Walka społeczników o zieleń w Olsztynie przynosi efekty. Miasto ogłosiło konsultacje społeczne

Walka społeczników o zieleń w Olsztynie przynosi efekty. Miasto ogłosiło konsultacje społeczne
W Olsztynie w lutym przeprowadzono wycinkę drzew
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Społecznicy z inicjatywy Zielony Olsztyn od wielu tygodni walczą o zieleń w mieście. Zaapelowali do prezydenta o przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami na temat gospodarowania miejską zielenią. Piotr Grzymowicz zaakceptował ich propozycję.

Wielokrotnie pisaliśmy już o wycince drzew, którą przeprowadzono pod rozbudowę sieci tramwajowej. Wielu mieszkańców oburzył fakt, że pod topór poszło około 1,3 tys. drzew. Społecznicy z inicjatywy Zielony Olsztyn zaczęli działać, skierowali do prezydenta Piotra Grzymowicza apel o przeprowadzenie konsultacji na temat gospodarowania miejską zielenią. Ich działania przyniosły efekty.

12 kwietnia w urzędowym Biuletynie Informacji Publicznej ukazało się zarządzenie prezydenta w tej sprawie. Zgodnie z wnioskiem działaczy, konsultacje ruszą 26 kwietnia i potrwają do 25 czerwca. W tym czasie mają się odbyć otwarte spotkania i warsztaty dla mieszkańców, które przybliżą wszystkie zagadnienia oraz będą punktem wyjścia do dyskusji na temat rozwiązań możliwych do wprowadzenia w Olsztynie.

- Z uwagi na pandemiczne obostrzenia, główną formą udziału będzie zapewne współpraca zdalna. Mamy nadzieję, że to nie ograniczy dostępu wszystkich chętnych oraz pozwoli na zebranie merytorycznego i reprezentatywnego głosu ekspertów i mieszkańców - mówi Aleksandra Drzał-Sierocka, jedna z inicjatorek powstania Zielonego Olsztyna.

Decyzja prezydenta cieszy społeczników z Zielonego Olsztyna, wierzą, że Olsztyn wkrótce się zazieleni.

- Dokładnie na taką decyzję Prezydenta liczyliśmy- wyjaśnia Tomasz Janus z Zielonego Olsztyna, przewodniczący Rady Osiedla Zatorze. - 2,5 tys. podpisów zebranych w zaledwie 7 dni to dowód, że ludziom nie jest obojętny sposób postępowania z drzewami, krzewami, pnączami, trawami i innymi roślinami. Coraz więcej mieszkańców poważnie traktuje rośliny jako pożyteczną i potrzebną „zieloną infrastrukturę". To się po prostu opłaca.

Obecnie trwają przygotowania do konsultacji społecznych. Przedstawiciele Zielonego Olsztyna będą zgłaszać urzędnikom propozycje doświadczonych ekspertów do udziału w dyskusjach i prezentowania przykładów dobrych, „zielonych" działań w zakresie urządzania, pielęgnacji i rozwoju terenów zielonych w kraju i za granicą.

Czytaj więcej:

Społecznicy sprzeciwiają się wycince drzew w Olsztynie. Złożą petycję do prezydenta Piotra Grzymowicza

Złożyli w ratuszu petycję w obronie miejskiej zieleni [ZDJĘCIA]

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz