Warmia i Mazury tłem akcji kryminału

Warmia i Mazury tłem akcji kryminału
"Odpłata" Agnieszki Jeż
Fot. materiał prasowy

O tym, że Warmia i Mazury są piękne nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczą o tym chociażby wakacyjne statystyki, które wyraźnie pokazują, że obok morza, są drugim najchętniej wybieranym kierunkiem w Polsce. Również pisarze (niekoniecznie lokalni) chętnie osadzają akcje swoich powieści na Warmii i Mazurach. Tak jest również w przypadku najnowszego kryminału Agnieszki Jeż "Odpłata".

Słowo "odpłata" może się różnie kojarzyć, ma również wiele znaczeń. Rewanż? Trzeba komuś za coś zapłacić, odpracować swoje grzechy, albo pomóc w ukryciu prawdy. Po raz kolejny spotykamy się z sierżant Wierą Jezierską i mamy następną zagadkę do rozwiązania. Również po raz kolejny autorka Agnieszka Jeż akcję osadza na Warmii i Mazurach i dodatkowo na Podhalu. Podhale i Mazury. Zupełnie inne miejsca, inne zwyczaje, inni ludzie, a jednak coś je ze sobą łączy. Tym czymś jest trup i dodatkowo rower.

Trzy zbrodnie. 1945, 2014, 2019, duża rozpiętość w czasie i odległe miejsca. W domku na Mazurach zostaje znalezione ciało, wraz z zakopanym z nim rowerem. Pierwsze tropy doprowadzają nas do zbrodni na tle rasistowskim. Sierżant Wiera Jezierska próbuje rozwikłać zagadkę, a z pozoru łatwe śledztwo nagle staje się niesamowicie zagmatwane. Wszystko jest nie tak, czas nagli, a szef naciska i nagle pojawia się kolejny trup. No właśnie, akcja przenosi się na Podhale, gdzie okazuje się, że trup z Podhala pochodzi z Mazur, a mazurski z Podhala. Dwa przeciwne krańce Polski. O co tutaj chodzi? Kobieta wpada na pewien trop, jednak dotarcie do prawdy nie jest takie proste.

Ta książka pochłania. Wplątuje w sieć zagadek, przybliża również charakterystyczne cechy górali i życie ludzi na północy Mazur. Doskonale nakreśleni bohaterowie i wyczuwalne napięcie towarzyszące relacjom rodzinnym i towarzyskim, to dodatkowe atuty książki. Fabuła sprawia, że jeszcze bardziej zbliżamy się do głównej bohaterki i lepiej rozumiemy jej skomplikowane relacje rodzinne. A zakończenie jest nieoczywiste. Autorka potrafi tak porwać czytelnika, że kto zacznie czytać, na pewno nie zaśnie.

Gorąco polecam!

Katarzyna Leśniowska

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Mikkkus 2021-07-12 18:45:46 185.135.*.*
    Ładne miejsca to i ciekawa fabuła Do przeczytania
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Jasiek 2021-07-12 08:44:56 79.191.*.*
    Nie przepadam za kryminałami, ale skoro akcja dzieje się na Mazurach, to sprawdzę, w którym miejscu... 😏
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0