Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

"Składałam ponad 70 CV, a dostałam 2 odpowiedzi". Olsztyn to nie miasto dla młodych ludzi?

Jak wygląda rynek pracy w Olsztynie?
Fot. wiczkanatripie / Tiktok, Pixabay

Olsztyn został okrzyknięty najlepszym miastem do życia w 2024 roku przez Business Insider Polska. W bieżącym roku stolica Warmii i Mazur została uplasowana na 6. miejscu. Jak wysokie pozycje w rankingach mają się do sytuacji rynku pracy w Olsztynie?

reklama

Przypomnijmy, że Business Insider Polska tworząc ranking, bierze pod uwagę takie wskaźniki jak m.in.: jakość powietrza, zarobki mieszkańców czy poziom bezrobocia. W 2024 roku Olsztyn okazał się liderem po zsumowaniu wszystkich kategorii. W kolejnym roku roku zajął 4. miejsce, pozostając w ścisłej czołówce 16 miast wojewódzkich. W 2026 roku stolica Warmii i Mazur ponownie spadła, plasując się na 6. miejscu - ex aequo z Łodzią.

Jak się okazało, Olsztyn wypadł najlepiej pod względem jakości powietrza, ale dużym minusem okazały się kolejki do lekarzy – najdłuższe (ok. 8 miesięcy) w całym zestawieniu. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego posiada także niższe przeciętne zarobki w sektorze przedsiębiorstw. W Olsztynie było to 8692 zł brutto, a w innych miastach - ponad 9 tys. zł. 

Z kolei w sierpniu 2025 roku na łamach portalu Olsztyn.com.pl pisaliśmy o tym, że stolica regionu znalazła się na trzecim miejscu w ogólnopolskim rankingu pt. „PZU Lokalnie” (projekt realizowany przez PZU i Szkołę Główną Handlową w Warszawie). Stolicą województwa zainteresowała się wtedy redakcja Super Express. W Olsztynie nagrano jeden z odcinków serii „Komentery”. Przeprowadzono sondę uliczną, podczas której pytano Olsztynian o jakość życia w stolicy regionu. Co ciekawe, w komentarzach pod filmem przeważały pozytywne opinie ("Nie mam zamiaru wyjeżdżać z tego miasta, bardzo dobrze mi się tutaj żyje").

***

WIĘCEJ: Olsztyn – najlepsze miasto do życia czy „noclegownia”? Wyniki ulicznej sondy zaskakują [WIDEO]

***

Chociaż Olsztyn cieszy się sympatią entuzjastów natury i turystów, nie da się ukryć, że region od lat zmaga się z problemami na rynku pracy. Przypomnijmy, iż Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że w styczniu 2026 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 6%. Wzrosła o 0,3% od grudnia ubiegłego roku.

Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim stopa bezrobocia w styczniu 2026 roku znalazła się na poziomie 9,9%, zajmując niechlubne 1. miejsce pod tym względem na tle kraju.

***

CZYTAJ: Warmińsko-mazurskie. 9,9% bezrobocia i mniej środków na aktywizację bezrobotnych

***

W Olsztynie w styczniu 2026 roku stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 3,0%. Tutaj wskaźnik również wzrósł w porównaniu ze styczniem 2025 roku (2,3%).

We wrześniu 2025 roku na łamach naszego portalu konfrontowaliśmy średnią krajową z regionalną rzeczywistością.  Przeciętne wynagrodzenie brutto w 2025 roku wynosiło 7870,70 zł, a mediana – 6540 zł (ok. 6,6% mniej niż mediana krajowa). Mediana zarobków w gminie Olsztyn znalazła się na poziomie 7293 zł. Najpopularniejszymi obszarami rynku pracy w regionie okazały się: przemysł, handel, administracja publiczna oraz rolnictwo.

Niestety, z danych wynika, że w innych regionach Polski pracujący otrzymują dwukrotnie większe wynagrodzenie niż na Warmii i Mazurach.

Dużym problemem jest także możliwości zatrudnienia. Michelin to największy pracodawca w regionie - zatrudnia ponad 5000 osób. Kolejnym gigantem jest grupa kapitałowa – Citi wraz z Citi Handlowym - w ramach której zatrudnionych jest ok. 1870 osób. 

Przeglądając oferty pracy w Olsztynie, można zaobserwować, że najczęściej poszukiwani są pracownicy do sektora handlowego, który bardzo szybko się rozwija. Często poszukiwani są również pracownicy do call center czy branży gastronomicznej. Rzadko oferowane są umowy o pracę. Poszukującym pracy najczęściej sugeruje się umowy zlecenie lub samozatrudnienie, czyli B2B.

Młodzi mieszkańcy Olsztyna, m.in. w ramach mediów społecznościowych, nierzadko wyrażają frustrację sytuacją rynku pracy w mieście.

- Mieszkam tu 4 miesiące. Rynek pracy w Olsztynie jest tragiczny

– powiedziała autorka filmiku na profilu "Wiczka" w ramach TikToka.

W jednym z materiałów wideo zaprezentowała na początku lutego bieżącego roku oferty pracy, które były dostępne w Olsztynie – np. jako pracownik ogólnobudowlany, monter, kierowca, ślusarz czy propozycje dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

- Przez te 4 miesiące znalazłam 2 oferty pracy, które mnie zainteresowały. Przy okazji jednej sprzedano moje dane i dzwoniła do mnie fotowoltaika.

- mówiła tiktokerka.

Kolejna ze wspomnianych przez nią ofert z branży marketingowej, zakładała szereg obowiązków za wynagrodzenie w okolicach wypłaty minimalnej.

Niektórzy komentujący również mieli podobne doświadczenia.

- Najlepiej jakbyś była studentem i chciała pracować za najniższą krajową, oczywiście, na umowę zlecenie

– głosił jeden z wpisów.

W odpowiedzi kolejny użytkownik dodał:

- Jeśli nie status studenta, to orzeczenie o niepełnosprawności.

- Składałam ponad 70 CV, a dostałam 2 odpowiedzi. Potem usłyszałam, że potrzebuję przynajmniej 5 lat doświadczenia

– napisała następna Olsztynianka.

Pojawiała się również polemika ze strony osób, którym udało się sprawnie zostać zatrudnionym, natomiast zależało to od branży, a czasem obywało się po tzw. "znajomości".

- Przez tydzień złożyłam ok. 30 CV. Bez odzewu

– możemy przeczytać innym w komentarzu.

Mieszkańcy narzekają na: brak odpowiedzi od pracodawcy, niskie zarobki za szeroki zakres obowiązków, małą liczbę ofert spoza branży handlowej czy gastronomicznej oraz przeważanie tzw. "śmieciówek".

Wśród dyskutantów pojawiła się również ciekawa kwestia. Oferty pracy np. w urzędach czy na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim są zamieszczane na dedykowanych stronach czy Biuletynie Informacji Publicznej. Możliwości zatrudnienia najlepiej szukać w konkretnych miejscach w sieci, a nie na ogólnych serwisach.

