Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2023-05-16 08:41
Ostatnia aktualizacja 2023-05-17 17:35

Redakcja

Szkoły przyjazne LGBTQ+ są w Olsztynie

Szkoły przyjazne LGBTQ+ są w Olsztynie
W Olsztynie są szkoły przyjazne LGBTQ+. Znamy wyniki rankingu
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Znamy wyniki piątej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pod hasłem „Bezpieczna Szkoła”. Dwie olsztyńskie szkoły zostały nagrodzone. Są to I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza (miejsce 5. w ogólnopolskim zestawieniu) oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna (miejsce. 11. w ogólnopolskim zestawieniu). 10 placówek znalazło się na mapie równości województwa warmińsko-mazurskiego. W 2023 roku w Rankingu zwyciężyło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska.

reklama

Co mówią wyniki?

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół. Niemal 20 tysięcy uczniów i uczennic oceniło swoje placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+. W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska, drugie – 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, a trzecie – XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy.

Z kolei w woj. warmińsko-mazurskim 10 placówek zakwalifikowało się do regionalnej mapy równości. Są to szkoły nie tylko z Olsztyna, ale także z Elbląga i Ełku.

1. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie

2. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna w Olsztynie

3. V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie

4. II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie

5. Technikum nr 8 w Olsztynie

6. Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie

7. III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie

8. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Ełku

9. XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie

10. I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu

Wybór szkoły

W tegorocznym Rankingu pytaliśmy o kluczowe kryterium wyboru szkoły przez młodych ludzi. Wyniki ogólnopolskie pokazują, że otwartość szkoły, akceptująca atmosfera oraz troska o zdrowie psychiczne stoją na równym poziomie (łącznie około 25%) co poziom nauczania placówki przy wyborze szkoły (25%). Ponadto, bardzo często szkoły, które wspierają społeczność LGBTQ+ są także otwarte na każdą różnorodność. Analogiczny związek widać w przypadku szkół, w których zgłaszana jest dyskryminacja społeczności LGBTQ+ i dyskryminacji z innych przyczyn.

W województwie warmińsko-mazurskim 41% osób widzi przejawy braku akceptacji w szkole. W przypadku Olsztyna ta statystyka wynosi 37%. W skali kraju 35% uczniów dostrzega przejawy braku tolerancji w swoich szkołach.

Olsztyn i woj. województwo-mazurskie mogą pochwalić się jednak wysokim poziomem edukacji antydyskryminacyjnej. 35% osób uczniowskich z Olsztyna i 33% z województwa warmińsko-mazurskiego deklaruje, że wie o akcjach świadomościowych organizowanych w swoich szkołach. W skali kraju w takich akcjach bierze udział jedynie 18% uczniów.

Wyniki skomentowała Maja Krupińska, koordynatorka Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w woj. warmińsko-mazurskim: - Gratuluję I Liceum Ogólnokształcącemu im. Adama Mickiewicza oraz Państwowemu Liceum Szkół Plastycznych im. Erica Mendelsohna znalezienia się wysoko w ogólnopolskim zestawieniu. Cieszę się, że olsztyńskie szkoły tworzą bezpieczną przestrzeń dla osób uczniowskich. Jako absolwentka I LO szczególnie doceniam bezpieczną przestrzeń w szkole. Cieszę się także, że szkoły z mniejszych ośrodków, takich jak Elbląg i Ełk znalazły się w regionalnym zestawieniu.

Do wyników odniosły się także Marta Kamińska, Radna Miasta Olsztyna oraz Agata Szerszeniewicz, organizatorka Olsztyńskiego Marszu równości.

Kamińska: - Osoby LGBTQIA+ w ostatnich latach spotykają się w Polsce z coraz większymi przejawami nietolerancji, co szczególnie dotyka młodzież szkolną, która jest bardziej podatna na presję ze strony otoczenia. Jestem przekonana, że dobra szkoła to przede wszystkim taka, w której wszyscy uczniowie mogą czuć się bezpiecznie, gdzie nie dotyka ich dyskryminacja i brak akceptacji. Dlatego jestem dumna z tego, że po raz kolejny szkoła z Olsztyna znalazła się w pierwszej dziesiątce Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Chciałabym wyrazić ogromne słowa uznania dla dyrektorki, nauczycieli i wszystkich pracowników I Liceum za ich wysiłek w tworzenie tej wspaniałej atmosfery otwartości i akceptacji w szkole. Gratuluję wszystkim związanym z I Liceum tego wyróżnienia, którym jest 5. miejsce w ogólnopolskim Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

Szerszeniewicz: - Wyniki Rankingu mogą być wskazówką przy wyborze szkoły. Są podsumowaniem całorocznej pracy całej społeczności szkolnej. Okazywanie wsparcia i solidarność z osobami LGBTQIA+ nic nie kosztuje, a ma wielką moc. Respektowanie preferowanego imienia i zaimków, tworzenie bezpiecznej przestrzeni: tylko tyle i aż tyle. Gratulujemy społecznościom szkolnym placówek wyróżnionych w Rankingu i cieszymy się, że jako Olsztyński Marsz Równości jesteśmy częścią tej wspaniałej inicjatywy.

Tegoroczny Ranking odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce.

Źródło: informacja prasowa

Tagi: edukacja LGBTQ

Komentarze (74)

Dodaj swój komentarz

 • Karolina91 2023-05-21 07:35:20 79.191.*.*
  Precz z tęczową zarazą ze szkół !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Trc 2023-05-19 22:54:27 37.131.*.*
  Jola Gołąbek królowa Bartoszyc
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Podatnik 2023-05-18 18:50:40 46.205.*.*
  Takie pytanie do tęczowców: dlaczego jeżeli ktoś krytykuje takie spędy to oznacza że popiera PiS albo k.kat i jego ekipę? Nie przyszło wam do główek że może ludzie po prostu nie chcą tego oglądać? To takie trudne do przyswojenia?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 5
 • RK 2023-05-18 13:52:04 46.205.*.*
  Lewatywa w Olsztynie ma się dobrze...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • taka prawda 2023-05-18 11:37:02 5.172.*.*
  Jak w tym kraju ma być w końcu normalnie jeżeli kogoś obrusza, że są w Olsztynie szkoły gdzie młodzież jest szanowana i sama się w nich czuje dobrze. To znaczy, że według was powinno się uczniów o innej orientacji seksualnej trzymać w obozach? Czy może wystarczyło by wam bicie na przerwach? Pamiętajcie, że wasz prezes Jarosław Kaczyński (i duża część episkopatu w kościele katolickim) to też homoseksualiści tylko, że kryjący się z tym i zasłaniający swoją seksualność homofobią do innych i nienawiścią. Młode pokolenie już nie musi się kryć z tym po kątach i dobrze, bo to ich życie a nie hejterów z forum. Prosta rzecz - nie podoba ci się homoseksualizm to go nie uprawiaj i daj żyć innym jak chcą.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 14
 • Iwona Z. 2023-05-18 10:35:42 2a01:11cf:4a3:*
  O co w tym wszystkim chodzi - nie o dobro ludzi a zasadę "skłóć i rządź!" Skieruj uwagę głupiego narodu na prozaiczne problemy, by nie zauważał jak okradamy i niszczymy ten kraj... podobnie jak wojna która rozwiązuje wszystkie problemy rządzących, -daje pełnię władzy, bezkarność i kasę...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • Alek 2023-05-18 07:05:05 95.160.*.*
  Stany Zjednoczone borykają się właśnie ze skutkiem takich "eksperymentów" nas to dopiero czeka....Poczytajcie co o Tym pisze seksuolog Pan.Lew-Starowicz..... będzie dramat.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 5
 • Z miasta 2023-05-17 21:09:07 2a00:23c6:1e96:*
  Szkoły nie są od leczenia dewiacji i zaburzeń seksualnych od tego są szpitale psychiatryczne
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 4
 • Zorro 2023-05-17 19:16:59 5.173.*.*
  tęczowo-lewacki Olsztyn , hańba !!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 9
 • Lofix 2023-05-17 19:14:38 5.173.*.*
  Po co robić z tego takie zamieszanie ? Po co ulegać tej dziwnej modzie na tolerancję i propagowanie tych wypaczeń .Młodzi ludzie są w bombardowani tym "tęczowym" przekazem , wszelkimi naturalnymi otworami wciska się im że jest więcej płci niż dwie ,albo nie ma żadnej ! Jeżeli wśród młodzieży jest ktoś o niejasno zdeklarowanej płci , to powinien dorastać wśród rówieśników o poprawnej orientacji sexualnej , a nie w szkołach dedykowanych dla zwyrodnialców LGBTQRWA mać !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 7

www.autoczescionline24.pl