kobiet związanych z literaturą. Będą to: Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska, Eliza Orzeszkowa, Agnieszka Osiecka i Wisława Szymborska.

Ta ostatnia postać budzi kontrowersje ze względu na swoją działalność w pierwszych latach po wojnie. Dlatego też Rada Osiedla Mazurskiego ma wątpliwości co do nazwania ulicy nazwiskiem Szymborskiej. W tym celu osiedlowi radni swoją opinię skierowali do ratusza.

Nie tyle się sprzeciwiamy, co nie wyrażamy zachwytu. Drogą głosowania uznaliśmy, że Wisława Szymborska nie jest najlepszą opcją na patronat tej ulicy. Większość z nas uznała tak z dwóch powodów. Po pierwsze pani Wiesława od 1945 do 1953 roku aktywnie włączyła się w ówczesne przemiany ustrojowe. Ponadto, radni podkreślili, że nigdy jednoznacznie się nie odcięła od tamtego okresu – powiedział w rozmowie z nami Jacek Moczulski, przewodniczący Rady Osiedla Mazurskie.

Dodał także, że nie wszyscy radni podjęli takie stanowisko. Jego zdaniem ludzi powinno oceniać się po całości twórczości, a nie po wybranym okresie z życiorysu.

Postanowiliśmy dowiedzieć się, czy radni miejscy wezmą tę opinię pod uwagę.

Słyszałem o tej opinii. Muszę powiedzieć, że jestem lekko zdziwiony i nie do końca ją podzielam. Oczywiście, posiłkujemy się opiniami rad osiedli, ale nie są one wiążące. Jako Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska rozpatrzymy ten głos, ale ostateczny werdykt w tej sprawie wydadzą radni – wyjaśnił nam Łukasz Łukaszewski, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Olsztyna.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Prowencie, zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie. Była jedną z najsławniejszych polskich poetek i eseistek. W 1996 roku otrzymała literacką nagrodę Nobla. Rzeczywiście, w latach powojennych, gdy Polska była pod jarzmem stalinizmu, poetka pisała wiersze w duchu socrealizmu. Jednak w późniejszych czasach nie włączyła ich do swoich antologii.

W 2009 roku w książce „O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach”, jej autor Jerzy Illg zacytował odpowiedź Wisławy Szymborskiej na zarzuty związane z jej wczesną powojenną twórczością.

No cóż, miałam nieszczęście być kiedyś istotą młodą, łatwowierną, słabo zorientowaną w sprawach, które powinnam była od razu należycie oceniać. Niektórzy mają jednak prawo sądzić mnie za to surowo – jeżeli są naprawdę przekonani, że kilka wierszy wtedy napisanych więcej waży na szali niż wszystkie, które napisałam potem.

– tak powiedziała poetka.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • Młoda 2019-05-21 21:26:32 5.173.*.*
  Jeszcze niedawno odznaczano Orłem Białym kardynała a dzisiaj bedziemy mu to odbierać. Okazuje się że wokół twórców etosu pełno było SB-ków i pedofilii. Najrozsądniej nadawać będzie ulicom nazwy kwiatów i owadów.
  Odpowiedz Oceń: 13 1 Zgłoś treść
 • toxic hacker 2019-05-21 09:52:48 162.247.*.*
  Gratuluje redaktorom doboru zdjęcia. Na zdjęciu zegarkowy łapówkarz i mistrz obycia Bronek :D Dobrze, że fotomontażu z Trynkiewiczem nie daliście.
  Odpowiedz Oceń: 6 7 Zgłoś treść
 • buba 2019-05-20 22:26:28 88.156.*.*
  Szymborska przeszkadza, a Pstrowski już nie?
  Odpowiedz Oceń: 6 3 Zgłoś treść
 • arkos 2019-05-20 21:28:42 95.160.*.*
  Na zdjęcie nieudaccznik Bul Szugun Komor. Tfuuu
  Odpowiedz Oceń: 11 11 Zgłoś treść
 • no 2019-05-20 21:24:23 77.112.*.*
  to ta Pani, która wychwalała w swoich dziełach największego zbrodniarza XX wieku, Stalina?
  Odpowiedz Oceń: 7 12 Zgłoś treść
 • tutejszy 2019-05-20 20:13:48 37.47.*.*
  Jeśli noblistka jest niegodna być patronem zapyziałej osiedlowej uliczki to może lepszym patronem będzie proboszcz miejscowej parafii
  Odpowiedz Oceń: 23 3 Zgłoś treść
 • henryka 2019-05-20 19:08:27 195.136.*.*
  Może ci fachowcy szczegółowo prześledzą życiorys Piłsudskiego
  Odpowiedz Oceń: 17 2 Zgłoś treść