Stomil oficjalnie został przejęty przez prywatnego inwestora!

Stomil oficjalnie został przejęty przez prywatnego inwestora!
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

W poniedziałek w tej sprawie odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta. To na niej zapadła decyzja o sprzedaży akcji „Dumy Warmii” Michałowi Brańskiemu, współwłaścicielowi Wirtualnej Polski. Komisja Sportu poparła tę inicjatywę.

Przypomnijmy, że w sobotę Urząd Miasta Olsztyna wydał oświadczenie o podpisaniu porozumienia pomiędzy dotychczasowym akcjonariuszami spółki Stomil Olsztyn SA a nowym inwestorem strategicznym. Dzięki temu zabiegowi, miasto, które jest w posiadaniu spółki, może sprzedać jej akcje. Oczywiście, aby dopełnić formalności, decyzję o tym musiała poprzeć rada miasta. Dlatego też w poniedziałek odbyła się nadzwyczajna sesja.

Wśród warunków, jakie przedstawił Michał Brański, było m.in. objęcie przez niego przynajmniej 84 proc. akcji w kapitale zakładowym spółki Stomil Olsztyn SA.

Inwestor zobowiązał się do tego, że będzie utrzymywał drużyny młodzieżowe wszystkich kategorii wiekowych. Doskonale wiemy, że piłka nożna to nie tylko zawodowy klub, ale również dzieci i młodzież – ważny element rozwoju młodych ludzi poprzez sport, który jest znakomitą lekcją życia. To będzie kontynuowane i utrzymane – powiedział podczas sesji Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Prezydent dodał, że inwestor chciał, aby miasto będące w posiadaniu spółki zobowiązało się do pokrycia wszelkich zobowiązań klubu do 25 lutego 2019 r.

Jednocześnie inwestor oczekiwał, że przez kolejne lata: 2019, 2020 i 2021 gmina na działalność klubu przekaże po 2 mln zł – dodał prezydent Piotr Grzymowicz.

Dodatkowo miasto zobowiązało się, że do końca grudnia 2020 roku dobuduje 2,5 tys. dodatkowych miejsc na trybunach.

Prezydent dodał, że klub promuje miasto, na co obruszył się radny Mirosław Arczak.

Jeżeli mamy w umowie, że Stomil promuje miasto Olsztyn, to chciałbym poznać uzasadnienia tej tezy. Jakie są twarde dowody na to, jak ta promocja się odbywa? Niektóre strategie są realizowane w sposób wybiórczy, a inne są zapomniane. Jeżeli chodzi o strategię rozwoju sportu to jej nie ma. A strategia promocji miasta powinna być zmodyfikowana, bo została utworzona w 2009 roku – powiedział Mirosław Arczak.

Było więcej negatywnych opinii. Swoje trzy grosze dorzucił przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji Radosław Nojman.

Niestety nie widzę w tej transakcji ani gwarancji interesu miasta, ani zabezpieczenia bytu klubu Stomil Olsztyn na 10-15 lat. O ile o trzy lata możemy być spokojni, o tyle dalsza perspektywa jest niepewna. I oparcie się na dobrej wierze i wzajemnym zaufaniu przy tak istotnej decyzji biznesowej to trochę za mało. To sprawia, że nie mogę się pod tymi projektami podpisać – dodał radny Radosław Nojman.

Ale jeżeli Stomil nie zostałby sprzedany, to jaka przyszłość czekałaby klub? Radny Mirosław Gornowicz podkreślił, że oddanie akcji klubu w ręce inwestora, to najlepsza decyzja, jaką miasto mogło podjąć.

Nie stać nas jako miasta na utrzymywanie spółki. Większość z nas nie godziła się na większe transfery środków do klubu. W związku z tym od lat mówiliśmy o przekazaniu klubu w ręce inwestora. Praca prezydenta doprowadziła do tego, że dzisiaj mamy na stole umowę. Niech osoby, które nie godzą się na nią, przedstawią lepsze rozwiązania – powiedział radny Mirosław Gornowicz.

Radni zagłosowali za sprzedaniem akcji spółki. 16 było za, 4 wstrzymało się a nikt nie był przeciw. Tym samym Michał Brański oficjalnie stał się właścicielem klubu. Czy Stomil czeka świetlana przyszłość? Tego dowiemy się w przyszłości.

2147382000

Komentarze (23)

Dodaj swój komentarz

 • Olsztyn Stolica 2019-07-16 23:49:06 88.156.*.*
  Tylko Stomil. Na pochybel napinaczom z Elbląga i kurpi. Duma rozpiera!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Dom 2019-07-16 12:33:33 213.184.*.*
  Czyli na następne 3 lata mamy zablokowane wszelkie inwestycje w sport i rekreację w mieście. Nie będzie infrastruktury dla sportów miejskich. Nie powstaną żadne nowe boiska i place do gry, bo trzeba płacić pensję Centarskiemu. Każdy, kto chce o cokolwiek poprosić Ratusz jest od razu odsyłany do OBO. Dlaczego w tym OBO nie wystartuje Stomil lub jego kibice? Przecież chcą rozbudowy stadionu. Pół bańki im śmierdzi? Czy po prostu wolą siłą wyrwać kasę z miasta, a inni niech sobie biorą udział w jakimś durnym obywatelskim pędzie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
 • pogoda 2019-07-16 12:20:33 141.135.*.*
  Stomilu już dawno nie ma! Stadion zaorać a w te miejsce lepiej postawić super market typu: Aldi, zawsze to jakiś pożytek dla społeczeństwa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 7
 • Młoda 2019-07-16 10:55:11 37.47.*.*
  Oglaszam, ze 15 lipca 2019 r. 609 lat po bitwie pod Grunwaldem upadł Klub Stomil. Nikt dwa razy nie wchodzi do tej samej rzeki. Pan forumowicz o nicku: Dzik2897 napisał: ,,Tutaj ma nie być grubych baniek jak w GKS Katowice i zresztą bardzo dobrze". Czy aby na pewno tak nie będzie? Wątpię. Ale ciąg dalszy szanowni Państwo nastąpi...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • AntyStomil 2019-07-16 10:26:18 37.47.*.*
  Pan Radkiewicz został zwolniony z funkcji Prezesa. Ciag dalszy nastąpi....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
 • Olsztynianin 2019-07-15 23:28:35 88.156.*.*
  Ten cały arczak jest oderwany od rzeczywistości jeśli dla niego klub piłkarski nie promuje miasta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7
 • ertgferftg 2019-07-15 22:52:25 5.173.*.*
  Powinni zmienic nazwe na WP Olsztyn
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6
 • Kiero 2019-07-15 19:45:58 5.173.*.*
  Poziom inteligencji olsztynskich kibiców widać poniżej. Jak ktoś ma odmienne zdanie do nich, to od razu padają wyzwiska. Tylko pogratulować, ze Kruszek i ten portal och promuje
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7
 • Nowy stadion i hala dla Olsztyna! 2019-07-15 18:47:53 37.47.*.*
  Za nami trudne chwile i ciężkie epizody ale udało się przetrwać, mocno wierzę że teraz nastąpią lepsze czasy.Wielkie słowa uznania dla Pana Michała Brańskiego, prezesa Radkiewicza, zaprzyjaznionych dziennikarzy a także wszystkich tych którzy przez te ostatnie lata mieli wkład w ten klub i nie pozwolili na upadek po raz drugi.Liczę że ratusz (rada miasta, prezydent) w końcu pomyślą intensywniej i znajdą pieniądze na etapową modernizację infrastruktury sportowej, przebudowę stadionów na Piłsudskiego, Sybiraków a także hali tak aby jak najwięcej olsztynskich klubów reprezentowało nasze miasto (piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, siatkówka) przy odpowniech obiektach jest to możliwe, lokalni przedsiębiorcy rownież by się zainteresowali mając możliwość promowania swoich usług co podniosło by sprzedaż ich uslug.Miasto jak również lokalni przedsiębiorcy poprzez sport mają możliwość rozwoju.Wielu starszych kibiców pamięta chociażby memoriały Huberta Wagnera czy czasy ekstraklasy w Olsztynie i tęsknią za takimi wydarzeniami.Nasze obiekty są w opłakanym stanie, chciałbym dożyć czasów aby stadion, hala były na poziomie innych miast wojewódzkich.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 5
 • Z miasta 2019-07-15 18:36:16 81.153.*.*
  Arczak ty rowerowy lewaku dostales sie na stolek radnego glosami kilkuset osób. Twoje miejsce pracy jest w Decathlonie a nie w ratuszu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 12
2147382000