Tragiczny finał poszukiwań zaginionego mężczyzny. Potwierdzono jego tożsamość

Tragiczny finał poszukiwań zaginionego mężczyzny. Potwierdzono jego tożsamość
Akcja poszukiwawcza na osiedlu Generałów w Olsztynie
Fot. KMP Olsztyn

W sobotę informowaliśmy o tym, że służby z Olsztyna i okolic prowadziły akcję poszukiwawczą w rejonie osiedla Generałów i Słonecznego Stoku. Strażacy z Bartąga w trudno dostępnym terenie znaleźli ciało mężczyzny. W poniedziałek (31 stycznia) potwierdzono jego tożsamość.

W sobotę kolejny dzień z rzędu olsztyńskie służby prowadziły poszukiwania za zaginionym mężczyzną. (Trwają poszukiwania zaginionego 68-latka z Olsztyna [ZDJĘCIA]). Tego samego dnia strażacy-ochotnicy z Bartąga w trudno dostępnym, zabagnionym i zarośniętym terenie znaleźli ciało człowieka (Na przedmieściach Olsztyna znaleziono ciało mężczyzny. Czy to zaginiony 68-latek?)

W poniedziałek potwierdzono tożsamość ofiary. To zaginiony 8 stycznia 68-latek, który wyszedł z domu przy ul. Świtycz-Widackiej w Olsztynie, a rodzina nie miała z nim kontaktu.

Od tamtej pory trwały poszukiwania. Policjantów wspierali strażacy z OSP w Bartągu i OSP w Gryźlinach, a także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Olsztyna, funkcjonariusze straży miejskiej, wolontariusze PCK w Olsztynie oraz przedstawiciele Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie. Sprawdzony został teren leśny, bagienny, ogródki działkowe oraz pola za osiedlem Bajkowym w kierunku miejscowości Szczęsne oraz Stary Olsztyn. W działaniach wykorzystane zostały drony oraz specjalistyczny sprzęt ułatwiający prowadzenie akcji poszukiwawczych.

Przeprowadzone zostały także działania z wykorzystaniem psa tropiącego z Komendy Głównej Policji wyszkolonego do poszukiwań osób metodą „mantrailingu” (forma tropienia polegająca na podążaniu za indywidualnym zapachem człowieka i zidentyfikowaniu go na końcu śladu).

Po analizie nagrań z kamer monitoringu oraz sprawdzeniu kolejnych informacji od osób, które mogły widzieć zaginionego, ponownie skierowano działania na osiedle Generałów. Akcja celowo zaplanowana została na sobotę, kiedy przyszła odwilż i teren nie był pokryty warstwą śniegu, co umożliwiło jego dokładne przeszukanie.

Olsztyńscy policjanci w działaniach wspierani byli przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Olsztynie, strażaków ochotników z Bartąga i Gryźlin, wolontariuszy z oddziału PCK w Olsztynie, Mazurską Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą oraz Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą Anikar Mazury.

Akcja nie była łatwa. Grunt był grząski, teren podmokły, a silny wiatr i opady marznącego deszczu utrudniały pracę. Aby zadbać o bezpieczeństwo niezbędna była wzajemna asekuracja, użycie lin oraz specjalistycznego sprzętu. W godzinach popołudniowych podczas przeczesywania wyznaczonego przez koordynatorów działań obszaru strażacy ochotnicy z Bartąga zauważyli ciało mężczyzny. Na miejsce skierowana została grupa dochodzeniowo-śledcza, która pracowała pod nadzorem prokuratora.

Wykonano sekcję zwłok, która potwierdziła dane ofiary.

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • VOX 2022-02-01 10:06:26 88.156.*.*
    TEREN SIE PRZESZUKUJE A NIE PRZECZESUJE. BYLA TO AKCJA POSZUKIWAWCZA . CHCIELI ZNALEZC , A NIE UCZESAC.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 4
  • Ewaa 2022-01-31 18:50:50 31.0.*.*
    Wyrazy współczucia dla rodziny.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
2147382000