Tramwaje w Olsztynie. Piotr Grzymowicz: ''Wyrok KIO uwalnia kolejne decyzje związane z tą inwestycją''

Tramwaje w Olsztynie. Piotr Grzymowicz: ''Wyrok KIO uwalnia kolejne decyzje związane z tą inwestycją''
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wracamy do tematu powstania linii tramwajowej. W poniedziałek wyrok w tej sprawie podjęła Krajowa Izba Odwoławcza, która oddaliła odwołanie firm ws. wyboru wykonawcy.

Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy coraz bliżej budowy II odcinka trakcji tramwajowej. Dzisiaj Krajowa Izba Odwoławcza wydała bardzo istotny dla inwestycji wyrok, oddalający odwołanie firm – uczestników przetargu od jego rozstrzygnięcia, wskazującego, jako wykonawcę trakcji konsorcjum firm Polimex Infrastruktura, Polimex Mostostal i Trakcja S.A. – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz.

I dodał: – Nie wchodząc w szczegóły trzeba stwierdzić, że KIO podzieliła naszą argumentację, co do zasadności pozytywnej oceny materiałów i wyjaśnień przedstawionych przez zwycięskie konsorcjum i nie znalazła powodów do uchylenia rozstrzygnięcia. Wyrok KIO, chociaż może być jeszcze zaskarżony do Sądu Okręgowego w Olsztynie uwalnia kolejne decyzje związane z tą ważną i trudną inwestycją.

Dzięki decyzji KIO, miasto będzie mogło już w marcu podpisać umowę z wykonawcą i przystąpić do prac. Oczywiście, o ile pozostałe podmioty nie odwołają się do sądu.

Po tej decyzji Krajowej Izby Odwoławczej dokumenty dotyczące przetargu trafią teraz do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Ten będzie mieć 30 dni na wykonanie kontroli uprzedniej. Jeśli nie będzie żadnych uchybień, będzie możliwe podpisanie umowy.

Nowa, olsztyńska infrastruktura to około sześciu kilometrów podwójnego torowiska. Zostanie poprowadzone ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości ok. 270 m. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy.

Przypomnijmy, że przetarg wygrała firma ZUE, jednak konkurencja złożyła odwołanie. KIO przychyliła się do wniosku i wykluczyła zwycięzcę przetargu.

Zatem wyglądało na to, że trakcję tramwajową wybuduje konsorcjum firm Polimex i Trakcja. Sprawa trafiła jednak do sądu, ponieważ firma ZUE zaskarżyła decyzję KIO. Sąd Okręgowy w Olsztynie w grudniu oddalił skargę krakowskiej firmy.

Gdy wydawało się, że już wszystko zmierza do wyłonienia wykonawcy, wtedy odwołanie złożyło konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia (następny podmiot na liście).

Oferta konsorcjum Polimex-Trakcja opiewa na nieco ponad 403 mln złotych. Realizacja zadania ma potrwać ok. 26 miesięcy od daty zawarcia umowy.

Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy coraz bliżej budowy II odcinka trakcji tramwajowej. Dzisiaj Krajowa Izba Odwoławcza...

Opublikowany przez Prezydenta Olsztynę Piotr Grzymowicza Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Komentarze (34)

Dodaj swój komentarz