Tatuś na pełen etat

Wraz z początkiem nowego roku, duże zmiany dla młodych rodziców. Po narodzinach malucha ojcowie będą mogli skorzystać z urlopu...tacierzyńskiego.

Od 1 stycznia 2010 roku tatusiowie mogą iść na tygodniowy urlop ojcowski. Za ten okres ojcu przysługuje zasiłek macierzyński. Urlop ten powinien być wykorzystany przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka. Zgodnie z założeniami, w 2012 roku, ''tatusiowe macierzyńskie'' wyniesie już 2 tygodnie. Noworoczne zmiany cieszą młodych ojców. Teraz, choć na chwilę, będą mogli aktywnie, pełnoetatowo wyręczyć zmęczone mamusie.

To nie koniec zmian w nowym roku. Mamie, której skończy się urlop macierzyński, od stycznia przysługuje fakultatywny urlop w wymiarze dwóch tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Ten okres może wykorzystać również tatuś dziecka. Urlop fakultatywny należy się również tym rodzicom, którzy obecnie znajdują się na macierzyńskim lub też  zakończyli go z dniem 1 stycznia 2010.

Dodatkowy, dobrowolny urlop macierzyński stopniowo będzie się zwiększać. W 2014 roku wynosić ma nawet sześć tygodni. Przypomnijmy, po nowelizacji przepisów w 2009, urlop macierzyński wynosi od 20-37 tygodni. Władze już teraz zapowiadają stopniowe wydłużenie obowiązkowego ''macierzyńskiego''. W 2014 roku ma to być 26 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka.  

2147382000

Źródło: Własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Renata 2010-01-07 08:21:20
    W zasadzie to dobrze, że mamy możliwość dłużej być przy malutkim dziecku. Z doświadczenia wiem jak trudno "zostawić", oczywiście pod opieką niańki takiego malucha. Pamiętajmy tez o tym, że w pierwszym roku życia dziecka matka jest najważniejszą dla niego osobą. Nie zmienia to jednak faktu, że powrót kobiety do pracy po rocznej, a często niemal 2 letniej nieobecności, jest ciężki a w wielu przypadkach niemożliwy... i trudno wypośrodkować między potrzebą pozostania z dzieckiem w domu, a świadomością, że im wcześniej się wróci do pracy tym większa szansa na utrzymanie zatrudnienia. Dobrze, że Ustawodawca zaczął aktywizować w dziedzinie opieki nad małym dzieckiem także tatusiów:)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
2147382000