Turystyka bez granic

Być może, już w najbliższych latach będzie można przepłynąć jachtem z Antwerpii przez Berlin do Elbląga. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Drogi Wodnej E70. Jeśli uda się ją uruchomić, na Warmię i Mazury będzie można dotrzeć z zachodniej Europy szlakami wodnymi.

Turyści w Polsce coraz chętniej korzystają z rzek i kanałów. Polskie drogi wodne są jednymi z najdłuższych i najbardziej urodziwych w Europie. Jedynie Finlandia, Niemcy, Francja i Holandia mogą pochwalić się większą niż Polska długością żeglownych dróg wodnych. Wiele z nich to nie tylko atrakcyjne cieki wodne, ale i wartościowe tereny przyrodnicze.

Dlatego Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego chce realizować międzynarodowy projekt "MDW E70 – turystyka bez granic" , który umożliwi utworzenie wodnych szlaków komunikacyjnych między Polską, a innymi krajami Europy.

Naszymi partnerami w projekcie będą: Ministerstwo ds. Rozwoju Samorządu Terytorialnego Obwodu Kaliningradzkiego, powiaty Polessk i Guriewsk, miasta Bałtijsk, Mamonowo i Gwardiejsk.

- Międzynarodowa Droga Wodna E70 to duży, międzynarodowy projekt, nas z oczywistych względów najbardziej interesuje jak najszersza promocja turystyki na Zalewie Wiślanym i Zalewie Kaliningradzkim – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerzy chcą opracować ogólną koncepcję rozwoju drogi wodnej E70 na odcinku Zalewu Wiślanego i Zalewu Kaliningradzkiego. Wspólny projekt jest również okazjądo wymiany doświadczeń w zakresie wykorzystania potencjału tych wód do rozwoju turystycznego województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i Obwodu Kaliningradzkiego.

Całkowita wartość projektu wynosi 27 tys. euro. Środki pochodzą z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Źródło: WWiM/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz