Dziś jest: 25.05.2024
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Data dodania: 2024-05-09 13:45

Redakcja

Warsztaty tkactwa dwuosnowowego w Barczewie

Warsztaty tkactwa dwuosnowowego w Barczewie
Barbara Hulanicka
Fot. Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie

Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie zaprasza mieszkanki i mieszkańców Gminy Barczewo na bezpłatne warsztaty tkactwa dwuosnowowego.

reklama

Warsztaty są częścią projektu pt. „Tkackie wątki - warsztaty tkackie i wystawa w 100 rocznicę urodzin artystki Barbary Hulanickiej” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nauka tkania na krosnach, jednej z najpiękniejszej techniki tkackiej - tkaniny dwuosnowowej, którą tworzyła niegdyś światowej klasy artystka Barbara Hulanicka. Pani Barbara przez 30 lat mieszkała w Barczewie. Celem proponowanych przez CK-B w Barczewie warsztatów jest to, aby osoby z gminy Barczewo nauczyły się techniki tkania, które jest naszym dziedzictwem kulturowym.

Tkanina Barbary Hulanickiej

Podczas trzech dni bezpłatnych warsztatów, uczestnicy zapoznają się z techniką dwuosnowową i wykonają własne tkaniny. Warsztat poprowadzi Karolina Radulska – twórczyni ludowa z Pracowni Tkaniny Dwuosnowowej w Janowie, depozytariuszka wielopokoleniowej rodzinnej tradycji tkackiej i wnuczka Aurelii Majewskiej tkaczki Barbary Hulanickiej.

 Program warsztatów:

 1. Wprowadzenie do tkania m.in. omówienie budowy krosna, nazewnictwo, zapoznanie z historią i wzornictwem tkaniny dwuosnowowej,

 2. Snucie - przygotowanie osnowy i nakładanie na krosno,

 4. Tkanie,

 5. Wykończenie tkaniny.

Warsztaty odbędą się w dniach 24-25-26 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Barczewie (Centrum Wielu Kultur).

Początek warsztatów w piątek godz. 9:00, a zakończenie w niedzielę o godz. 17:00 (łącznie 24 godz. kursu).

Organizatorzy zapraszaja do zapisów do 20 maja. Ilość miejsc ograniczona. Kontakt pod numerem telefonu: 784228219.

Warsztaty są jedną z trzech cykli otwartych letnich i warsztatów tkackich. Kolejne odbędą się w czerwcu i ostatnie w lipcu. Będzie też możliwość skorzystania z praktycznej wiedzy tworzenia ramek tkackich.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl