W Olsztynie PSL-Koalicja Polska apelowała o podpisanie ''Paktu dla zdrowia''

W Olsztynie PSL-Koalicja Polska apelowała o podpisanie ''Paktu dla zdrowia''
Konferencja prasowa PSL-Koalicji Polskiej na olsztyńskiej starówce
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Podwyższenie publicznych nakładów na służbę zdrowia do wysokości co najmniej 6,8% PKB, zwiększenie liczby personelu medycznego, podniesienie wynagrodzeń pracowników służby zdrowia, zapewnienie takiego samego dostępu do nowoczesnych metod leczenia jak w innych krajach UE i upowszechnienie działań na rzecz profilaktyki chorób cywilizacyjnych - to główne założenia "Paktu dla zdrowia", który zaprezentowali politycy PSL-Koalicji Polskiej, zachęcając wszystkie siły polityczne do podpisania paktu.

W sobotę w wielu miastach Polski kandydaci PSL-Koalicji Polskiej w wyborach parlamentarnych podpisali tzw. "Pakt dla zdrowia". Podobnie było na olsztyńskiej starówce, gdzie "jedynka" na olsztyńskiej liście PSL-Koalicji Polskiej, Urszula Pasławska, na konferencji prasowej przyznała, że obecnie "dyrektorzy szpitali zaczynają zarządzać nie jednostkami, a ich długami".

- Dziś służba zdrowia jest w ogromnej zapaści - przyznała Urszula Pasławska. - Postulujemy, aby ponad politycznymi podziałami dogadać się i porozumieć w sprawie jak najszybciej interwencji w ochronie zdrowia.

Jednym z głównych celów tzw. "Paktu dla zdrowia" jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8% PKB już od przyszłego roku.

- Środki o których mówimy są to środki przede wszystkim ze składki rentowej (11 mld). Należy również oddłużyć szpitale powiatowe. Nie ma sprawy ważniejszej niż zdrowie i życie, a w czasie kiedy szpitale powiatowie zamykają swoje oddziały, kiedy likwidowane są łóżka, w czasie kiedy dyrektorzy szpitali zaczynają zarządzać nie jednostkami, a długami, w czaskie kiedy kolejki do specjalistów wydłużyły się w ostatnich 6 latach dwukrotnie - jest to sytuacja bardzo niebezpieczna - powiedziała kandydatka PSL-Koalicji Polskiej.

Na sobotnim spotkaniu z dziennikarzami, prócz Urszuli Pasławskiej, obecni byli m.in. kandydaci do Sejmu, jak również osoby związane ze służbą zdrowia.

Jedną z nich była dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie, dr Irena Petryna, która zaznaczyła, iż należy stworzyć  "narodową strategię ochrony zdrowia".

- Bardzo się cieszę, że ktoś w końcu pomyślał aby podpisać ponadpartyjny "Pakt dla zdrowia" - przyznała Irena Petryna. - Dość mówienia "to myśmy zrobili, to oni zrobili". To jest wielki błąd. Bez względu na to, jakie pieniądze byłyby wpompowane w ten system, jeśli nie będzie opracowanej całej strategii - jak bym to określiła jako "narodowa strategia ochrony zdrowia" -  a na jej podstawie byłyby stworzone regionalne strategie zdrowia, które będą monitorowane co pewien okres czasu. Pieniądze w ochronie zdrowia są naprawdę istotne i cieszę się, że też mówimy w tem pakcie. My nie zdajemy sobie sprawy jaki jest deficyt lekarzy i pielęgniarek. Zmniejszenie liczby łóżek została dokonana tylko dlatego, że nie mamy odpowiedniej liczby pielęgniarek. Spraw, które trzeba pilnie rozwiązać jest bardzo dużo.

dr Irena Petryna

Po zakończeniu konferencji prasowej pod Paktem podpisali się m.in. kandydaci do Sejmu, wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska i dr Grażyna Licznerska, jak również ratownicy medyczni.

W najnowszym sondażu CBOS-u (12-19 września) na kandydatów z listy PSL-Koalicji Polskiej zamierza głosować 8 proc. badanych. Daje to trzecią siłę w Sejmie za Prawem i Sprawiedliwością (46 proc.) i Koalicją Obywatelską (23 proc.). Na dalszych miejscach znalazła się Lewica (5 proc.) i Konfederacja (3 proc.).

Galeria

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • MP 2019-09-22 20:38:18 88.156.*.*
  Gdzie byliście przez 8 lat.
  Odpowiedz Oceń: 9 6 Zgłoś treść
 • curwer ecu 2019-09-22 18:57:45 94.254.*.*
  7%PKB na służbę zdrowia? Na co im tyle pieniędzy? Chyba po to żeby lekarze zarabiali nie po kilka a kilkanaście tys zł. Wojsko dostaje tylko 2% i nie histeryzuje a kombinuje jak za takie grosze nas obronić. ...I tak, pomimo takiej chojnosci dla konowałów, raczej zagłosuję na PSL, bo z rolnictwa żyje w naszym województwie prawie połowa populacji. A pani Paslawska lepiej żeby więcej uwagi poświęciła służbie zdrowia na wsiach, a nie jakimś ogólnym paktom.
  Odpowiedz Oceń: 5 2 Zgłoś treść
 • Janusz Pisiewicz 2019-09-22 15:13:27 213.184.*.*
  Zaraz zaraz... Ale wpierw należy odprowadzić dofinansowanie pierwszej potrzeby do Torunia. A potem, z błogosławieństwem ojca dyrektora, wszystko jest możliwe. Nawet cuda, w które od 4 lat rzeczywistość polska przebogato obfituje.
  Odpowiedz Oceń: 2 2 Zgłoś treść