''Przebudzenie mocy'' olsztyńskiego CBŚP. Zabezpieczono rekordowe ilości narkotyków [ZDJĘCIA, WIDEO]

''Przebudzenie mocy'' olsztyńskiego CBŚP. Zabezpieczono rekordowe ilości narkotyków [ZDJĘCIA, WIDEO]
Akcja olsztyńkich policjantów z CBŚP w Hiszpanii
Fot. CBŚP

Olsztyńscy funkcjonariusze z CBŚP dotarli do informacji, że na terenie Europy działa zorganizowana grupa przestępcza, zajmująca się przemytem i sprzedażą narkotyków. Zatrzymano 63 osoby z różnych krajów.

Policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji dotarli do informacji, z której wynikało, że na terenie Europy działa zorganizowana grupa przestępcza o międzynarodowym zasięgu. Jej członkowie przemycali i wprowadzali do obrotu hurtowe ilości marihuany, haszyszu i kokainy. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że w gangu działają dostawcy narkotyków, magazynierzy, odbiorcy oraz liderzy zajmujący się organizacją i dystrybucją narkotyków na terenie krajów europejskich.

Sprawa ma międzynarodowy charakter, dlatego funkcjonariusze współpracowali poprzez oficera łącznikowego CBŚP w Europolu ze służbami państw, na terenie których dochodziło do popełniania przestępstw związanych z przemytem hurtowych ilości narkotyków. Jeszcze w 2019 r. policjanci przejęli 730 kg marihuany, haszyszu i kokainy oraz zatrzymano 7 osób podejrzanych o przemyt.

Największa akcja „Przebudzenie mocy”, bo taką nazwę jej nadano, odbyła się 3 i 4 lutego bieżącego roku w Hiszpanii. W operacji, koordynowanej przez Europol i Eurojust, udział wzięli funkcjonariusze olsztyńskiego Zarządu CBŚP oraz funkcjonariusze Guardia Civil z Hiszpanii. Uczestniczyło w niej ponad 500 policjantów. Łącznie zatrzymano 63 osoby z Polski, Hiszpanii, Maroka i Litwy.

Przeszukano również kilkadziesiąt magazynów. W efekcie zlikwidowano 18 plantacji, z których zabezpieczono rekordowe ilości narkotyków – ponad 14,5 tys. krzewów konopi, 270 kilogramów gotowego suszu marihuany, 25 kilogramów haszyszu oraz kokainę. Zabezpieczono także około 200 tys. euro, 100 tys. dolarów oraz 7 sztuk broni palnej. Łącznie zabezpieczono ponad tonę narkotyków.

Z takiej ilości konopi przestępcy mogli uzyskać około 1,5 tony gotowego suszu marihuany, którego wartość oszacowano na około 45 mln zł.

Polski wątek sprawy nadzoruje Wydział Zamiejscowy Departamentu do Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Źródło: własne/CBŚP

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz