Na Warmii i Mazurach ściślejsze regulacje! Galerie handlowe, kina i baseny ponownie zamknięte [AKTUALIZACJA]

Na Warmii i Mazurach ściślejsze regulacje! Galerie handlowe, kina i baseny ponownie zamknięte [AKTUALIZACJA]
Środowa konferencja prasowa ministra zdrowia
Fot. Ministerstwo Zdrowia

W środę odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który poinformował, że trzecia fala koronawirusa jest nieunikniona. Najpoważniej sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie ponownie zamknięte zostaną m.in. galerie handlowe, kina, muzea czy baseny i korty.

- Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala pandemii rozpędza się w Polsce. Te wzrosty stają się coraz większe i dynamika zakażeń zaczyna doganiać tę z początku drugiej fali. Z tygodnia na tydzień obserwujemy wzrost ilości zakażeń o blisko jedną trzecią. W systemie szpitalnictwa widzimy, że występuję przyrost obłożenia łóżek covidowych – powiedział Niedzielski. - Na poziomie regionów sytuacja jest zróżnicowana. Województwa północne dotknięte są bardziej epidemią, natomiast na drugim biegunie jest chociażby woj. dolnośląskie, czy woj. łódzkie. Najbardziej niepokojąca jest sytuacja woj. warmińsko-mazurskiego. Niestety, w tym regionie mamy do czynienia z blisko dwukrotnym przekroczeniem średniej krajowej. Na 100 tys. mieszkańców jest tam ponad 45 zakażeń – wyjaśnił Adam Niedzielski.

I dodał: - W szczycie pandemii w listopadzie trafialność testów wynosiła 40 proc. Teraz na Warmii przekroczyła już 34 proc. To pokazuje częste występowanie koronawirusa w tym regionie. Te zjawiska pandemiczne powoli odciskają swoje piętno na szkołach. W woj. warmińsko-mazurskim mamy największy wskaźnik absencji. Prowadząc badania przesiewowe wśród nauczycieli ten wskaźnik pozytywnych wyników przekroczył 7 proc. przy 2 proc. w skali kraju.

Minister przypomniał, że Polska poluzowała restrykcje, podczas gdy inne kraje wprowadzały lockdown.

- Do tej pory wykonywaliśmy odważne kroki co do rozmrażania. Inne kraju raczej kontynuowały politykę lockdownu. Mając na względzie zagrożenie o jakim mówimy, zdecydowaliśmy się na wykonanie małego kroczku wstecz.

Na Warmii i Mazurach sytuacja wygląda najpoważniej, w związku z tym od soboty, 27 lutego, zamknięte zostaną m.in. kina, galerie handlowe, baseny czy korty.

- Restrykcje, które będą obowiązywać od soboty będą utrzymane w całym kraju oprócz woj. warmińsko-mazurskiego. Tam chcemy wprowadzić ściślejsze regulacje: nauka w klasach 1-3 wróci do trybu zdalnego. Zamknięte zostaną również galerie handlowe, korty, baseny i obiekty kultury – dodał minister zdrowia.

Jak długo będą obowiązywały restrykcje na Warmii i Mazurach?

- Tradycyjnie korzystamy z dwutygodniowego okresu - powiedział minister. Zapowiedział też, że matury próbne najprawdopodobniej zostaną przesunięte.

Następnie podjęto temat zakrywania ust i nosa za pomocą przyłbic czy chust.

- Przyłbice i chusty mogą być stosowane jedynie dodatkowo. Nie są dopuszczone jako element zastępujący maseczkę – powiedział Adam Niedzielski.

Głos także zabrała prof. Iwona Anna Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii.

- Biologia wirusa podlega zmianom. Cechą wirusów jest to, że mutują. Covid-19 jest bardziej zaraźliwy od grypy, natomiast mniej zaraźliwy od wirusa odry, który jest najbardziej epidemiogenny.

Profesor wspomniała także o przyłbicach.

- Dane dotyczące ochrony przed wirusem były wcześniej ograniczone. To spowodowało, że przyłbice nie są wskazaną ochroną. Stanowią barierę mechaniczną, która zabezpiecza śluzówki oczu, ale przez jej szczeliny do organizmu mogą dostawać się patogeny. Najlepszą metodą redukcji zakażenia pozostaje maseczka, dystans, mycie rąk i korzystanie z aplikacji. Pamiętajmy też o zapewnieniu właściwej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach.

Paradowska-Stankiewicz wyjaśniła, że maseczki chirurgiczne są rekomendowane.

- Maseczki rekomendowane to maseczki chirurgiczne i powyżej. Używać można też tzw. maseczek jednorazowych. Pamiętajmy, że kluczowe jest to, aby mieć maseczkę, która prawidłowo zasłania nos i usta.

Galeria

Komentarze (58)

Dodaj swój komentarz

 • jacek 2021-02-28 01:13:19 88.156.*.*
  Dyktatury ciag dalszy .... czy ten rzad potrafi zrobic cos konstruktywnego, czy tylko potrafi rozdawac pieniadze podatnikow i utrudniac zycie ludziom dobijac male i srednie przedsiebiorstwa ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • isk 2021-02-27 13:47:35 95.160.*.*
  A biblioteki czynne?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Med. 2021-02-25 07:31:28 51.79.*.*
  Biorąc wymaz mają Twoje DNA w bazie. Na podstawie Twojego DNA maja Twój portret i mogą to wykorzystać do tego żeby Ciebie podporządkować. Jesteś w kartotece. Przygłupy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • No po co? 2021-02-25 07:20:23 188.146.*.*
  Po ch.... robicie tyle testów !!!!????
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • R.O. 2021-02-24 23:19:03 83.23.*.*
  Wzięli i zamknęli. W zamian nic nie zaproponowali. Oto prawdziwa twarz PiS. Dają tylko tym, którzy zapewniają im wygrane wybory. To jest polski rząd? To jest komitet partyjny kierujący naszym krajem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Hsjd 2021-02-24 22:58:50 88.156.*.*
  Plują mieszkancom naszego regionu w twarz... Innych regionów nie odważyli się zamykać...Z nami nie mieli problemu...Dalej udawajcie że nic się nie stało...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Laura 2021-02-24 22:09:11 81.190.*.*
  Ten nierząd zasługuje tylko na dół z wapnem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • Stop testom! 2021-02-24 20:45:43 37.7.*.*
  Nie róbcie sobie testów !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7
 • Stop testom 2021-02-24 20:45:18 37.7.*.*
  Nie róbcie sobie testów !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7
 • Sąsiad 2021-02-24 20:35:24 46.186.*.*
  Proszę podjechac na ul Augustowską 38 . tam nie ma zadnej pandemi , policjanci ,lekarze mieszkajacy tam tak sie zachowują
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3