Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

Trudne decyzje dyrektora OSiR

Trudne decyzje dyrektora OSiR
Jerzy Litwiński
Fot. archiwum prywatne

Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie Jerzy Litwiński uratował 18 etatów - jednak trzy osoby musiały z firmy odejść w związku z napiętą sytuacją budżetową.

reklama

„Covidowe zawirowania“ dotykają każdej dziedziny naszego życia. Ale nie tylko one. Obradująca w środę Komisja Budżetu i Finansów Rady Miasta Olsztyna musiała zmienić się z 42-milionową „dziurą“ w budżecie związaną m.in. ze znacznie zmniejszonymi wpływami do kasy miejskiej z powodu „pandemicznego“ ograniczenia przewozów komunikacją miejską, ale także ze zwolnieniem osób poniżej 26 roku życia z płacenia podatku PIT. Z kolei wtorkowa Komisja Sportu i Rekreacji negatywnie zaopiniowała przedstawiony jej projekt budżetu miasta 2021, w którym zabrakło miejsca na wspieranie sportowej aktywności mieszkańców Olsztyna. Pisaliśmy o tym tutaj Komisja Sportu negatywnie o budżecie

Nie spowodowało to jednak zwiększenia puli środków przyznanych na działalność OSiR w przyszłym roku i dyrektor tej placówki Jerzy Litwiński nie miał, jak mówi, wyjścia: — Po korekcie budżetu OSiR dostanie o 2,7 mln zł mniej, niż planowano w roku bieżącym. Do tego czekają nas duże podwyżki tzw. opłat stałych typu: woda, prąd, śmieci, ogrzewanie oraz ścieki. Do tego doszło podwyższenie płacy minimalnej do poziomu 2,8 tys. zł będzie dotyczyło 75% załogi i zamknie się w przyszłym roku kwotą ok. 400 tys zł. Oprócz tego musimy znaleźć środki na Pracownicze Plany Kapitałowe, za stworzenie których jest odpowiedzialny pracodawca.

W tej sytuacji Litwiński zdecydował się na zlikwidowanie Działu Sportu OSiR. Jak wyjaśnia, w dobie epidemii większość imprez masowych stanęła pod znakiem zapytania: — Kiedy nie ma chleba, to nie czas na igrzyska. Te 1,2 mln, które przeznaczaliśmy w budżecie na funkcjonowanie tego działumożna przeliczyć na wynagrodzenie 22 pracowników. A ja nie mogłem przecież pozbawić pracy tylu osób. Istnienie Działu Sportu nie jest warunkiem sine qua non realizowania misji naszej firmy. Jest przecież tyle podmiotów organizujących imprezy sportowe: klubów, stowarzyszeń itp., którym wystarczy udostępnić bezpłatnie nasze obiekty, a w niektórych przypadkach zapłacić za organizację imprezy bez konieczności udziału naszych pracowników. To była bardzo trudna decyzja, ale naprawdę nie miałem wyboru.

Komentarze (17)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • Marx 2020-12-13 14:28:56 95.160.*.*
    Po twarzy widać szyderstwo.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • Franek 2020-12-12 19:48:39 46.205.*.*
    Aktor go wybrał olsztyniacy
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Do dyrektora 2020-12-11 23:19:14 95.160.*.*
    Czy Pan dyrektor obniżył swoją pensję zapewnę największą w OSIR?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
  • ZLIKWIDOAĆ STRAŻ MIEJSKA 2020-12-11 20:55:05 88.156.*.*
    ZLIKWIDOWAĆ STRAŻ MIEJSKĄ. NIEPOTRZEBNY BYT
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
  • Ja 2020-12-11 20:18:34 195.225.*.*
    Pan dyrektor zanim zwolnil te 3 osoby to oczywiscie zlozyl wniosek o obnizenie swojego wynagrodzenia zeby chociaz sprobowac pomoc utrzymac te 3 osoby?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0
  • Dnoo 2020-12-11 17:02:06 5.173.*.*
    Oczywiście wszystko wina PIS, bo obniżono podatek dla młodych ludzi. Tak to jest jak zarządza się miastem nie myśląc o przyszłości, wydaje się pieniądze na huraa i życie na kredycie!! Rezygnacja ze sportu w czasach marazm COVIDowego to jakiś absurd!! Ludzie powinni się ruszać, dbać o ruch, uprawiać sport! Najlepiej to niech OSIR i Grzymowicz promuje siedzenie w domu z piwskiem w ręku przez TV, jedząc byle co i obniżając swoją odporność. Gardzę takimi kalekami sportowymi jak Ci zarządzający miastem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 5
  • Haa tfuuu 2020-12-11 16:41:05 95.160.*.*
    Do kasy miasta wpłynęło dodatkowe 27,5mln zł, ale oczywiście na sport nie ma pieniędzy. Pokurwione miasto zarządzona przez nieudaczników i kaleków
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 5
  • Młoda 2020-12-11 15:59:56 5.184.*.*
    Podobny los spotka wkrótce inne wydziałý. To był początek. Gdyby doszło raptownie do masowych zwolnień (nastąpi to w trakcie całego 2021 roku.) to byłby wielki krzyk. Musi być czas na znalezienie znajomym króliczka kolejnych ,,etatów wydmuszek". Czyli OSiR ma tylko pieniądze na wynagrodzenia i pochodne. Żadnych zawodów i imprez nie będzie OsiR organizował. Teraz przypomniano sobie o organizacjach pozarządowych licząc że będą za free organizować to co musi robić OsiR. W 2019 i 2020 pozbawiono większość tych organizacji jakiegokolwiek wsparcia. Radzą sobie dobrze więc trzeba ich wykorzystać. To myślenie typowe dla urzędnika ratuszowego. Najlepiej niech pracownicy z dyrektorem OSiR- u od 1 stycznia 2021 pracują zdalnie a zadania zlecają stowarzyszeniom i wolontariuszom. Może starczy na wynagrodzenie dyrektora. Jak ktoś spyta o olsztyński sport to proszę polecać mu niniejszy artykuł. Cała prawda. Król jest nagi. Tak jak cały Olsztyn.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 3
  • Pinokio 2020-12-11 15:53:01 95.50.*.*
    kłamstwa kłamstwa kłamstwa. Z 1,2 mln kłamie, z uratowaniem etatów kłamie. Gdyby mógł by zwolnił jeszcze kilka osób, ale one są chronione. Po samym zdjęciu widać że to lizus Piotrusia
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 0
  • mieszkaniec 2020-12-11 15:05:32 5.173.*.*
    Jaki to kurwa dyrektor ? To pocholek prezesIa anty sportowiec nic nie zrobił i nie zrobi dawno go nie powinno być na tym krześle ale niektórym pasuje bo zbiera wszystkie pomyje za szefa człowiek bez honoru
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 0
  • dnoooo 2020-12-11 14:10:42 95.160.*.*
    Już przed COVIDem Olsztyn był dziurą sportową, szczególnie jeżeli chodzi o biegi. Olsztyn już dawnno umarł sportowo, szczególnie jeżeli chodzi o biegi. Wszystko odbywa się na zasadzie biegajcie sobie od X lat nad jeziorem Ukiel, kiedy inne miasta potrafią zorganizowac szybkie biegi na 5km i 10km, gdzie przyjeżdża cała elita z Polski. Swoją drogą warto tu wspomnieć, że Olsztyn jako jedne z niewielu tak dużych miast w Polsce, nie ma żadnej, powtarzam ŻADNEJ infrastruktury dla biegaczy, a na pewno jedyne jeżeli chodzi o miasta wojewódzkie. Nie mówię tu o stadionie UWM, do którego remontu miasto zabrało... dofinansowanie i tylko dzięki dobroci UWM, biegacze mogą z niego korzystać. Gdzie biegacze mają się przygotowywać zimą do nowego sezonu? W innych miastach są nawet kryte tory tartanowe, a Olsztyn ma być wolny od sportu, wszyscy młodzi ludzie na wózki inwalidzkie! Nic dziwnego, że z tego miasta wszyscy młodzi ludzie uciekają, Olsztyn kreowany jest jako miasto dla starych ludzi, którymi łatwo sterować i nic się nie zmieni, dopóki przy rządach będą takie leśne dziadki jaki jak Grzyb owładnięty psychozą tramwajową.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 6

Proponowane artykuły