Pierwszy Polak w Red Bull Air Race, pilot - akrobata odwiedził Olsztyn

Pierwszy Polak w Red Bull Air Race, pilot - akrobata odwiedził Olsztyn
Pilot Łukasz Czepiela

Studenci z Olsztyna spotkali się z pilotem Łukaszem Czepielą oraz fizykiem i wykładowcą Politechniki Wrocławskiej dr inż. Adamem Sieradzkim. W ramach akcji Red Bull Ryzyk Fizyk mieli okazję posłuchać wyjaśnień... niewytłumaczalnego.

Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport - to zdanie wypowiedziane przez Krzysztofa Ernsta jest idealnym podsumowaniem wtorkowego spotkania studentów UWM-u z Łukaszem Czepielą i dr inż. Adamem Sieradzkim.

Uczestnicy prelekcji Red Bull ryzyk Fizyk mieli okazję nie tylko spotkać się z Łukaszem Czepielą - pierwszym polskim pilotem-akrobatą, który stratował w międzynarodowych zawodach powietrznych Red Bull Air Race, ale również poznać ciekawostki z zakresu praw fizyki, które wykorzystywane są w lotnictwie akrobatycznym. 

- Uwielbiam tego typu wykłady, latanie jak mało który sport bardzo głęboko siedzi w fizyce. Gdyby nie prawa fizyki, samolot nie oderwałby się nawet od ziemi – mówił Czepiela po spotkaniu ze studentami UWM.

Zachowania samolotu akrobacyjnego na język naukowy tłumaczył na bieżąco dr inż. Adam Sieradzki, który na co dzień jest wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej.

- Wykład odbieram bardzo pozytywnie, zresztą za każdym razem tak je odbieram. Dotarłem do Olsztyna aż z Wrocławia, ale po minach uczestników widziałem, że było warto i się podobało – podsumował wtorkowe spotkanie fizyk.

Red Bull Ryzyk Fizyk jest serią wykładów odbywających się w wielu ośrodkach akademickich w Polsce. Dzięki udziałowi przedstawicieli świata nauki i profesjonalnych sportowców można zgłębić swoją wiedzę zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. W poprzednich edycjach wydarzenia tłumaczono między innymi zachowanie aut podczas rajdów WRC, a gościem specjalnym był kierowca Michał Kościuszko.

 

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz