Tablice informujące o jakości powietrza staną w Olsztynie?

W okresie zimowym jakość powietrza w Olsztynie pozostawia wiele do życzenia. Problem smogu jest więc znany, a władze miasta uruchomiły nawet aplikację, dzięki której każdy mieszkaniec ma możliwość sprawdzić, jakim powietrzem oddycha w danej części miasta. Olsztyńska radna chce pójść o krok dalej i proponuje montaż tablic informujących o jakości powietrza.

Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki).

Smog to problem widoczny szczególnie w sezonie grzewczym. Walka ze smogiem w stolicy regionu prowadzona jest głównie poprzez dopłaty do wymiany pieców, inwestowanie w transport publiczny, czy edukację najmłodszych. Uruchomiono również aplikację, która pozwala nam sprawdzić jakość powietrza w każdej części miasta. Dodatkowo strażnicy miejscy kontrolują olsztyńskie osiedla wypatrując tych, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem przyczyniają się do pogarszającej się jakości powietrza.

Olsztyńska radna PO, Joanna Misiewicz zwróciła się do prezydenta miasta z prośbą o rozważenie jeszcze jednej formy informowania mieszkańców o jakości powietrza. Radna zaproponowała zamontowanie w kilku punktach miasta tablic elektronicznych wyświetlających aktualny poziom zapylenia na danym obszarze.

- Smog jest zagrożeniem dla każdego mieszkańca, ale najbardziej narażone na skutki jego działania są małe dzieci, osoby starsze i osoby chore. Informacje o aktualnym poziomie zapylenia i alertach o istniejącym przekroczeniu normy zapylenia będą pomocne mieszkańcom przy podejmowaniu decyzji o wyjściu na spacer osób starszych, rodziców z dziećmi oraz w podejmowaniu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu – argumentuje radna.

Jako lekarz, radna twierdzi, że takie działanie przełoży się na zmniejszenie chorób i powikłań, których przyczyną jest smog.

- Tablice informujące i poziomie zapylenia montuje coraz więcej miast zwłaszcza na południu kraju. Mam nadzieję, że Olsztyn dołączy do czołówki miast dbających i zdrowie swoich mieszkańców – dodaje radna.

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • rt79ih5tnrfy 2019-03-19 21:25:47 77.254.*.*
  Dlaczego prezydencik Olsztyna pozwala bezkarnie spalać trujące śmieci i wszelkiej maści tworzywa sztuczne ?
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Jesteśmy twórcami własnego życia 2019-03-19 20:07:48 88.156.*.*
  Obcy z innych planet już dawno wiedzą o nas my jesteśmy jednym wielkim eksperymentem obcych raz, człowiek nie powstał od małpy ale został tu umieszczony przez obcych siewców światów. Obcy są pośród nas nie chcą się z nami komunikować bo może nie zasługujemy na kontakt, zanieczyszczamy planetę prowadzimy wojny i mamy niską duchowość niskie złe wibracje. Zacznijmy od siebie być lepszymi pracować nad duchowością. Musimy dbać o planetę bo my nie umieramy umiera nasze ciało a nasza świadomość dusza energia przenosi się po śmierci naszego ciała w inny niematerialny wymiar do cywilizacji niematerialnej gdzie pozwalają nam przez jakiś czas zamieszkać ale po pewnym czasie musimy znowu reinkarnować na ziemię aby dalej uczyć się i szkolić na naszej planecie aby zyskać poziom duchowości odpowiedni aby móc zostać w świecie niematerialnym z wysokimi wibracjami. Zjawisko UFO reinkarnacja i duchowość to tematy ściśle powiązane istnieje wiele światów materialnych jak nasz również materialnych jak nasz ale o wiele bardziej zaawansowanych które wiedzą o reinkarnacji i o tym że po śmierci ciała materialnego trafia się do świata duchowego który jest znacznie piękniejszy od nam znanego. Obcy też wiedzą o karmie karma powraca jak nie w tym to w przyszłym wcieleniu, to co uczynimy będziemy przeżywać w następnym wcieleniu więc od nas zależy jaki stworzymy sobie przyszłe życie dobre czy złe w obecnym życiu kreujemy swój żywot i świat w jakim będziemy żyć w przyszłym wcieleniu. Świat niematerialny niewidoczny dla naszych oczów jest o wiele większy od naszego świata materialnego.
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • Plejady 2019-03-19 20:05:57 88.156.*.*
  Obcy z innych planet za to znaleźli nas obserwują naszą cywilizację a nawet chodzą między nami, mijają nas na ulicach każdego dnia bo niektórzy obcy wyglądają bardzo podobnie do ludzi żyją jednak o wiele dłużej bo nawet tysiące lat. Prawdopodobnie niedługo czeka nas armagedon to informacja od obcych zanieczyściliśmy naszą planetę to będzie impuls do ujawnienia się obcych pierwszy kontakt oficjalny z ludzkością i pomoc w przywróceniu warunków zdatnych do życia oraz wprowadzenie nowych technologi i odejście od paliw kopalnych jak węgiel i ropa opalanie drewnem itd. to będzie przeszłość.
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • Przekaz 2019-03-19 17:02:14 88.156.*.*
  Ziemia jest coraz bardziej zatruta, przesłanie od obcej cywilizacji z 8 galaktyki brzmi chrońcie ziemię, wodę i powietrze bo czeka was zagłada albo katastrofa to nie żart to prawdziwy przekaz który powoli zaczyna się materializować, dbajmy o naszą planetę nasz dom innej nie mamy, miejmy nadzieję że jeszcze nie jest za późno.
  Odpowiedz Oceń: 6 2 Zgłoś treść
 • bleh 2019-03-19 15:44:43 88.156.*.*
  Za ile te tablice? Jeśli 500, to niech postawią 4.
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-03-19 15:04:26 37.47.*.*
  Człowiek na krótko przyzwyczaja się do nowości. Na początek owszem , takie tablice będą budzić zaciekawienie. Po pół roku spowszednieją a po roku niewiele będzie się nimi interesowało. Jak dla mnie tablice będą czymś w rodzaju ,,uspokojenie sumienia" . Wymienić i to szybko kopciuchy ( nie ma pieniedzy) zamknąć śródmieście dla ruchu (niemożliwe oczywiscie) i wydrukować społeczeństwo (teź niemożliwe bo nauczyciele będą strajkowac). Jeżeli nic nie można lub się nie chce to będą to zmarnowane pieniądze. Pani doktor będzie miała więcej pacjentów.
  Odpowiedz Oceń: 5 1 Zgłoś treść
 • Piotrek 111 2019-03-19 12:37:37 188.146.*.*
  Więcej korków panie arbuz będzie na pewno lepsze powietrze
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-03-19 12:07:39 37.47.*.*
  W mojej ocenie to dobry pomysł z tymi tablicami.
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • meszkaniec 2019-03-19 11:06:03 77.253.*.*
  I przy każdym placu zabaw miasto postawi tablice informacyjne czy tylko w kilku wybranych punktach miasta ? Będę musiał z Jarot jechać do centrum by zobaczyć jakość powietrza na tablicy i wtedy podjąć decyzję czy wyjść z dzieckiem na spacer? Bzdura i bez sensowne wydawanie pieniędzy. Aplikacja mobilna wystarczy by każdy zainteresowany sprawdził sobie jakość powietrza w Olsztynie. Przeznaczcie lepiej pieniądze zamiast na tablice informacyjne na place zabaw, remonty chodników czy nowe nasadzenia zieleni. Wystawienie tablic informacyjnych to nie jest dbanie o zdrowie mieszkańców. Walka z kopciuchami to jest walka.
  Odpowiedz Oceń: 9 2 Zgłoś treść