Senator Lidia Staroń złożyła wniosek o skargę nadzwyczajną w sprawie zlicytowanego majątku rodziny Parowiczów, rozpatrywanej przez sędziego Pawła Juszczyszyna

Senator Lidia Staroń złożyła wniosek o skargę nadzwyczajną w sprawie zlicytowanego majątku rodziny Parowiczów, rozpatrywanej przez sędziego Pawła Juszczyszyna
Iwona Parowicz i Lidia Staroń na konferencji prasowej
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

W czwartek na konferencji prasowej senator Lidia Staroń powiedziała, że złożyła w Prokuraturze Krajowej wniosek o skargę nadzwyczajną w sprawie, która od lat elektryzowała opinię publiczną. Mowa o państwu Parowiczach, których majątek zlicytowano za długi (po zaniżonej wycenie), a sprawę prowadził Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Lidia Staroń, senator z Olsztyna, powiedziała, że złożyła wniosek o skargę nadzwyczajną do Prokuratury Krajowej w głośnej sprawie państwa Zbigniewa (już nieżyjącego) i Iwony Parowiczów.

Chcę pokazać, jaka była niesprawiedliwość. Nie dlatego, że ktoś się pomylił, albo że ktoś nie przeprosił. To było działanie, wg mnie, celowe, świadome – powiedziała senator.

Senator Lidia Staroń / fot. Artur Szczepański

Skargę nadzwyczajną można składać do Sądu Najwyższego w rażąco niesprawiedliwych orzeczeniach sądowych, wydanych z naruszeniem praw człowieka i podstawowych standardów orzekania. Senator Staroń uważa, że w przypadku sprawy państwa Parowiczów, którą zajmował się sędzia Paweł Juszczyszyn, do takich niesprawiedliwości doszło.

Ma nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy jej wniosek zostanie rozpatrzony.

Chodzi o uchylenie dwóch postanowień. Pierwsze dotyczące przysądzenia własności i drugie dotyczące planu podziału. Te postanowienia są rażące. Nie tylko niesprawiedliwe, ale bezprawne – przyznała polityk.

Przypomnijmy, że państwo Parowiczowie pożyczali od banków pieniądze na rozwój gospodarstwa, które prowadzili w Konradowie (gmina Świątki). Popadli w długi, po tym jak zachwiały się ceny na rynku pszenicy i jaj. Spłacili połowę zadłużenia (ok. 25 tys. zł), jednak sprawa trafiła do komornika.

Ten od razu nie zlicytował majątku dłużników. Czekał cierpliwie, a odsetki rosły.

Doszło do postępowania egzekucyjnego. W 2006 roku gospodarstwo zostało rażąco nisko wycenione na 327 tys. zł. Później biegły i prokuratura uznali, że to była zaniżona cena (według ich wyliczeń gospodarstwo powinno być wycenione na ok. 500 tys. zł). Natomiast według słów senator Staroń, nabywca w sądzie zapłacił jedynie 29 tys. zł.

– Sędzia Paweł Juszczyszyn swoimi orzeczeniami skrzywdził niewinnego człowieka i jego rodzinę pozbawiając ich środków do życia. Gospodarstwo rolników zostało sprzedane za bardzo niską cenę. W wyniku działań sędziego, nabywca nie zapłacił nawet zaniżonej ceny – powiedziała Lidia Staroń.

Dodała, że gdyby nabywca musiał zapłacić 327 tys. zł, to rolnicy mogliby spłacić długi i zakupić lokal zastępczy. Tak się jednak nie stało. Rodzina Parowiczów musiała żyć w biedzie.

Spółka, która przejęła nasze gospodarstwo, dała nam miesiąc na wyprowadzkę. W przeciwnym razie musielibyśmy płacić zbyt wysoki czynsz – 5 tys. zł – powiedziała Iwona Parowicz.

Iwona Parowicz / fot. Artur Szczepański

Od lat mieszkają w wynajmowanych mieszkaniach, a dawny dom popadł w ruinę, bo ze słów Iwony Parowicz wynika, że spółka, która go przejęła, zainteresowana była wyłącznie ziemią.

To jest mój największy ból i żal dzieci, że zostaliśmy pozbawieni dachu nad głową przez kogoś, kto tym domem nie był w ogóle zainteresowany – dodała pokrzywdzona.

W 2019 roku Zbigniew Parowicz zmarł, a o zadośćuczynienie walczą dzisiaj jego żona i syn.

