Szkoła z Olsztyna ponownie nagrodzona w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Szkoła z Olsztyna ponownie nagrodzona w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+
I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie znalazło się na 8. miejscu w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+
Fot. materiał nadesłany

I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie znalazło się na 8. miejscu w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Szkoła otrzymała Dyplom Równości pod patronatem Komisji Europejskiej. We wtorek (24 maja) odbyło się także symboliczne przekazanie tablicy "Bezpieczna szkoła".

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to coroczne badanie, w ramach którego uczniowie i uczennice oceniają swoje szkoły pod kątem otwartości i akceptacji mniejszości LGBTQ+. Odpowiadają anonimowo na 19 pytań o widoczność, dyskryminację, postawy nauczycieli i nauczycielek oraz zaangażowanie szkoły. Wyniki są sumowane i przeliczane na Ranking.

30% młodzieży uważa, że nie każda osoba może czuć się w szkole bezpiecznie. Biorąc pod uwagę, że obowiązek szkolny obejmuje około 1,5 mln uczniów i uczennic - daje to prawie pół miliona osób, które uczą się i dorastają w poczuciu zagrożenia. Co więcej, nie jest to tylko młodzież LGBTQ+, to każda osoba, która w powszechnym mniemaniu odstaje od normy.

Pomimo tego aż 83% ankietowanych mówi o tym, że w ich szkole jest przynajmniej jedna osoba, do której mogą zwrócić się o pomoc. Niestety tylko 1/5 uczniów i uczennic bierze udział w warsztatach i akcjach dotyczących równości np. Tęczowych Piątkach.

- To pokazuje wprost, że cały system opiera się na ludziach i dobrej woli pojedynczych nauczycieli i nauczycielek. Bez nich uczniowie i uczennice byliby pozostawieni sami sobie, ponieważ system ich nie wspiera. Od lat obserwujemy dysproporcję pomiędzy tym, jakie opinie mają młode osoby, a tym, co sądzą o systemie – komentuje Dominik Kuc, koordynator Rankingu.

Województwo warmińsko-mazurskie to jeden z regionów, w którym uczniowie i uczennice mogą czuć się najbezpieczniej. 80% z nich wskazuje, że czują się bezpiecznie na terenie swojej szkoły. Ze stolicy Warmii i Mazur jeszcze dwa licea znalazły się w Rankingu Szkół Przyjaznych Młodzieży LGBTQ+: II Liceum Ogólnokształcące im. Ildefonsa Gałczyńskiego oraz Uniwersyteckie XII Liceum Ogólnokształcące. 20% ankietowanej młodzieży z województwa deklaruje, że spotkało się z dyskryminacją na tle orientacji psychoseksualnej. Olsztyn na tle regionu wypada nieco lepiej – twierdzi tak jedynie 17% ankietowanych.

- Bardzo cieszę się, że liceum z Olsztyna jest w pierwszej dziesiątce tegorocznego rankingu szkół najbardziej przyjaznych osobom LGBTQIA+ w Polsce - powiedziała Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości. - Moim zdaniem warto szczególnie zwrócić uwagę, że to właśnie uczennice, uczniowie i osoby uczniowskie oceniły tak dobrze własną szkołę. Bezpiecznych szkół ponadpodstawowych, bo takie biorą udział w rankingu, jest u nas znacznie więcej i mam nadzieję, że w następnym roku również im wręczymy wyróżnienia

Komentarze (37)

Dodaj swój komentarz

 • Hhvcfyychhgchj 2022-05-24 13:31:31 31.60.*.*
  je.ać lgbt
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 13
 • elwirka 2022-05-24 13:29:14 46.171.*.*
  Gratuluję, bardzo dobra Szkoła!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 23
 • Ols 2022-05-24 13:24:01 31.0.*.*
  Tęczowe piątki? Jak ktoś chce mieć dziwoląga w domu to niech go tam edukuje o takich rzeczach. Ja nie chcę żeby moje dzieci myślały, że facet z facetem lub kobieta z kobietą to coś normalnego i naturalnego. Nic mi nie przeszkadza do momentu gdy nie wchodzi mi do mojego życia z butami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 10
 • AL Sprawiedliwy 2022-05-24 13:20:18 89.10.*.*
  Jak wyleczyc kogos z Pedofili i ciagotek do dzieci ? Zamknac go na miesiac ze starymi Karzelkami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
2147382000