PSL protestuje przeciwko rządowej polityce dofinansowania gmin

PSL protestuje przeciwko rządowej polityce dofinansowania gmin
Konferencja prasowa PSL Warmia i Mazury: G. M. Brzezin, U. Pasławska, W. Wróblewski
Fot. Print screen z relacji udost. online

Podziału środków finansowych dla gmin z Funduszu Inwestycji Lokalnych dokonano z naruszeniem podstawowych zasad dzielenia środków publicznych - stwierdzili przedstawicie PSL Warmia i Mazury podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek (14.12) w olsztyńskiej siedzibie swojej partii.  

Chcemy poinformować publicznie o naszym niezadowoleniu z efektów podziału środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych — rozpoczął Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. — W tej edycji były dzielone ponad 4 miliardy złotych. Niestety, jako województwo otrzymaliśmy najmniej środków z tego rozdzielnika rządowego. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego złożył 45 projektów na kwotę około 1 miliarda zł. Dofinansowanie uzyskały tylko 4 z nich na kwotę 5 mln złotych. — Gminy i powiaty zostały również potraktowane w sposób niejasny — kontynuował marszalek. — Uzyskały dofinansowanie, bądź go nie uzyskały, nie wiadomo dlaczego.

Marszałek zaapelował do wojewody, oraz do posłów, żeby „nie tylko lansować się w wymiarze możliwości, ale naprawdę lobbować za naszym województwem“. — Tu nie chodzi o politykę i o programy. Chodzi o nasze społeczeństwo — zauważył. — Region warmińsko-mazurski jest także mocno dotykany przez pandemię. I żeby wybrnąć z tej trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej potrzebne są środki. Nie może być tak, że nasze wojewodztwo otrzymuje ok. 130 mln zł a podkarpackie dużo ponad 400 mln zł w ramach tego samego funduszu. Gustaw Marek Brzezin stwierdził, że nie rozumie jak to możliwe, aby wnioski z naszego regionu opiewające na kwotę ok. 1 mld zł otrzymały jedynie 5 mln zł.

Panie wojewodo, prosimy o współpracę - ale taką naprawdę wymierną. Bo wtedy, kiedy ratujemy sytuację pandemiczną, kiedy wspieramy służbę zdrowia, samorząd województwa nie dzieli szpitali na „samorządowe“ oraz „resortowe“ - wszystkie otrzymują potrzebne im wsparcie. Tego samego oczekujemy od naszych środków, które są w dyspozycji rządowej — zakończył marszałek.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski skrytykował m.in. brak jakiegokolwiek poinformowania samorządów o procedurach, oraz punktacji stosowanej przy ocenie wniosków. Jak zauważył: — Wszystkie środki publiczne, a do takich zaliczamy także te pozyskane z funduszy europejskich, są dzielone na zasadach konkursów i punktacji według jasnych kryteriów. Ostatnia decyzja odmowna dla samorządów, które składały wnioski o środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych, jest dla nas nie do przyjęcia — dodał. Nie można było także złożyć nigdzie odwołania od tej odmownej decyzji. — Zarówno Elbląg, Ełk czy Olsztyn nie otrzymały ani złotowki z tej transzy, która jest pod hasłem COVIDA. I w Elblągu, i w Ostródzie szpitale zostały praktycznie przekształcone w jednoimienne i cały była ze strony pana wojewody oraz służb mobilizacja, żeby w sprawie COVIDA jak najmocniej mogły te szpitale funkcjonować. Dzisiaj mówimy o środkach, które są przyznane w sensie covidowskim, a te ośrodki nie dostają żadnych środków finansowych.

Posłanka Urszula Pasławska nie przebierała w słowach. — To, z czym mamy tutaj do czynienia, to jest po prostu prywata praktykowana na pieniądzach publicznych, które pochodzą z podatków. Nie ma możliwości, żeby wydawać te środki bez kryteriów, bez zasad, bez trybu odwoławczego. Zachowano tylko jedno kryterium: polityczne.

Warmia i Mazury zostały zdradzone, oszukane przez swoich posłów — dodała posłanka. — To jest niedopuszczalne, kiedy politycy nie spełniają obietnic wyborczych. U. Pasławska poinformowała o złożeniu w NIK wniosku o kompleksową kontrolę procedury rozdziału środków. — Najważniejszą zasadą musi być tutaj transparentność kryteriów rozdziału środków oraz musi być zapewniona procedura odwoławcza. W tym przypadku nic takiego nie miało miejsca.

Posłanka zdecydowanie opowiedziała się za - jak to określiła - „zakończeniem dawania środków finansowych w zamian za przynależność“.

Dla mnie jest to olbrzymie zaskoczenie, kiedy wychodzi na to, że środki załatwia się „po znajomości“, „po linii partyjnej“ a nie według konkretnych procedur — podsumował prezydent Elbląga. — Teraz do 28 grudnia jest druga tura składania wniosków i znowu zachodzi pytanie: czy znowu „koledzy“ dostaną następne pieniądze. Bo jedni dostają, a drudzy w ogóle nie dostają.

Polska Wschodnia – obszar obejmujący województwa: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Podstawą wyróżnienia makroregionu są nie tylko kryteria geograficzne, ale też ekonomiczne. Tych pięć województw w roku 2005 wykazywało się najniższym PKB na mieszkańca w Unii Europejskiej. (za: Wikipedia.pl)

2147382000
Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • fty 2020-12-15 23:04:15 5.172.*.*
    nie znam się na polityce jestem też antypartyjny ale jak przeczytałem że na remont malutkiej hali w ktorej nie zrobi się zadnej większej imprezy przeznacza się prawie 200 mln podczas gdy Suwałki pobudowały nową za 60 mln to wcale się nie dziwię że nie dają dla takich gospodarzy zresztą poprzedni rząd też nie dawał ale skoro w naszym regionie ciągle przy korycie ci sami to co można oczekiwać?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
2147382000
2147382000