W 2020 roku w Sądzie Najwyższym miał zapaść wyrok w tej sprawie, jednak tak się nie stało. Sąd zadecydował o przekazaniu sprawy poszerzonemu składowi siedmiu sędziów SN. Powodem były rozbieżności w orzecznictwie, a SN chciałby je ujednolicić.

Tym samym kasacja wniesiona przez pełnomocników Parowicza przyniosła zaskakująco znamienny skutek. Sąd Najwyższy w składzie poszerzonym ujednolici wreszcie linię orzecznictwa. Wierzymy, że w kierunku zaufania obywatela do państwa prawa (tzw. pewność prawa) – przyznał w sierpniu 2020 roku mecenas Lech Obara.

2147382000
Galeria

Komentarze (96)

Dodaj swój komentarz

 • Eugenia 2022-01-30 11:09:20 89.79.*.*
  Wiele krytycznych słów pada pod adresem Pani Senatorki Lidii Staroń jako kandydatki na RPO. Bądźmy sprawiedliwi. Na RPO tylko z powodu wymogów formalnych tj. braku wykształcenia i gruntownego doświadczenia prawniczego nie mogła być zakwalifikowana. I dobrze się stało. Pani Lidia Staroń jako Senatorka może o wiele więcej dokonać na rzecz naprawiania nie/sprawiedliwości. Pani Senatorka Lidia Staroń dała przykład nie tylko empatii wobec pokrzywdzonych. Wykazała się odwagą poruszając temat tabu. Nie wspomnę o wiedzy merytorycznej bo bez niej nie wystąpiłaby w programie o największej oglądalności tj. w dzienniku TVP.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 11
 • [Usunięty] 2022-01-29 20:59:15 171.43.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 4
 • zet 2022-01-29 17:57:00 46.205.*.*
  Tak jest właśnie różnica między politykami a prawnikami, ci pierwsi mówią co chcą a drudzy to co wiedzą
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • Podatnik. 2022-01-29 09:43:07 88.156.*.*
  Miałam kilka spraw sqdowych. Powien tak. Były o sprawy o wynagrodzenia . Od bylych pracodawców i przegrywałem ale tylko dlatego ze radcy prawni Pracodawcy to znajomki Sedziów.Były świadkowie którzy byli zakrzykiwani przez Sedziów. Radcy prawni podpowiadali dla świadków ze strony pracodawcy to Sedziowie nie zwracali uwag. Nie wiem może sie myle ale wygrac proces z pracodawcą w Olsztynie to jak polecieć na marsa chyba ze masz kase i radce prawnego który ma znajomości w Sądzie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 26
 • J-23.znowu nadaje. 2022-01-29 05:59:36 88.156.*.*
  Mnie to wnerwia . Jak skladam do Sądu. A Sedzia oddala pozew.Wiem ze zostalem oszukany przez pozwanego . A Sedzia trzyma pozwanego strone. Brawo Olsztyn Warmińsko Mazurskie brawo drugi Juszczyn .Jestesci ponad prawem jestescie kasta . I krzyczcie przed Sądami.Tak . Konstytucja . Ale dla kogo konstytucja . Napewno nie dla narodu tylko wybranych . Masz kase masz wyrok wygrany.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 23
 • Egon Ermlander 2022-01-28 19:09:58 31.0.*.*
  Wybory parlamentarne już w 2023 roku, więc pani senator wstąpiła na krętą ścieżkę do łask Prezesa Wszystkich Prezesów...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 11
 • Polanna 2022-01-28 18:02:06 95.160.*.*
  Staroń jest tak samo wiarygodna jak ci dłużnicy, co swoich długów nie chcieli spłacać i myśleli, że im się uda. Poczytałam orzeczenie i to jest kpina, co ta fałszywa baba wyprawia, żeby osiągnąć rozgłos. Staroń już się raz "zaprezentowała" - w Senacie. Taka niezależna, jak ze mnie zakonnica. Żałuję, że na nią głosowałam. Oszukała mnie udając niezależną. Nigdy więcej nie dam się jej nabrać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 34 15
 • Weer 2022-01-28 17:02:16 5.184.*.*
  Juszczyszyn pochodzi z Morąga. Mieszka w bloku przy puławskiego
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 17
 • Obrzydliwość!!! 2022-01-28 15:27:56 31.60.*.*
  Jeżeli ktoś nie widział ropuszydła w blond włosach To teraz macie okazję !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 14
 • Rtv wizja 2022-01-28 14:28:11 91.207.*.*
  I niech UE i PE I Tsue zobaczy jaszczuszyna jak ludzi dożyna.... wolne polityczno biznesowe i złodziejskie sądy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 28