Usunęli 40 drzew na al. Piłsudskiego, bo będzie tamtędy jechał tramwaj. Nikt nie przyznaje się do wycinki [AKTUALIZACJA]

Usunęli 40 drzew na al. Piłsudskiego, bo będzie tamtędy jechał tramwaj. Nikt nie przyznaje się do wycinki [AKTUALIZACJA]
Wycinka drzew w centrum miasta
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Na al. Piłsudskiego 58, przy budynkach na wysokości Aquasfery, trwa wycinka drzew. Ogołocony został niemal cały pas zieleni. W jakim celu prowadzone są te działania i kto jest za nie odpowiedzialny? Rozwiązanie zagadki okazało się nie być tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zarówno urząd miasta, jak i spółdzielnia mieszkaniowa Pojezierze zaprzeczały, jakoby miały jakikolwiek związek ze sprawą. Pod topór poszło ok. 40 drzew.

Na pasie zieleni przed budynkami przy al. Piłsudskiego 58 trwa wycinka drzew. Prawie cały obszar został ogołocony. Postanowiliśmy ustalić przyczynę tego przedsięwzięcia oraz kto jest za nie odpowiedzialny. W tym celu skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta w Olsztynie.

- Obszar przy ulicy Piłsudskiego 58 nie należy do nas. Nie mam informacji na temat tego, że miasto prowadzi tam działania związane z wycinką drzew. Zaprzeczam plotkom, jakoby miało to być spowodowane budową nowej linii tramwajowej w Olsztynie. Przetarg na podwykonawcę nie został jeszcze rozstrzygnięty – mówi rzecznik ratusza, Marta Bartoszewicz.

Odesłano nas spółdzielni Pojezierze. Tam zostaliśmy jednak przekierowali do kierownika działu zieleni Osiedla „Kormoran”, Daniela Zanieckiego.

- My nie zarządzamy tym obszarem. Z tego co słyszałem, to za wycinkę odpowiedzialne jest miasto. Jeden z robotników poinformował mnie, że w tym miejscu ma przebiegać nowa linia tramwajowa. Nie wiem zatem, dlaczego miasto nie przyznaje się do wycinki – wyjaśnia Zaniecki.

Ziemia, na której prowadzone są roboty, pozostawała zatem „niczyja”. Skontaktowaliśmy się więc ze Strażą Miejską w Olsztynie, która obiecała zbadać sprawę. Niedługo potem otrzymaliśmy jednak informację z urzędu miasta, że wycinka drzew to skutek robót, które na tym obszarze prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Okazało się, że MPEC wycina drzewa, gdyż jest to spowodowane koniecznością przeniesienia i zmodernizowania miejskiej sieci ciepłowniczej, ze względu na budowę w tym miejscu… nowej linii tramwajowej. Rzecznik prasowa urzędu miasta przeprosiła za zamieszanie.

- Miejska sieć ciepłownicza jest wymieniana oraz przesuwana w inne miejsce. Jest to konieczne ze względu na plany poprowadzenia tędy nowej linii tramwajowej. W innym wypadku umiejscowienie rur kolidowałoby z tym przedsięwzięciem. Przygotowywane jest miejsce pod dalsze działania. Roboty przy al. Piłsudskiego prowadzone są przez MPEC, w porozumieniu z miastem – wyjaśnił Andrzej Karwowski, szef inwestycji tramwajowej w Olsztynie.

Z pasu zieleni przed budynkiem na al. Piłsudskiego 58 zniknęło około 40 drzew.

Podobny los spotkał również klony, znajdujące się naprzeciwko olsztyńskiego Teatru Jaracza. 5 drzew zostało wyciętych, ze względu na ich zły stan zdrowia.

- Naprzeciwko Teatru Jaracza zostało wyciętych 5 klonów. Były stare i zagrażały bezpieczeństwu spacerujących tam przechodniów. Z wycinką zwlekaliśmy jak najdłużej, aby nie utożsamiano jej z planami budowy nowego hotelu przy ul. Linki - mówi rzecznik Zarządu Gróg Zieleni i Transportu w Olsztynie, Michał Koronowski.

Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

 • Kapitan Planeta 2020-02-28 20:52:39 79.184.*.*
  tak samo jak nad Jeziorem Długim wycinając wszystkie drzewa zniszczyli te piękne miejsce bezpowrotnie ...w imię czego? tam już nie ma po co chodzić ...a miało być miasto ogród ...zobaczcie jak wyglądał Olsztyn na starych pocztówkach ... jak wyglądają miasta w innych krajach
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • typ 2020-02-28 08:24:21 88.156.*.*
  Za całe gówno w tym mieście odpowiada jedynie Grzymowicz. Nikt inny nie ciągnie za te sznureczki jak on.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • gargamel 2020-02-27 22:04:45 88.156.*.*
  Za stroną Gazety Olsztyńskiej: "Zaczynamy więc drążyć temat. O wycinkę pytamy ZDZiT. — ZDZiT nie oznaczał drzew we wspomnianym miejscu — otrzymujemy odpowiedź od Michała Koronowskiego, rzecznika. — ZDZiT nie posiada także informacji o ewentualnej wycince, które miałaby tam zostać przeprowadzona. Informacji należy zaczerpnąć w ratuszu.". Faktycznie, coś z tym człowiekiem nie tak, rozdwojenie jaźni?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Zenek 2020-02-27 21:49:38 88.156.*.*
  Naprzeciwko Teatru Jaracza robią miejsce pod hotel, dlatego wycinają. Kłamiesz Pan, Panie Koronowski.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Andrzej 2020-02-27 17:49:22 5.173.*.*
  Panie betonowicz ,wstydu nie masz. Komu te tramwaje potrzebne. Sam nimi nie jeździsz. Drzewa wycinaj w swoim ogrodzie. Kiedyś za to odpowiesz
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • hehe 2020-02-27 12:41:14 176.97.*.*
  Olsztyn to betonplac, zamiast drzew zasadźcie betonowe szubienice i będzie cacy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • wkurzony 2020-02-27 12:24:35 176.221.*.*
  Referendum
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 2
 • Jaros 2020-02-27 11:52:49 31.0.*.*
  Na Pieczewie trz będą wycinać bo tez będą tam tramwaje
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • OLS 2020-02-27 10:52:37 213.158.*.*
  Drzewa na przeciwko JARACZA też wczoraj zostały wycięte !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • Stefan 2020-02-27 10:32:31 81.190.*.*
  Dla mieszkańców tych bloków to była jedyna bariera oddzielająca od ruchliwej ulicy. Teraz zamiast zieleni będą mieli zielone hałasujące sramwaje. Kto w końcu powstrzyma te betonowanie miasta? Przecież te tramwaje są całkowicie nieopłacalne.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 8