Tagi: praca ludzie

Komentarze (83)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

  • Stary 2026-05-28 06:48:08 2a00:f44:478:*
    Cóż Olsztyn biznesowo stoi w miejscu,od lat Ci sami pracodawcy ,jeśli są nowe to tylko w handlu ,oprócz michelina ,banku,urzędów i Kortowa od 1989 nic nie przybyło ,brak pracy generującej większe zarobki.Brak produkcji,ba nawet centr logistycznych w granicach miasta.A lepsza praca,tak tylko po znajomości.Miastu po prostu niezależy na wpuszczeniu biznesu,bo cóż mogą wtedy zaszkodzić towarzystwu wzajemnej adoracji,bo trzeba będzie zapłacić ludziom więcej.Pozdrawiam
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • acv 2026-05-26 10:08:52 109.243.*.*
    nie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
  • Allensteiner 2026-05-24 08:00:35 93.159.*.*
    Cóż dziewczyna mam rację, Olsztyn nie jest miastem które biznesowo się rozwija. Nie ma nowych miejsc pracy, poza tymi na najniższej stawce. Problem który zauważyła jest totalnie przemilczany przez lokalnych polityków. Jak tak dalej pójdzie to za 10 lat to miasto będzie miejscem do dożycia końca swych dni dla emerytów bo młodzi przez brak perspektyw uciekają ...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 4
  • Ktoś 2026-05-23 13:10:59 37.31.*.*
    Otrzymałem ostatnio CV od osoby chętnej do pracy - zadzwoniłem i nikt nie odebrał, odpisałem na mila i cisza... najpierw wysyłacie zgłoszenia, że chcecie pracować a potem olewka..... taka jest właśnie wygląda jak młodzi aplikują o pracę, a potem płacz, że nikt ich nie chce....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6
  • chrzanić carrefour n 2026-05-22 11:06:48 109.243.*.*
    najgorszy zakład pracy w Olsztynie to carrefour na Krasickiego , niekompetentne kierownictowo tam nie zarządza totalnie niczym , zatrudniają ludzia przez agencje a potem po kilku dniach ich zwalniają bo rzekomo zostali zatruni ,,przez pomyłkę " kołchozem jest też zalando w ktorym placą najniższą krajową a oczekają spełnienia normy a jak jej nie wyrobisz to wylatujesz xd ,
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • Taka prawda. 2026-05-21 23:08:56 31.175.*.*
    Hermann von Tuskowitz wrócił, polaczki na szparagi do wielkich Niemiec.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 9
  • Oko widzi oko patrzy 2026-05-21 09:00:22 31.0.*.*
    Czemu język wschodni słychać w zakładach pracy ? Bo są miejsca pracy Tylko Polak wybredny!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 9
  • Pioter 2026-05-20 06:38:22 145.237.*.*
    Business Insider a rzeczywistość.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0
  • eliot 2026-05-19 22:17:27 79.162.*.*
    No to ci zadroszczę tych nadgodzin. Bo jak pracowałem kiedyś na umowie zlecenie na magazynie w tym mieście to nie dość że nie dawali nadgodzin to jeszcze je ucinali i niestety nie dało się wyrobic etatu nawet . Zważywszy jak ciężko obecnie o dowolną robotę w Olsztynie to nadgodziny można rozpatrywać wręcz w kategorii przywileju jakkolwiek to nie zabrzmi . No chyba że trafi się Januszex który każe robić nadgodziny i za nie nie płaci to już lipa.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • eliot 2026-05-19 22:15:00 79.162.*.*
    No to ci zadroszczę tych nadgodzin. Bo jak pracowałem kiedyś na umowie zlecenie na magazynie w tym mieście to nie dość że nie dawali nadgodzin to jeszcze je ucinali i niestety nie dało się wyrobic etatu nawet . Zważywszy jak ciężko obecnie o dowolną robotę w Olsztynie to nadgodziny można rozpatrywać wręcz w kategorii przywileju jakkolwiek to nie zabrzmi . No chyba że trafi się Januszex który każe robić nadgodziny i za nie nie płaci to już lipa.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
  • Bfb 2026-05-19 21:22:38 46.112.*.*
    Pracy może nie dostała ale za to ile hejtu dostała gratis. Wszyscy tu piszą jakby w Olsztynie praca sama przychodziła po ludzi :D
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2
  • Rynek pracy przemówi 2026-05-19 09:56:08 79.191.*.*
    1. Co Pani umie i jakie ma kwalifikacje? 2. Czy te 70 CV było identyczne czy pod konkretne stanowisko/pracodawcę? 3. Czy CV były przygotowane pod HR AI? Zadaję te pytania, bo od 20 lat od osób, które się średnio nadają do zarabiania na miarę mniemania o sobie, słyszę zawsze to samo - jakby nic się nie zmieniło. A zmieniło się niemal wszystko. Dziwi mnie też, że młoda osoba nie szuka pracy zdalnej, skoro rynek lokalny jest jaki jest (a nie jest taki, jak pani stara się to odmalować) czy też jej nie odpowiada. W Olsztynie nie ma problemu z pracodawcami, jest problem z kandydatami do pracy, ponieważ wartościowi młodzi opuszczają to miasto (zawodowo - fizycznie lub zdalnie) w 80%, a ci, którzy pozostają, mają ambicje typu "praca w budżetówce" lub "co robić, żeby zarobić, a się nie narobić". Tu jak są dobre oferty - a są (to nie jest tak że dobra praca czeka, więc trzeba monitorować, czy akurat coś nie wpada). Ja w tym mieście widziałem już wszystko, łącznie z kosmicznymi aspiracjami totalnych zer, ale też totalnej obojętności na dobrą pracę za dobre pieniądze na dobrych warunkach (bo albo "za dobre, żeby było prawdziwe", albo "bo mi się na pewno nie uda, więc po co") - to jest esencja tego miasta. Pani to raczej szuka zasięgów, a nie pracy, to raz. Dwa, że po takim występie nikt pani nie zatrudni, bo cała ta akcja mówi doświadczonemu HRowcowi o pani więcej niż jakiekolwiek CV i rozmowa: o pani sposobach rozwiązywania problemów, o zachowaniu w wymagających sytuacjach, o dyskrecji, podejściu ogólnym do spraw poważnych, komunikacji itd. itp. Także "gratuluję" pomysłu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 10
  • Marcin 2026-05-18 16:27:03 178.42.*.*
    Jeśli jest problem ze znalezieniem pracy na etat za 8 tyś na rękę, to proszę założyć JDG i nie ma problemu. Ale tu nagle trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje i najnormalniej trzeba mocno pracować, aby utrzymać się na rynku. Jeśli taka tiktokerka jest super i ma doświadczenie , to nie powinna mieć problemów. Ale jak znam życie, to ma tylko oczekiwania.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 10
  • Edeh 2026-05-18 15:44:00 31.0.*.*
    Najpierw doświadczenie później konkretną praca nic nie ma na skróty . Dziecko ciesz się że nie byłaś na rynku pracy w latach 90 bo byś wysłała 1790 CV i nic byś nie znalazła.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 7
  • Od Kamila 2026-05-18 15:19:27 31.175.*.*
    Napiszcie lepiej o tym że dzisiaj WYMAGANIA są z kosmosu młodych ludzi. Każdy chce dzisiaj dostać najlepiej 10 na rękę i służbową furmankę a sami za to chcą robić absolutne minimum …. Przecież ta dziewczyna sama w tym filmiku mówi że chce korpo a umiejętności ma jakie ? …. Dziś największe zwolnienia zapowiada Gdańsk i Kraków właśnie w korpo (łączenie stanowisk , AI plus outsourcing) . Olsztyn ma zdrowy stosunek usługi vs produkcja dlatego rynek jest zrównoważony , natomiast w wielu dużych miastach będzie zderzenie z rzeczywistością. Nadchodzi właśnie czas Olsztyna , Rzeszowa , Bydgoszczy etc a potężna zadyszka Gdańska Krakowa czy Wwy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 5
  • Polak mały 2026-05-18 15:08:06 46.112.*.*
    Zapisać się do partii , być "miłą" dla przewodniczącego to i karierę się zrobi.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 3
  • 🤣🤣🤣🤣 2026-05-18 14:38:05 46.112.*.*
    Uśmiechamy się Tusk powrócił i wracamy do lat jak za poprzednich jego rządów. Gdy w 2014 minimalna pensja wynosiła 1400 zł brutto to Tuskowcy śmiali się na słynnych nagraniach, że tylko ydyoci pracują za 6 tys zł.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 19
  • 🤣🤣🤣 2026-05-18 14:37:28 2a02:2a40:45cf:*
    Uśmiechamy się Tusk powrócił i wracamy do lat jak za poprzednich jego rządów. Gdy w 2014 minimalna pensja wynosiła 1400 zł brutto to Tuskowcy śmiali się na słynnych nagraniach, że tylko ydyoci pracują za 6 tys zł.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 14
  • Mela z córkom 2026-05-18 12:45:11 176.221.*.*
    A moja córcia, po specjalistycznych studiach online, tylko wybierała i przebierała w ofertach pracy. I tyle w temacie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 9
  • Kamil 2026-05-18 11:48:15 185.138.*.*
    Dawaj do gumolandii 🤣🤣
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4

Proponowane artykuły