Ubrali Baby Pruskie w koszulki ''Konstytucja''. Sąd ponownie pochylił się nad sprawą

Ubrali Baby Pruskie w koszulki ''Konstytucja''. Sąd ponownie pochylił się nad sprawą
Baby Pruskie ubrane w koszulki z napisem "Konstytucja.Jędrek!"
Fot. archiwum Olsztyn.com.pl

W piątek w Sądzie Okręgowym w Olsztynie znalazła swój finał sprawa ubrania Bab Pruskich w koszulki z napisem "Konstytucja. Jędrek!".

Wracamy do sprawy sierpniowego happeningu działaczy Komitetu Obrony Demokracji, którzy ubrali olsztyńskie Baby Pruskie w koszulki z napisem ''Konstytucja. Jędrek!''. W trakcie tego wydarzenia uczestników wylegitymowali stróże prawa.

Dwie z działaczek otrzymały wezwanie na policję w charakterze podejrzanej o popełnienie wykroczenia z art. 63a par. 1 Kodeksu Wykroczeń (kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny - dop. autor).

Komendant Miejski Policji w Olsztynie skierował wtedy do Sądu Rejonowego wniosek o ukaranie przedstawicielek KOD-u. Sąd uznał jednak, że zachowanie kobiet pozbawione było cech społecznej szkodliwości, a tym samym nie jest wykroczeniem i odmówił więc wszczęcia postępowania.

Zażalenie na to postanowienie, z końcem października, ponownie złożył szef olsztyńskiej policji.

W miniony piątek sąd ponownie pochylił się nad sprawą. Jak relacjonuje Marta Kamińska z Komitetu Obrony Demokracji, a zarazem nowa olsztyńska radna "sąd nie dopatrzył się w ubraniu Bab Pruskich w konstytucyjne koszulki działania sprzecznego z prawem, uznając, że mieści się ono w zagwarantowanym w Konstytucji prawie wyrażania przez obywateli własnych poglądów; wskazując, iż nie było ono społecznie szkodliwe i tym samym nie stanowi wykroczenia".

- Chciałam podziękować wszystkim, którzy przyszli dziś [w piątek - dop. autor] do Sądu Okręgowego mnie wesprzeć - oznajmiła tuż po rozprawie Kamińska. - Wasza obecność wiele dla mnie znaczyła w tej nowej dla mnie sytuacji. Na szczęście kolejna moja wizyta w Sądzie będzie mieć już charakter zawodowy.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • MP 2018-11-24 19:55:18 188.146.*.*
  Teraz można wszystko ubierać ,zakrywać.I to są wolne sądy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Jacek Sobotko 2018-11-24 17:16:35 5.173.*.*
  Jakby co to to reżyser pasikowski tez mówi na to PSY 1. I PSY 2
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • Jacek Sobotko 2018-11-24 17:06:31 5.173.*.*
  A kto wpuścił psa z partyzantow na pokaz mody bab pruskich. Niech się lepiej interesuje normami mandatowymi ........
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • Janusz Pisiewicz 2018-11-24 16:03:05 213.184.*.*
  Babom pruskim jak widać KONSTYTUCJA nie przeszkadza. Więc komu przeszkadza?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
2147382000