Rozważania w sprawie 200 milionów: Kto jest owcą, a kto wilkiem

Rozważania w sprawie 200 milionów: Kto jest owcą, a kto wilkiem
Fot. Pixabay

3 sierpnia Krajowa Izba Odwoławcza będzie rozpatrywała protesty firm, które przegrały przetarg o usługi wizowe na Ukrainie. Roczne wpływy dla pośrednika wizowego to około 200 milionów złotych. Sprawa ta jest bardzo ważna dla przedsiębiorców polskich zatrudniających pracowników z Ukrainy. Tylko w naszym regionie pracuje obecnie legalnie ładnych kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców.

Przypominamy, że głównym zarzutem przegranych o usługi wizowe jest to, iż wygrane konsorcjum (TLS Contact z takimi firmami w składzie jak między innymi francuski Teleperformance oraz Personnel Service z Polski) ma w swoim składzie ...inne agencje pracy. To mogłoby doprowadzić do sytuacji, że przy otrzymywaniu wiz pracowniczych uprzywilejowani by byli klienci tych właśnie agencji. Pisaliśmy o tej sprawie już kilka razy. Ostatni tekst na ten temat: Ukraińskie specłużby o wizach do Polski. Olsztyńscy pracodawcy czekają na pracowników.

Zwróciliśmy się tej sprawie z kilkoma pytaniami do firmy Personnel Service czyli akurat tej agencji pracy, która jest uczestnikiem zwycięskiego konsorcjum. Odpowiedział nam przedstawiciel firmy Wojciech Mora:

1. Czy uczestnictwo Personnel Service w konsorcjum wygrywającym przetarg na usługi wizowe nie stanowi konfliktu interesów. Wszak jesteście także agencją pracy zainteresowaną w uzyskiwaniu wiz pracowniczych. Wasi konkurenci obawiają się, że takie połączenie może doprowadzić do sytuacji, że konsorcjum z Waszym udziałem będzie preferowało Personnel Service w uzyskiwaniu wiz pracowniczych.

Odp: Nie ma konfliktu interesów. Wiodącą rolę w konsorcjum ma spółka TLS, która jest notowana na paryskiej giełdzie i będzie odpowiadała za elektroniczny system obsługi. Z kolei Grupa Personnel Service będzie odpowiadała za techniczną obsługę petentów. Będziemy mieli polski sprzęt komputerowy, będziemy ściśle współpracować z krajowymi podmiotami, takimi jak banki, firmy ubezpieczeniowe czy przewozowe. Dodatkowo, poprzez swoją ukraińską spółkę, czyli Visa Staff, która płaci podatki na Ukrainie, będziemy zapewniać pracowników, którzy w profesjonalny sposób obsłużą wnioski wizowe. Warto też zaznaczyć, że cena zaoferowana za obsługę jednego wniosku przez nasze konsorcjum, pomimo rosnącej inflacji, jest o ponad 10% niższa niż aktualna.

2. Wasi konkurenci zarzucają, iż jeden z członków rady nadzorczej Waszej firmy Tomasz Misiak ma bardzo bliskie kontakty z biznesowym otoczeniem Władimira Putina. Na Ukrainie jest to bardzo poważny zarzut. Proszę o komentarz w tej kwestii.

Odp: W sprawie przetargu w ukraińskich mediach od kilkunastu dni trwa kampania czarnego PR. Wykorzystywane są w niej wypowiedzi pana Tomasza Piątka, który w książce „Tajemnice Morawieckiego” twierdzi, że premier polskiego rządu jest pośrednio powiązany z mafią sołncewską. W tej samej publikacji pojawił się wątek Tomasza Misiaka, wobec którego autor wysuwa podobne, niezgodne z prawdą oskarżenia. W tej sprawie został już złożony pozew cywilny, który jest w toku.

3. Jednym z argumentów Waszego konsorcjum, które przedstawialiście na przetargu miał być rzekomo fakt, iż jesteście gotowi absolutnie za darmo obsługiwać wizowo tak zwany mały ruch graniczny. Miałoby to być sfinansowane z zysków z pośrednictwa wizowego. Konkurenci podnoszą, że jest to nielegalne z punktu widzenia polskiego prawa.

Odp: Jestem przekonany, że nasza oferta jest zgodna ze szczegółowymi warunkami zamówienia. Nie będziemy udzielać szczegółowych informacji na ten temat przed posiedzeniem Krajowej Izby Odwoławczej, które odbędzie się w poniedziałek.

Skomentował nam tę odpowiedź chcący zachować anonimowość, właściciel jednej z agencji pracy w regionie warmińsko – mazurskim:

- W komentarzu można tylko napisać, że odpowiedź absolutnie nie rozwiewa wątpliwości wokół zasadniczego tematu wszystkich protestów: czy nie ma tu konfliktu interesów – opracowujący wnioski wizowe to jednocześnie agencja pracy. Czyli tak jakby wilkowi dać do pilnowania stado owiec. A ja jako właściciel agencji nie będącej uczestnikiem konsorcjum występuję tu w roli owcy..

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • paszli won 2021-07-26 14:12:12 83.7.*.*
    Paszli tam skąd przyszli!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0