Wartość sumienia. Blask wolności. Wzbudzający kontrowersje ksiądz odwiedzi Olsztyn [OPINIE]

Wartość sumienia. Blask wolności. Wzbudzający kontrowersje ksiądz odwiedzi Olsztyn [OPINIE]
Ojciec Ludwik Wiśniewski przyjedzie do Olsztyna
Fot. klubtygodnika.pl

Już około trzydziestu milionów Polaków obejrzało dokument braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu". Poruszający reportaż o przypadkach pedofilii w Kościele i tuszowania tego zjawiska. Jedni bulwersują się dogłębnie inni bronią Kościoła – ale najważniejsze jest, aby móc o tym rozmawiać. W Olsztynie nadarza się okazja do dyskusji na poziomie w tej kwestii, w ramach Klubu Tygodnika Powszechnego, który rozpoczął działalność wiosną tego roku.

Klub Tygodnika Powszechnego w gościnie w Centrum Dialogu Międzykulturowego „Dom Mendelsohna" przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2 /przy Grunwaldzkiej/ zaprasza w czwartek 23 maja o godzinie 18:00 na spotkanie z ojcem Ludwikiem Wiśniewskim w czasie, gdy polskim Kościołem i polskim życiem publicznym wstrząsają wydarzenia podkopujące wiarygodność Kościoła, a związane ze sprzeniewierzeniem się głosowi Ewangelii części duchownych: księży pedofili oraz - powtarzając za ks. Jackiem Prusakiem - „biskupów chroniących własne przywileje", może być okazją do dobrej, szczerej rozmowy o sprawach fundamentalnych dla człowieka wierzącego lub poszukującego: o wolności, o sumieniu, o tajemnicy nieprawości i odpowiedzialności.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • henryka 2019-05-20 18:56:10 195.136.*.*
    20 milionów
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
  • rychu33 2019-05-20 13:57:03 149.156.*.*
    https://www.polsatnews.pl/wideo/poeta-oskarza-o-molestowanie-wysoko-postawionego-hierarche-z-wroclawia-wsunal-reke-pod-moja-koldre_6745654/ Sprawy molestowania przez kardynała Gulbinowicza ujawnionej po filmie Sekielskiego nie podjęły największe portale: Gazeta.pl, wp.pl, onet.pl, interia.pl Podobnie oczywiście media katolickie i rządowe. W mediach katolickich wygląda to tak jak opisał Stefan Sękowski (były pracownik Gościa Niedzielnego) na swoim facebooku: "Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego film o pedofilii w Kościele muszą robić bracia Sekielscy i dlaczego demaskatorskich materiałów na ten temat nie piszą np. dziennikarze "Gościa Niedzielnego" lub "Niedzieli", opowiem Wam historię ks. Jacka Stępczaka. Ks. Stępczak był redaktorem naczelnym "Przewodnika Katolickiego" wydawanego przez, w uproszczeniu archidiecezję poznańską. W 2001 roku napisał z kilkoma innymi księżmi i jednym świeckim list do delegatów episkopatu na Synod w Rzymie o tym, że abp Juliusz Paetz molestuje kleryków. Biskupi sprawę olali a informację o aferze musiała do Jana Pawła II przemycić Wanda Półtawska. Gdy mleko się rozlało i o sprawie napisała "Wyborcza", ks. Stępczak odmówił publikacji na łamach "PK" listu w obronie abp Paetza (sic!). Wtedy został przezeń zwolniony ze stanowiska, zakazano mu posługi na terenie diecezji i wysłano na misje do Zambii gdzie zaraził się malarią. Wyjeżdżając na misje "skruszony" ks. Stępczak opublikował samokrytykę, w której pisał: "popełniłem bardo poważny błąd działając na szkodę Kościoła, a zwłaszcza burząc dobre imię ks. abpa Juliusza Paetza, ówczesnego Metropolity Poznańskiego". Diabli wiedzą, jak go do tego nakłoniono. No więc tak to wygląda." Ale nie media katolickie są tu decydującym problemem. Decydujące jest to, że z cenzury zwykle nie wychylają się żadne media. Tym razem se.pl się wychyliło, polsat, pudelek i nczas powieliły to chociaż jest się na co powoływać przy "czepianiu się".
    Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść