Realna inwestycja czy mrzonki byłego wójta. Co dalej z Purdolandią?

Realna inwestycja czy mrzonki byłego wójta. Co dalej z Purdolandią?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Facebook gmina Purda

W 2017 roku nie tylko Warmię i Mazury, ale również całą Polskę obiegła informacja, że oto w niewielkiej gminie pod Olsztynem ma powstać największy park rozrywki w Polsce, a drugi co do wielkości w całej Europie. Piotr Płoski, ówczesny wójt gminy Purda, widział na terenach w okolicy Szczęsnego i Klewek, tuż przy budowanej obwodnicy Olsztyna, miejsce, które miało okazać się skarbem dla gminy. Minęły dwa lata, wójt się zmienił, a temat... ucichł.

Dlatego też postanowiliśmy dowiedzieć się co dalej z tą ciekawą inwestycją. Jak się okazało, plany się nieco zmieniły.

Na dzień dzisiejszy gmina tworzy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Część na pewno zostanie przeznaczona na rozrywkę, ale jeszcze nie wiadomo czy powstanie tam park rozrywki – powiedziała w rozmowie z nami Irena Derdoń, zastępca wójta gminy Purda.

Dodała też, że poprzedni wójt nie zostawił żadnej informacji o potencjalnym inwestorze, który na tym terenie chciałby utworzyć park rozrywki.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, plany były ambitne. Mowa była o terenie obejmującym niemal 200 ha pomiędzy miejscowościami Stary Olsztyn, Klewki i Szczęsne. Teren ten miał być podzielony na kilka części, w tym tą związaną z rozrywką, gdzie miał powstać park przeznaczony dla okolicznych mieszkańców, ale także dla turystów. Oprócz tego miały powstać osiedla mieszkaniowe i centra logistyczne, gdyż teren znajduje się nieopodal obwodnicy Olsztyna. Piotr Płoski, ówczesny wójt gminy Purda, mówił, że koszt inwestycji to kilkaset milionów złotych.

Projektów parku rozrywki było kilka. Zaprojektowali je studenci z Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM. Wynikało to współpracy uczelni z gminą Purda.

Wśród projektów był m.in. „Fantasy Park” w kształcie heksagonu. W jego centrum miała się znaleźć hala widowiskowo-sportowa, a wokół niej sześć sektorów tematycznych inspirowanych różnymi uniwersami fantasy: światem Wiedźmina, Harry'ego Pottera, Gwiezdnych Wojen, Władcy Pierścieni, Blizzarda czy the Elder Scrolls.

 

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Szczery do bolu 2019-07-19 23:44:19 46.134.*.*
  Piotr Ploski udupil mieszkanca gminy, ktory z wlasnych pieniedzy budowal klub zeglarski nad Gimem. Czyli widac jak wojtowi zalezalo na prospolecznych dzialaniach. Purdolandia, rzutki temat, ale zadnych inwestorow, ani tez gruntow Gmina Purda nie posiada juz tyle, a KOWR mial przekazac gminie, ale 20 ha, a nie 200. Dzialanie stricte pod wybory i kolejne klamstwo na szczescie bylego wojta. A może te ha to Ploskiego? I z pieniedzy gminnnych chcial sobie wybudowac biznes. Tez nie wykluczone. W oswiadczeniu majatkowym widnieje, ze mial ok 100ha. Swoją drogą, ciekawe kto tym razem zaplacil GO, bo za Ploskiego gmina artykuly kupowala regularnie. Pewnie Ploski, ale juz z prywatnych, a moze wciaz ma oplacony abonament. Taki wojt jak i ta gazeta.
  Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
 • to-ja 2019-07-11 10:37:09 212.160.*.*
  Przecież już był projekt w paint-cie i pełno inwestorów, gotowych zainwestować ze dwa piwa a tu nic nie wyszło?
  Odpowiedz Oceń: 6 2 Zgłoś treść
 • Abc 2019-07-09 21:02:33 83.9.*.*
  Purdolandia? Pierdolandia
  Odpowiedz Oceń: 12 3 Zgłoś treść
 • Lenin wiecznie żywy w Olsztynie 2019-07-09 17:49:28 5.173.*.*
  Sam wójt to dziwny człowiek. Czesciej mozna go bylo spotkac w domu niż w urzędzie. Ale tacy są ludzie z PSL.
  Odpowiedz Oceń: 28 5 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-07-09 17:22:23 83.6.*.*
  To jakieś brednie. Pewnie chodziło o wyciągnięcie kasy na uzbrojenie terenu.
  Odpowiedz Oceń: 19 4 Zgłoś treść