Symbol Kaliningradu będzie… zburzony

Symbol Kaliningradu będzie… zburzony
"Dom Sowietów" w Kaliningradzie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

"Dom Sowietów" to jeden z najbardziej znanych symboli Kaliningradu. Stojąca w centrum miasta budowla teraz ma być rozebrana. A przecież do tej pory nie zakończono jeszcze budowy obiektu, który miał być siedzibą tutejszych władz regionalnych. W miejscu samego „Domu Sowietów” oraz wokół niego ma powstać nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe. W wydzielonej części obiektu znajdą także swoje miejsce biura gubernatora.

Budować obiekt zaczęto jeszcze na początku lat 70-tych ubiegłego wieku, na miejscu zburzonego przez Sowietów dawnego zamku krzyżackiego. Budowa nigdy nie była ukończona. Od lat dziewięćdziesiątych (gdy faktycznie zakończono jakiekolwiek roboty) co i rusz zmieniali się także właściciele obiektu. Z reguły były to jakieś szemrane spółki z rajów podatkowych, które wedle podejrzeń, przy okazji kolejnych transakcji, prały nielegalne, wcześniejsze zyski.

Od początku tego wieku kilku gubernatorów chciało rozwiązać kwestię „Domu Sowietów”. Georgij Boos około roku 2006 chciał cała sprawę rozwiązać metodami administracyjnymi. Łącznie z pozbawieniem dotychczasowych właścicieli prawa własności, na mocy decyzji sądowej. Firma władająca obiektem wygrała jednak drogę sądową. Następca Boosa, Nikołaj Cukanow próbował odzyskać teren w drodze negocjacji. Bez rezultatu. Wreszcie obecny gubernator Alichanow doprowadził do wykupu całego terenu wraz z obiektem niedokończonej budowy. Przy okazji miejscowe media wypominały gubernatorowi, że onegdaj sprzedano obiekt za 7 milionów rubli (około 350 tysięcy złotych), a teraz wykupiono całość za 400 milionów rubli – około 20 milionów złotych. Wykup obiektu był związany jednak z przygotowaniami do mistrzostw świata w piłce nożnej – w Kaliningradzie miało się odbyć kilka meczy, spodziewano się więc dużej ilości zagranicznych turystów, którzy mieli nie widzieć mało efektownej wizytówki miasta.

Dwa lata temu wokół „Domu Sowietów” urządzono fan zonę dla kibiców piłkarskich, oglądających na wielkim ekranie, mecze futbolowych mistrzostw świata. Sam budynek był osłonięty materiałami promocyjnymi. Już po futbolowych mistrzostwach rozpoczęła się ostateczna dyskusja na temat przyszłości obiektu. Część miejscowych architektów sugerowała dokończenie budowy. Byli też zwolennicy zburzenia oraz rekonstrukcji w tym miejscu dawnego zamku krzyżackiego. Miejscowe władze (przerażone kosztami ewentualnej kontynuacji budowy) wybrały jednak wariant pośredni – całość rozebrać i na całym terenie zorganizować centrum handlowo-rozrywkowe. Taka galeria handlowa pod otwartym niebem, choć z wieloma elementami zadaszonymi i częścią administracyjną gdzie rezydował by gubernator. Mają być też stylizacje wykazujące historyczny charakter obiektu jak i samego miejsca – przed wojną był to jeden z centralnych punktów miasta. Inwestorem zaś ma być jedna z lokalnych firm, która w zamian za długoletnią dzierżawę terenu będzie mogła wszystko wybudować oraz potem wynajmować powierzchnię biurową i handlową w sposób komercyjny.

kzs

2147382000
Tagi: Kaliningrad

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • Bombiasz Tirezowski z FRO 2020-11-23 10:23:25 5.173.*.*
  Cudowna bryła. Czysty modernizm. Zakochałem się w nim. Widziałbym go zamiast hotelu gromada. CUDO. Znam się na tym jestem architektem. Musi być bardzo funkcjonalny, jak nasz dworzec.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Loen 2020-11-22 20:17:31 95.40.*.*
  Widać redakcja jest żywo zainteresowana wydarzeniami za granicami federacji... dziwne? Nie sadze
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Świński ryj 2020-11-22 11:30:06 195.136.*.*
  W Polsce tez jest taki "kaliningradzki dom sowietow",stoi w Warszawie.Teraz zagadka o ktory budynek chodzi?Odp. nr.1 Palac Kultury i Nauki, Odp.nr.2 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na Wiejskiej. Glosujemy:
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2
 • No ten tego 2020-11-21 18:25:33 77.114.*.*
  To modernistyczne cudo. W Olsztynie pewne stowarzyszenie na F... napewno by na to nie pozwoliło .... to trzeba uratować !:)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • Jurek Ogórek 2020-11-21 13:49:05 212.160.*.*
  "Meczów", a nie "meczy", panie Redaktorze. Meczy to owca ;)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • Jurek Piasek z FRO 2020-11-21 11:49:48 5.173.*.*
  Jest piękny. Ja bym to wpisał do rejestru zabytków. Albo lepiej, przywiózł na lawetach do Olsztyna, i postawił koło dworca.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 10
2147382000