Rozpoczęto prace na linii kolejowej do Gutkowa. Uruchomiono komunikację zastępczą

Rozpoczęto prace na linii kolejowej do Gutkowa. Uruchomiono komunikację zastępczą
Dziś rozpoczyna się remont linii do Gutkowa
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Od 13 września PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają prace na odcinku Olsztyn – Gutkowo. Inwestycja jest warta 66 mln zł. Powstaną zupełnie nowe przystanki – Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny. Jednakże zanim inwestycja się zakończy, pasażerów czekają poważne utrudnienia.

Linia kolejowa prowadząca z Olsztyna Głównego przez Gutkowo jest istotna dla podróżnych jadących do Elbląga i Braniewa. Podczas prac, na tej trasie zostanie wstrzymany ruch pociągów do i z ww. kierunków. W zamian zdecydowano się wprowadzić zastępczą komunikację, która będzie kursować w tych samych godzinach, jak pociągi.

Warto podkreślić, że na dworcu Olsztyn Zachodni zastępczy pojazd nie będzie miał postoju.

– Wprowadziliśmy dwojakie rozwiązania. Podróżni jadący do Elbląga będą jechali autobusami z Olsztyna Głównego do Gutkowa, a stamtąd przesiądą się w pociąg Polregio. Natomiast zupełnie zrezygnowaliśmy z kursowania pociągów do Braniewa z uwagi na to, że linia nie jest zelektryfikowana. Autobusy będą zabierały podróżnych z dworca Olsztyn Główny i pojadą przez Dywity i Dobre Miasto. Na odcinku do Dobrego Miasta jest cena promocyjna, która wynosi 4 zł za bilet normalny – poinformowała nas Anna Nowak, rzecznik prasowy Polregio Przewozy Regionalne.

Komunikacja zastępcza będzie obowiązywać do sierpnia (Elbląg) i grudnia (Braniewo) przyszłego roku.

Termin zakończenia inwestycji planowany jest na III kwartał 2020 roku. Koszt inwestycji to 66 mln zł. Powstaną dwa nowe przystanki – Olsztyn Likusy, niedaleko wiaduktu przy ul. Bałtyckiej i Olsztyn Redykajny zlokalizowany przy ul. Hozjusza. W dodatku powstać ma także drugi peron na przystanku Olsztyn Śródmieście, który zostanie wybudowany od strony al. Wojska Polskiego.

– Nowe obiekty znacznie poprawią mieszkańcom dostęp do kolei. Pociągiem szybciej będzie można dostać się m.in. z osiedli Redykajny, Likusy i Gutkowo do centrum miasta. Zapewniony będzie także wygodniejszy dojazd do pracy i szkół z sąsiednich gmin. Budowa mijanki w obrębie przystanku Olsztyn Likusy poprawi przepustowość trasy. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni tunel pieszo-rowerowy na ul. Jeziornej, który zastąpi przejście w poziomie szyn. Będzie to komfortowa przeprawa dla osób, które zechcą odwiedzić olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej – zapewnia Martyn Janduła, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • rumcajs 2019-09-13 11:31:18 88.156.*.*
    Fajnie będzie na Redykajnach na przejeździe, jak pusty szynobus będzie kursował co 10 min w jedną stronę. I tak te szlabany są zamykane wcześniej. Trochę postoicie w korku. Ktoś miał fun
    Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
  • NoNol 2019-09-13 09:15:33 213.73.*.*
    Parking wybudujcie przy stacji Olsztyn Gutkowo by większość NOLi mogła się przesiąść i nie będą narzekać na korki - które sami robią.
    Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść