Przełomowy wyrok olsztyńskiego sądu administracyjnego. Chodzi o podatek od piwa smakowego

Przełomowy wyrok olsztyńskiego sądu administracyjnego. Chodzi o podatek od piwa smakowego
Przed olsztyńskim sądem administracyjnym zapadł przełomowy wyrok w sprawie podatku akcyzowego od piw smakowych
Fot. Pixabay.com

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił decyzję w sprawie odmowy zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym od piwa smakowego dla jednego z przedsiębiorców. W tej sprawie interweniował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłosił się producent piwa, z wnioskiem o podjęcie interwencji w postępowaniu przed wojewódzkim sądem administracyjnym. Chodziło o skargę na decyzję odmawiającą mu zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym od piwa smakowego.

Podatek akcyzowy został przez spółkę nadpłacony, jednak organy uznały, że tak się nie stało i wskazały, że konieczne było spełnienie dodatkowego warunku w postaci zubożenia podatnika. Według organów ten warunek nie został spełniony, a swoją decyzję opierały na podstawie uchwały pełnej Izby Gospodarczej sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców uznał, że wspomniana uchwała nie powinna być podstawą do podjęcia decyzji, bo dotyczy ona wyrobu akcyzowego w postaci prądu elektrycznego, a nie piwa smakowego. W obu przypadkach różni się sposób kształtowania ceny, a także zagadnienie popytu i podaży.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który uchylił zaskarżoną decyzję i podzielił zdanie rzecznika MŚP.

- Wyrok ten należy określić przełomowym. Rozstrzygnięcie w nim zawarte eliminuje niezgodny z prawem stan, w którym przedsiębiorca, który zapłacił podatek w zawyżonej wysokości nie mógł otrzymać jego zwrotu. Należy wyrazić oczekiwanie, że stanowisko przedstawione w tym orzeczeniu podzielą też inne sądy administracyjne – komentuje Jacek Cieplak, Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • tyl 2020-06-19 20:09:21 31.0.*.*
    nie wierzę wsa w Olsztynie który obniza policjantom emerytury wbrew ustawie o policji gdzie prawo zadziałało wstecz nawet warszawski Sad Pracy orzekł iż jest to niezgodne z prawem i nakazał przywrócić policjantowi całą emeryturę zgodnie z ustawą o policji i prawem tyle że nie może on niestety zmieniać wyroków wsa w Olsztynie
    Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
  • wertyhj 2020-06-19 17:32:56 77.111.*.*
    Skoro reklamy alkoholu są zabronione, to artykuły sponsorowane reklamowe też. Czy nie?
    Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść