To już jest koniec? Popularny klub koncertowy znika z mapy Olsztyna [AKTUALIZACJA]

To już jest koniec? Popularny klub koncertowy znika z mapy Olsztyna [AKTUALIZACJA]
Nowy Andergrant przy ulicy Kołobrzeskiej
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wszystko wskazuje na to, że ostatni klub koncertowy zniknie z Olsztyna. Nowy Andergrant, bo o nim mowa, to jeden z popularniejszych lokali w mieście. Okazuje się jednak, że inspekcja budowlana i straż pożarna nie wyraziły zgody na dalsze funkcjonowanie klubu.

"AnderGrant jest jednym z największych klubów w Olsztynie. Tylko tutaj można sączyć piwko słuchając starej i nowej (niepublikowanej jeszcze w Polsce) muzy począwszy od melodyjnego pop-rock przez hip-hop, aż po trash i black metal. "
A raczej BYŁ! !!
Urzędnicy zamknęli klub. Inspekcja budowlana i straż nie wyraziły zgody na dalsze funkcjonowanie klubu.
Mariusz dostał wypowiedzenie. Musi zabrać graty. I co? Koniec?
Nie tak powinno być. Tym bardziej, że to ostatnie klubowe miejsce w dużym wojewódzkim mieście. Wstyd, co nie?
WSTYD!
Myślmy wszyscy, co zrobić, żeby Ander nie przestał istnieć! Działajmy!WALCZMY!
Róbmy dym!

- informacja tej treści pojawiła się w mediach społecznościowych (pisownia oryginalna).

Wiadomość ta szokuje mieszkańców Olsztyna. Głos w tej sprawie zabrał także radny Michał Wypij.

- Dalszy ciąg "dobrych" wiadomości z #Olsztyn. Zamknięto ostatni klub koncertowy w naszym mieście. Nowy Andergrant nie padł z przyczyn ekonomicznych tylko z decyzji olsztyńskich urzędników. Olsztyn staje się już nie tylko miastem wolnym od sportu, ale od wszelkich innych atrakcji.. - pisze na Twitterze Michał Wypij (pisownia oryginalna).

Mariusz Balak, właściciel lokalu Nowy Andergrant, posiada jeszcze jeden pub – Sarmatę, który znajduje się w pobliżu Wysokiej Bramy.

Mimo doniesień o zamknięciu, klub ciągle jest otwarty dla mieszkańców. Kiedy i czy lokal zostanie zamknięty?

- Podobno zmieniły się przepisy i klub podziemny może pomieścić tylko 100 osób. Pozytywną decyzję może wydać tylko komendant straży pożarnej, ale musiałoby zostać wykonane oddymiane, które kosztuje 500 tys. zł. Jeśli nie zostanie ono wykonane, klub natychmiast będzie musiał zostać zamknięty. Jednak będę się starał, aby część barowa była otwarta dla klientów. Dziś byłem z podaniem o odwołanie decyzji - mówi nam Mariusz Balak, właściciel lokalu Nowy Andergrant.

Chęć pomocy zadeklarowało wielu olsztynian, w tym dyrektor MOK-u, Mariusz Sieniewicz, który napisał do właściciela lokalu: - Mariusz, jeśli móglbym być w czymś pomocny, ja lub MOK Olsztyn daj znać. Jesteśmy do dyspozycji. Trzymamy kciuki za Twoją i Anderową przyszłość!

Klub Andergrant w 2010 roku przeszedł zmiany. Zmienił się właściciel (został nim Mariusz Balak) i wystrój, a sala koncertowa została powiększona. Na scenie występowali tacy artyści jak m.in. Closterkeller, Kat & Roman Kostrzewski, TEDE czy Dr Misio. Klub jest w stanie pomieścić około 350 osób.

Wczoraj (2 lipca) po godzinie 22 pojawiło się oficjalne stanowisko właściciela klubu. W krótkim komunikacie dowiadujemy się, że pub będzie dalej funkcjonował, jednak nie będzie już tam koncertów. Treść całego komunikatu publikujemy poniżej.

Dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie i słowa otuchy. Cieszymy się że przez tyle lat Nowy Andergrant nie był kolejnym klubem w Olsztynie, a to co robimy uszczęśliwia ludzi.
Od kilkunastu miesięcy zmagamy się z wieloma problemami o których nie chcemy w tym momencie myśleć. Informacja, która pojawiła się dzisiaj w mediach nie do końca przedstawia pełny obraz sytuacji. Nowy Andergrant nie znika z mapy Olsztyna, chociaż miejsce nie będzie już miało dotychczasowego charakteru. Ciągle będziemy pubem, chociaż już nie klubem koncertowym.
Andergrant to nie tylko miejsce, ale również ludzie. Naszą ekipę możecie spotkać na wielu wydarzeniach w regionie. Już w minionym sezonie koncertów klubowych mogliście spotkać nas na wydarzeniach w CEiIK, a nawiązaną współpracę zamierzamy kontynuować. Organizacja imprez artystycznych, to nie tylko nasza praca, ale również pasja, dlatego dołożymy wszystkich sił by napotkane problemy nie zahamowały naszej działalności, choć może nie w tym samym miejscu. Wierzymy, że spotkamy się jeszcze na niejednym koncercie.
Wszystkich, którzy wyczekują na ogłoszone przez nas wydarzenia prosimy o cierpliwość i śledzenie oficjalnych wydarzeń. Dajcie nam trochę czasu, bo musimy znaleźć rozwiązanie, jak Was nie zawieść.
Tymczasem zapraszamy do zwykłego pubu przy Kołobrzeskiej, chociaż z historią nietuzinkową.

- czytamy w komunikacie (pisownia oryginalna).

Komentarze (29)

Dodaj swój komentarz

 • qarx 2019-07-04 09:03:46 79.188.*.*
  A kogo obchodzi ta dziura na mapie zwana Olsztynem...?
  Odpowiedz Oceń: 4 7 Zgłoś treść
 • Chomik12 2019-07-03 20:34:38 31.0.*.*
  Mariusz Balak to stary wał I złodziej od roku czasu wiedział że lokal będzie się zamykał nawet szukal kupca na ten interes żeby wpierdzielic kogoś na mnie A teraz szuja udaje pokrzywdzonego
  Odpowiedz Oceń: 8 1 Zgłoś treść
 • Leśny Bat 2019-07-03 20:24:48 31.0.*.*
  Wkońcu karma dojechała tego złodzieja co rujnowal wszystkim życia bujać się na dotacjach branych na słupów obiecując współpracę po czym zwalniał bez słowa i zostawiał z ręką w nocniku widze że slabo znacie balaka karma cię dojechała ty Mała Złodziejska K.rwo !!!
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • gość 2019-07-03 14:53:39 37.47.*.*
  Pół miliona za oddymianie? Parę drzwi otwieranych na siłownik, rury wentylacyjne i klapy nie kosztują razem pół bańki. Właściciel chyba żebra o jakąś zbiórkę podając abstrakcyjne kwoty. Jak w przypadku pożaru ludzie tam zginą, to wszyscy będą pytali jak to możliwe...
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • na spokojniee 2019-07-03 13:19:06 213.184.*.*
  monity i pisma od służb słane od lat. własciciel ignorowal. do nikogo tu nie mozna miec pretensji. zawsze mozna wynająć CEiK i tam robic koncerty. nic wielkiego sie nie stalo.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • MałaMi 2019-07-03 12:35:38 157.25.*.*
  Szanty na Starówce też komuś przeszkadzały I sprzedaż alkoholu w nocy :-( Niedługo po 22-giej będą asfalt zwijać żeby samochody nie jeździły
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • mm2 2019-07-03 09:16:46 79.184.*.*
  po co to jest biadolenie ? skoro obiekt nie spełnia wymogów to albo trzeba go dostosować do tych wymogów albo zamknąć. te przepisy nie dotyczą tylko Olsztyna ale całej Polski. Najlepiej najechać na prezydenta bo to jego wymysł. Takie przepisy nie rodzą się w Olsztynie ale w Warszawie - tam możecie pretensje swoje kierować.
  Odpowiedz Oceń: 20 1 Zgłoś treść
 • xnx 2019-07-03 05:12:50 188.147.*.*
  Zupełnie inne komentarze by były gdybyśmy któregoś dnia przeczytali ( odpukać w niemalowane) o tragicznym pożarze w klubie i dużej liczbie ofiar . Choć faktem jest ,że największą atrakcją miasta staje się jego słabiutki prezydent
  Odpowiedz Oceń: 9 2 Zgłoś treść
 • tommm 2019-07-02 22:28:20 89.228.*.*
  Grzymowicz wraz ze swoimi przydupasami niszczy miasto... Kto takiego człowieka na prezydenta wybiera to ja nie wiem... Wywalić ich wszystkich z ratusza w referendum i może nastanie w końcu normalność bo z Olsztyna sie cała Polska smieje... Miasto wojewodzkie a nie ma hali wystawienniczo-sportowej, dworca, imprez sportowych i kulturowych, sport nie istnieje... a głupie tramwaje maja w wielu miastach i nie ma sie co nimi chwalić
  Odpowiedz Oceń: 10 12 Zgłoś treść
 • eks pisior 2019-07-02 21:09:56 89.228.*.*
  ty wypij pisowski aparatczyku sam po cichu się do tego przyczyniłeś bo to przecież ta wasza pissekta i pismafia czy jak by tego nie nazywał walczy z rockendrolowcami i innymi wolnymi ludźmi chcącymi robić fajne kolorowe i przyjazne dla ludzi rzeczy, więc..............zamilknij hipokryto
  Odpowiedz Oceń: 13 9 Zgłoś treść