Rekrutacja do szkół średnich. Są dodatkowe miejsca dla uczniów

Rekrutacja do szkół średnich. Są dodatkowe miejsca dla uczniów
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Zakończył się kolejny etap rekrutacyjny do szkół średnich. W tamtym tygodniu pisaliśmy, że do żadnej szkoły nie dostało się aż ponad 800 uczniów. Teraz okazuje się, że są wolne miejsca w liceach, technikach oraz szkołach branżowych.

W tym roku do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych rekrutowały dwa roczniki – uczniowie klas trzecich gimnazjów i ósmoklasiści. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. Dlatego nabór do szkół średnich był stresujący i dla uczniów, i dla ich rodziców. W pierwszym etapie do żadnej szkoły nie dostało się ponad 800 uczniów.

Rzeczniczka ratusza, Marta Bartoszewicz wyjaśniła nam, że dodatkowe miejsca pojawią się po 11 lipca, bo do tego czasu uczniowie, którzy dostali się do kilku placówek, musieli podjąć decyzję, do której chcą uczęszczać. W ten sposób pojawiły się dodatkowe miejsca.

Najwięcej miejsc jest w liceach ogólnokształcących, bo 736 – 361 dla gimnazjalistów i 375 dla ósmoklasistów. Z kolei szkoły branżowe I stopnia przyjmą jeszcze 561 osób - 303 gimnazjalistów i 258 ósmoklasistów, a technika – 485, w tym 242 gimnazjalistów oraz 243 ósmoklasistów. To oznacza, że łącznie jest 906 miejsc dla absolwentów gimnazjów i 876 dla uczniów kończących podstawówkę.

Rekrutacja uzupełniająca będzie trwała od środy, 17 lipca od godz. 8 do 6 sierpnia do godz. 15. W tym celu zostaną uruchomione specjalne serwisy internetowe.

Źródło: własne/UM Olsztyn

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Młoda 2019-07-12 13:57:50 37.47.*.*
    Czekam na komentarze POpaprancow, ktorzy wieszczyli kleskę zwiazaną z rekrutacją. Widzę ze nie tylko wszyscy znajdą swoja klasę to jeszcze bedą wolne miejsca. Zachęcam rodzicow do pracy na rzecz swoich dzieci. Będzie to najlepsza inwestycja w życiu. Nie wszyscy mogą dostać się do ,,wymarzonych szkół". Tak było od niepamiętnych czasów. Marzenia się spełniają, ale nie w szkołach. Tam trzeba ciężko pracować aby cel osiągnąć. Osiągnięcie celu to nie to samo co marzenie.
    Odpowiedz Oceń: 13 5 Zgłoś treść
  • Janusz Pisiewicz 8 klas powszechnej 2019-07-12 11:08:18 82.139.*.*
    No paczcie państwo, gdyby nie nostalgia Pana Naczelnika za dawnymy czasamy, to by nadal było tak jak było. A teraz jest jak jest i od niepamiętnych dziesięcioleci być powinno.
    Odpowiedz Oceń: 1 3 Zgłoś treść