To oni uratowali życie pasażerce tramwaju linii nr 2

To oni uratowali życie pasażerce tramwaju linii nr 2
Prezydent Piotr Grzymowicz podziękował pracownikom MPK za akcję ratowniczą, którą przeprowadzili w tramwaju
Fot. UM Olsztyn

Na początku października w tramwaju linii nr 2 jedna z pasażerek zasłabła i straciła przytomność. Skuteczną akcję reanimacyjną przeprowadzili pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. We wtorek (12 października) prezydent Piotr Grzymowicz wręczył im listy gratulacyjne.

Ireneusz Czajkowski to motorniczy z wieloletnim doświadczeniem w komunikacji miejskiej. Ale nie tylko. Od lat jest też ratownikiem wodnym. Choć nigdy nie pracował zarobkowo w ten sposób, to jednak nie raz zdarzyło mu się pilnować akwenów.

- To już moja czwarta akcja ratownicza w życiu - mówił Ireneusz Czajkowski. - Jednak pierwsza odkąd pracuję jako motorniczy. Dwa razy ratowałem życie osób kąpiącym się i raz udzielałem pomocy obcemu człowiekowi, który zasłabł na ulicy.

Ostatnia akcja ratownicza, w której Ireneusz Czajowski brał udział miała miejsce na początku października. Tego dnia motorniczy prowadził tramwaj na linii numer dwa, gdy na wysokości przystanku przy ul. Kościuszki jedna z pasażerek zasłabła i straciła przytomność. W wyniku uderzenia w głowę zaczęła krwawić. O czym informowaliśmy w artykule: Pasażerka tramwaju miała zawał serca. Motorniczy uratował jej życie.

- Gdy prowadzę tramwaj cała moja uwaga skupia się na tym, żeby bezpiecznie dowieźć pasażerów na miejsce - wspominał Czajkowski. - Dlatego o tym, że w tylnej części pojazdu doszło do zasłabnięcia pasażerki dowiedziałem się gdy ktoś zapukał do mojej kabiny. Zatrzymałem tramwaj, skontaktowałem się z dyspozytorem ruchu i ruszyłem do akcji.

Motorniczy natychmiast przystąpił do akcji reanimacyjnej. Na miejsce jeszcze przed karetką, dotarł dyspozytor ruchu z MPK.

- Gdy zobaczyłem kolegę w akcji zaproponowałem, że go zmienię, by dać mu chwilę wytchnienia - mówił kierownik sekcji dyspozycji ruchu w MPK, Grzegorz Daliga. - Podjąłem się akcji ratowniczej i reanimowałem kobietę do czasu przyjazdu karetki.

Ostatecznie kobieta została przekazana załodze pogotowia ratunkowego. Pasażerka miała przywrócone czynności życiowe i została zabrana do szpitala.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz podziękował pracownikom MPK za ich postawę i wręczył im listy gratulacyjne.

- Panowie, jestem dumny, że tacy odważni ludzie jak wy są w naszej załodze. W imieniu wszystkich mieszkańcom dziękuję, że zadbaliście o tę panią najlepiej jak umieliście. Nie każdy miałby tyle wiedzy i umiejętności, ale także odwagi, by to zrobić - przyznał prezydent miasta.

Do naszej redakcji zgłosiła się także czytelniczka, która zwróciła uwagę, że nie tylko motorniczy zareagował na zaistniałą sytuację, z jej relacji wynika, że pomogli również inni pasażerowie oraz ona sama.

- Krzyczałam do niej, trzymając za ramię, czy mnie słyszy, kilka razy – głośno, lecz kobieta nie zareagowała. Widząc to prosiłam osoby zgromadzone (około 5 osób z tego co pamiętam), by ktoś zadzwonił po karetkę, bo z kobietą nie ma kontaktu oraz by ktoś poinformował Pana motorniczego o zdarzeniu i zatrzymał tramwaj. W takich chwilach nie pamięta się o hamulcu awaryjnym... upewniłam się, że karetka jest wzywana: tak jedna z osób właśnie była na linii kolejna osoba mówiła ze pani tak po prostu spadła z krzesła... Był to dla mnie szok nigdy wcześniej nie byłam w takiej sytuacji... trzymałam pani głowę by udrożnić jej drogi oddechowe, jedynie to przyszło mi do głowy w tym momencie. Pani leżała na boku tak jak przy pozycji bocznej ustalonej, gdy osoba wymiotuje lub ma krwotok... Pamiętam też, że gdy przyszedł pan motorniczy zasugerowałam założenie rękawiczek, ale nikt o tym nie pomyślał, ważniejsza była szybką pomoc kobiecie. Pan motorniczy odciągnął panią spod krzeseł bo ja nie miałam na tyle sił – zrelacjonowała nam pani Izabela.

I dodała: - Nie znam wersji pana motorniczego, bo z nim nie rozmawiałam, ale uważam, że powinno się pochwalić postawę wszystkich osób, które uczestniczyły w akcji ratowania kobiety. Nie znam tych osób, ale gdybym mogła każdemu z nas wręczyłabym przysłowiowy medal za postawę: pani, która bez wahania po mojej prośbie wbiła numer alarmowy na komórkę; i tej osobie, która biegiem poinformowała pana motorniczego; i sobie za to, że do kobiety pobiegłam; i panom z pomocy drogowej za to, że byli szybciej od karetki i zaczęli RKO z panem motorniczym; i każdej osobie, która tam była z nami, nawet dla samego wsparcia martwiąc się o życie drugiego człowieka.

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • lol 2021-10-14 10:01:29 83.15.*.*
  Ten Pan drugi od prawej też ratował? To było w tym tramwaju pięciu motorniczych? ;-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Tygiel 2021-10-14 06:38:49 5.184.*.*
  Ratujący był jeden , a lansuje się pięciu. Tak to jest w tym kraju, jeden pracuje na czterech darmozjadów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • winIO 2021-10-14 00:56:07 83.137.*.*
  ale tu jest ściek. I w artykule i w komentarzach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Kibicujący 2021-10-13 19:47:06 5.173.*.*
  List? A nie kopertę.?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Leon 2021-10-13 17:43:34 5.184.*.*
  Z ramienia kierownictwa to widzę same emeryty stare dziadki. I tacy blokują etaty, a prezydencik jeszcze na to pozwala. Jakieś układziki.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Piotrg 2021-10-13 15:29:15 79.191.*.*
  teraz to takie modne, musze zrobić sobie zdjęcie że komuś pomogłem i poinformować o tym w gazecie. to się nazywa, "pomoc" na pokaz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • oko 2021-10-13 14:59:56 46.186.*.*
  Fajne chłopaki brawo ,sory olsztyńskie powinny brać z nich przykład .Żle się czujesz wybierz tramwaj bo do lekarza strach iść .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • Tekla 2021-10-13 12:33:44 31.0.*.*
  A co grzymek tramwajem jeździ?????
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • japierd 2021-10-13 12:13:38 93.105.*.*
  Bzdury wymyślają, żeby uzasadnić ten burdel remontowy w Olsztynie, i znowu ten grzym się lansuje, mama nadzieję że się ludzie wqurwią za ten syf w mieście i cię na taczce z ratusza wywiozą
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 7
 • gość 2021-10-13 12:09:32 80.55.*.*
  Arbuz uratował pasażerkę, jeeeeju mój ty bohaterze
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4