''Tak wygląda świat kultury wedle rynkowych reguł''. Kontrowersje po koncercie Korteza

''Tak wygląda świat kultury wedle rynkowych reguł''. Kontrowersje po koncercie Korteza
Fot. Iwona Młynarczuk

W sobotę, 13 lipca, w amfiteatrze, w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego, odbył się koncert Korteza. Kontrowersje wielu osób budzi jednak fakt, że amfiteatr został dodatkowo ogrodzony taśmą oraz obstawiony przez ochroniarzy, w taki sposób, aby osoby, które nie posiadają biletu, nie mogły zobaczyć występu.

W sobotę w amfiteatrze odbył się koncert Korteza. Bilety zostały wyprzedane już kilkanaście tygodni temu. Niesmak mieszkańców budzi fakt, że amfiteatr dodatkowo został odgrodzony taśmą, w taki sposób, aby przechodnie nie mogli zobaczyć występu artysty. Wokół ogrodzenia porządku pilnowali pracownicy ochrony. Na reakcję mieszkańców nie trzeba było długo czekać.

- Linia demarkacyjna dla olsztynian bez biletów. Tak wygląda Olsztyn bez barier – napisała na Facebooku Iwona Młynarczuk.

Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy, krytykujących takie rozwiązanie.

- To jest chore tylko w Olsztynie takie pomysły nasze władze mają – napisała jedna z internautek.

- Przegięcie – dodaje kolejna.

- Te zdjęcia są tak wymowne. Nic tak nie szkodzi wizerunkowi miasta jak takie obrazki. Zadaniem władz miejskich jest tak pracować by do takich zdarzeń nie dochodziło – komentuje Bartosz Grucela, członek partii Razem.

Okazuje się jednak, że to nie władze Miejskiego Ośrodka Kultury wpadły na taki pomysł, lecz prywatna agencja koncertowa.

- Tak wygląda świat kultury wedle rynkowych reguł. MOK Olsztyn udostępnił Amfiteatr na występ Korteza prywatnej agencji koncertowej, która działa w myśl oczywistej zasady: kupiłeś bilet - uczestniczysz w koncercie. MOK na swoich imprezach nie grodzi Amfiteatru, ponosząc jednak tym samym duże straty finansowe. Gdy nie ma ogrodzenia, wiele osób (naliczyliśmy nawet ponad 100) nie myśli o zakupie biletu, po prostu staje w dogodnych miejscach. I to jest nie fair: wobec Artystów, ale i ludzi, którzy ten bilet kupili – wyjaśnia Mariusz Sieniewicz, dyrektor olsztyńskiego MOK-u.

I dodaje: - Przypomnę, że dawniej ogrodzenie stało przez cały rok. My je zdejmujemy na dziesięć miesięcy: od września do czerwca. W lipcu i sierpniu odbywają się płatne koncerty, więc to podstawowe ogrodzenie musi wracać.

Galeria

Komentarze (45)

Dodaj swój komentarz

 • Skorpion....... 2019-07-23 11:27:31 83.5.*.*
  I BARDZO DOBRZE że odgrodzili amfiteatr!!!!!!! Takie stanie przy ogrodzeniu i zapuszczanie żurawia bo za darmo to okradanie i oszukiwanie artystów wszystkich którzy występują na scenie. Bilety nie są takie drogie ale lepiej wypić browara nie ?!!!! i stać jak JANUSZE pod płotem...........
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • Lenin wiecznie żywy w Olsztynie 2019-07-18 08:05:30 37.47.*.*
  Wysłałem zdjęcia odgrodzonych od sceny ludzi do znajomych w Europie. Piękna reklama otwartego na świat Olsztyna. Czyli już mamy trzy fotki: ratuszowa wieża, Grzymowicz w otoczeniu ochraniarzy na pogrzebie Adamowicza i lina odgradzająca ludzi od sceny.
  Odpowiedz Oceń: 3 7 Zgłoś treść
 • Olo 2019-07-17 23:34:06 178.235.*.*
  Za zajęcie pasa drogowego zapłacili? Jeśli tak to ok, a jeśli nie, to ktoś w ratuszu powinien beknąć za to.
  Odpowiedz Oceń: 2 3 Zgłoś treść
 • Emill 2019-07-17 10:23:43 88.156.*.*
  Niestety, u nas jak jest możliwość zobaczenia koncertu gdzieś zza płotu to ludzie wolą nie zapłacić niż obejrzeć w normalnych warunkach.
  Odpowiedz Oceń: 9 0 Zgłoś treść
 • nietamtejsza 2019-07-17 08:52:03 195.164.*.*
  Nie że marudzę, ale chyba powinno się tym bez biletów zatkać uszy, co? A teraz poważnie: ci z biletami płacą za odpowiednią akustykę, która jest przygotowana dla siedzących na widowni, a nie stojących gdzieś na moście czy w oknie w bloku. Płacą za show, który jest najlepiej widoczny dla widza patrzącego na wprost, a nie z lotu ptaka. Gapie z mostka mają zniekształcony odbiór, więc nie rozumiem ani płotków, ani linek.
  Odpowiedz Oceń: 1 4 Zgłoś treść
 • PiSia 2019-07-17 07:11:58 213.184.*.*
  Dobrze że mieszkańcom okolicznych kamienic nie zabili okien deskami.... Kortez...ależ mi artysta
  Odpowiedz Oceń: 5 1 Zgłoś treść
 • Janusz. 2019-07-17 05:28:54 88.156.*.*
  Niech Pan Prezydent Olsztyna pokarze artykuł który pozwala na grodzenie Olsztyna. A może dla Prezydenta i jego świty wydaje się ze to jego prywatność ! Niech grodzi od środka a nie blokuje chodnik dla zwiedzających spacerujących. Tragedia Patologia Chłopstwa przy władzy.
  Odpowiedz Oceń: 4 5 Zgłoś treść
 • Olsztyniak. 2019-07-17 05:18:49 88.156.*.*
  Tak jak mówią Stół , krzesło i człowiek ma swoje miejsce . A tu na odwrót Patologi chłopstwa przy korycie rozum odbiera.Chłopstwo Polskie to gorzej od terrorysty. A po drugie kto wydał zezwolenie na ogrodzenie jakim prawem , Powinien być pozbawiony zajmowanego stanowiska.
  Odpowiedz Oceń: 5 2 Zgłoś treść
 • Anonymus777 2019-07-16 22:28:52 37.248.*.*
  To jest kultura ,żenada i wstyd te decyzje w tym mieście, prawdziwy artysta nie wystąpił by w takich warunkach,za rok niech miasto ogrodzie murem ale minimum 10 metrowym ,po komentarzach można wnioskować, że większość na występie býło pracowitych ludzi z ratusza i urzędów... Wstyd Olsztyn za rok trzeba wrzucić na fejsa i zagłosować kto jest normalny.
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • arti_ 2019-07-16 10:58:30 37.47.*.*
  co mnie jakiś tam koncert - ulice nalezą do miasta - przykro patrzeć
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
Zamknij Elbląska Uczelnia Humanistyczno Ekonomiczna