Warmia Olsztyn na zakręcie. ''W poniedziałek może was tutaj nie być'' [ZDJĘCIA, WIDEO] [AKTUALIZACJA]

Warmia Olsztyn na zakręcie. ''W poniedziałek może was tutaj nie być'' [ZDJĘCIA, WIDEO] [AKTUALIZACJA]
Projekcja reportażu "Warmia Olsztyn. Piłkarski kompleks"
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W piątkowe południe przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, miejscy urzędnicy i reprezentanci Warmii spotkali się aby dyskutować nad przyszłością klubu. Dyskusja zamieniła się w kłótnię. Władze OSiR-u zagroziły, że w poniedziałek mogą wypowiedzieć klubowi umowę dzierżawy. Jak się okazało, dyrektor Jerzy Litwiński spotka się tego dnia z potencjalnym inwestorem, który chciałby zbudować na terenie stadionu przy al. Sybiraków kompleks sportowy.

Na spotkaniu obecny był m.in. poseł na Sejm z ramienia Porozumienia - Michał Wypij, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji -  Jerzy Litwiński, przedstawiciele urzędu miasta, jak również kilkudziesięciu kibiców i piłkarzy klubu z Zatorza.

Głównym punktem zebrania była projekcja reportażu "Warmia Olsztyn. Piłkarski kompleks". Film w całości prezentujemy poniżej.

Po filmie przyszedł czas na dyskusję, która szybko zamieniła się w kłótnię: z jednej strony działacze i zwolennicy Warmii mówili, że samorząd miasta i OSiR o nich nie dba, nie zapewnia poprawy infrastruktury. Pojawiły się nawet opinie, że Stomil dostaje miliony od miasta, a Warmia nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc. Z drugiej strony działacze OSiR-u stwierdzili, że Warmia jest dzierżawcą na tych samych warunkach, co inne podmioty. W pewnym momencie dyrektor OSiR Jerzy Litwiński powiedział, że już w poniedziałek teren stadionu przy al. Sybiraków może przypaść innemu dzierżawcy.

Na jakich my tu zasadach naprawdę jesteśmy, skoro już w poniedziałek może zapaść decyzja, że nowy dzierżawca może w poniedziałek przejąć te obiekty? – zapytał Andrzej Lejman, członek zarządu Warmii Olsztyn.

Taką, że jej nie realizujecie. Od 4 lat dajemy wam szansę. Ciągle obiecujecie, że coś zrobicie, a nic nie robicie. I na dzień dzisiejszy jest co najmniej 6 punktów, według których możemy umowę rozwiązać – tłumaczy Jerzy Litwiński.

Dodał, że chce mieć w tym miejscu boiska. I pojawił się potencjalny inwestor, z którym dyrektor OSiR ma spotkać się w poniedziałek.

Stowarzyszenie chce ten obiekt wydzierżawić z gwarancją rozpoczęcia inwestycji. Kwestia jest taka: czy nadal dzierżawcą ma być klub Warmia, który nawet do budżetu obywatelskiego nie złożył wniosku, a mógł wystąpić o 500 tys. zł i mieć pieniądze na kontenery, trybunę itp., czy mam podpisać umowę z nowym inwestorem, który ma rozpocząć w ciągu trzech miesięcy inwestycję. Co byście zrobili? – pyta Jerzy Litwiński.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej przyznali, że dobrze byłoby zaprosić także zarząd Warmii do rozmów. Ostatecznie dyrektor OSiR-u zaprosił działaczy klubu na poniedziałkowe spotkanie z inwestorem. O jakiej inwestycji mowa? Chodzi o kompleks sportowy z czterema boiskami.

Mamy przygotowany projekt zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Ma tu powstać w najbliższym czasie, w ciągu kilku lat – mam nadzieję – kompleks z prawdziwego zdarzenia z dwoma boiskami o nawierzchni naturalnej, z dwoma płytami treningowymi sztucznymi, z budynkiem i zapleczem. Walczyliśmy o to, aby to był kompleks dla całego Olsztyna. Wstępne wyliczenia mówią, że koszt może wynieść kilkanaście milionów złotych – wyjaśnia Zbigniew Szymula, rzecznik prasowy OSiR.

Tłumaczy także, że projekt rzeczywiście może blokować starania Warmii o poprawę infrastruktury, jednakże dodał, że inni dzierżawcy, jak np. szkółka piłkarska Sylwestra Czereszewskiego, mają takie same warunki, a jednak są w stanie zagospodarować teren.

Na spotkaniu obecny był także Michał Wypij, który zaatakował prezydenta Piotra Grzymowicza.

Mam nadzieję, że ten film zobaczy jak najwięcej osób, bo jest wstrząsający i przykry. Ze swojej strony mogę zadeklarować, że na wiosnę kalendarzową Warmia będzie miała boisko w Olsztynie, żeby mogła rozgrywać mecze, ale tak naprawdę to miasto jest gospodarzem i ma swojego prezydenta. Pytam się, gdzie on jest? – zastanawia się poseł Michał Wypij.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Janusz Nosacz I 2019-11-23 20:19:52 176.221.*.*
    Wypij tylko kogoś opluwać potrafi. Typowy pisowiec.
    Odpowiedz Oceń: 7 4 Zgłoś treść
  • Młoda 2019-11-23 16:09:54 37.47.*.*
    Jaki sens ma spotkanie na którym obce sobie strony zamiast rozmawiać jak rozwiązać ważny dla mieszkancow problem skaczą sobie do gardła?
    Odpowiedz Oceń: 10 0 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna