W Olsztynie odetchniemy pełną piersią? Miasto wysoko w rankingach antysmogowych

W Olsztynie odetchniemy pełną piersią? Miasto wysoko w rankingach antysmogowych
Olsztyn zajmuje wysokie miejsce w rankingach dotyczących smogu
Fot. Pixabay.com

Co roku, wskutek zatrucia smogiem umiera do 48 tys. ludzi. Stanowi to aż 12 proc. wszystkich przyczyn zgonów. Według rankingu „50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie” z 2018 roku, przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia, 36 spośród 50 europejskich miast, to miejscowości leżące w Polsce. Najgorzej sytuacja wygląda na południu naszego kraju. Olsztyn jednak uważany jest za jedno z najczystszych miast w Polsce. Czemu zawdzięczamy niski poziom smogu w naszym regionie?

Olsztyn znalazł się na 7 miejscu w rankingu miast o najmniejszej liczbie dni ze stężeniem pyłów przekraczających dopuszczalną normę. Wartość ta wynosiła zaledwie 11 dni. W skali roku, w Olsztynie średnia wartość ilości smogu wynosi 1.3 ng/m3, podczas gdy w najbardziej zanieczyszczonym mieście Polski (Opoczno, woj. łódzkie) wartość ta przekracza 40 ng/m3. Mamy zatem powody do dumy.

- Jakość powietrza w naszym mieście na tle całego kraju jest bardzo dobra - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Jesteśmy w krajowej czołówce miast z najlepszym powietrzem. Niemniej jednak dbałość o otaczające nas środowisko to jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez gminę.

W 2017 roku, w miesiącach zimowych odnotowano największy skok zanieczyszczenia smogowego. Wtedy na osiedlu Pojezierze olsztyńskie wskaźniki przekroczyły normę. Władze miasta postanowiły działać. We wrześniu 2017 roku ruszyła pierwsza edycja dofinansowań na wymianę starych piecyków i instalacji grzewczych dla mieszkańców.

Od ubiegłego roku wszedł również w życie 10-letni program „Czyste Powietrze” organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

- Celem programu „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery przez gospodarstwa domowe. Zakłada wymianę, np. pieców i przestarzałych instalacji grzewczych. Wniosek o dofinansowanie może złożyć każdy, kto mieszka w domu jednorodzinnym. Aktualnie liczba złożonych wniosków wynosi już 20 tysięcy – mówi Beata Kowalska z Zespołu Informacyjno-Promocyjnego i Sprawozdawczości WFOŚiGW w Olsztynie.

Rok temu, na terenie całego miasta zostało także zainstalowanych 25 czujników monitorujących poziom smogu. Dzięki nim, korzystając ze strony internetowej airly.eu możemy na bieżąco kontrolować stan powietrza na danym osiedlu. Dziś (15 października, stan na godz. 15) w Olsztynie wszystkie czujniki wskazują niski poziom zanieczyszczenia powietrza.

W Olsztynie działają również specjalne patrole smogowe, które składają się z funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Dzięki specjalnym aplikacjom mają oni możliwość szybkiej interwencji w wypadku sytuacji kryzysowej.

Na stan dobrej jakości powietrza w Olsztynie wpływa niewątpliwie ukształtowanie terenu. Nasze miasto leży bowiem na terenach nizinnych. Dzięki temu, powstały nad naszym miastem smog, nie ma szans długo się nad nim utrzymać, jak zdarza się to w przypadku miast położonych w dolinach i kotlinach. Dodatkowo, na terenie Olsztyna znajduje się mała ilość zakładów przemysłowych, których działalność negatywnie wpływa na stan powietrza nad miastem.

Duży wpływ na zanieczyszczanie powietrza mają gospodarstwa domowe. Pomimo surowych zakazów, w domach jednorodzinnych nadal palone są śmieci. Straż miejska coraz częściej interweniuje w podobnych przypadkach. Za spalanie odpadów w piecach centralnego ogrzewania grozi mandat nawet do 500 zł.

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

 • pytanie o autora 2019-10-17 13:37:53 82.139.*.*
  A tak z ciekawości kto opracował ten ranking, bo w tekście nie ma takiej informacji. A fajnie byłoby zobaczyć i inne miasta
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Kaaaasiiaaa 2019-10-16 08:02:52 213.73.*.*
  Weszłam na tą stronę airly.eu i okazuje się że w Olsztynie dziś powietrze jest słabe. Gorsze niż w Warszawie.
  Odpowiedz Oceń: 8 0 Zgłoś treść
 • Kudo 2019-10-16 07:24:00 188.147.*.*
  Niech dalej nieudacznik zwęża drogi i celowo korkuje miasto to napewno sobie podychamy ale syfem starych diesli
  Odpowiedz Oceń: 8 5 Zgłoś treść
 • Rodowity Olsztynianin 2019-10-16 07:18:21 5.173.*.*
  Największym trucicielem miasta jest grzymowicz. Niezliczona ilość świateł, zwężenie ulic, zakorkowanie miasta, najdroższe paliwo, najwyższe ceny za wywóz odpadów w kraju - to są powody smogu na ulicach. Michelin nie ma tutaj nic do rzeczy. Tam są takie filtry, że krowa na pastwisku produkuje więcej CO2, lub wy kiedy palicie grilla na balkonie. To co się wydobywa z kominów fabryki to para wodna, a nie spaliny.
  Odpowiedz Oceń: 9 5 Zgłoś treść
 • NO 2019-10-16 06:19:40 83.9.*.*
  A niemal w centrum Olsztyna, na naszej zaniedbanej Starówce smród palonego plastiku niesie się po nosach przemierzających tą smutną krainę.
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • kijuytyujk 2019-10-15 22:58:46 77.111.*.*
  ilość zakładów może i mała, ale to najwieksza fabryka opon w Europie michelina !!!! Tendencyjny ten artykuł
  Odpowiedz Oceń: 6 4 Zgłoś treść
 • erfgb 2019-10-15 22:55:58 77.111.*.*
  A ktoś bada skład pyłu wylatującego z fabryk chemicznych np Michelin?? Bardzo śmierdzi.
  Odpowiedz Oceń: 6 4 Zgłoś treść
 • Taki 2019-10-15 21:10:34 88.156.*.*
  Na osiedlu pojezierze mieszkania sa ogrzewane grzejnikami, a nie piecami. Wobec tego skad takie zanieczyszczenie moze od fabryki opon, ktora obok na okraglo dymi i smierdzi
  Odpowiedz Oceń: 6 4 Zgłoś treść