Urząd Pracy w Olsztynie nie ma pieniędzy na staże

Urząd Pracy w Olsztynie nie ma pieniędzy na staże
Młodzież ma trudności ze znalezieniem pracy, a urząd pracy nie ma środków na pomoc

Według badań, które przeprowadził Wydział Polityki Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie, młodzież w województwie warmińsko-mazurskim ma mniejsze szanse na zatrudnienie w przeciwieństwie do innych grup wiekowych. Sytuację pogarsza fakt, że lokalnemu urzędowi pracy brakuje pieniędzy na pomoc bezrobotnym.

Z powyższego tekstu wynika, iż zaledwie co czwarty młody w wieku 15-24 lat pracuje, podczas gdy w przedziale 25-34 lat, aktywni zawodowo stanowią 78,7 proc.

Jaka jest przyczyna trudności w znalezieniu pracy przez osoby w tak młodym wieku?

Większość z nich, nawet jeżeli wykazuje chęć samorealizacji w zawodzie, nie posiada dostatecznych kwalifikacji lub brakuje im doświadczenia. Dlatego pracodawcy nie chcą ich zatrudniać.

Według danych Eurostat zharmonizowana stopa bezrobocia młodzieży w listopadzie 2015 r. wyniosła w Polsce 20,5%, czyli była 2,5-krotnie wyższa niż zharmonizowana stopa bezrobocia ogółem (7,2%).

 – możemy przeczytać w dokumencie.

Jak można temu zaradzić? Okazuje się, że istnieją różne sposoby na poprawę sytuacji młodych, w tym aktywizacji osób bezrobotnych, na rynku pracy. Jednym z nich jest staż organizowany przez lokalne urzędy pracy.

Staż to forma nauki zawodu polegająca na zdobywaniu wiedzy w miejscu pracy, najczęściej płatna. Obecnie, przeciętny zasiłek stażowy wynosi 1033,70 zł netto, zaś pracodawca z tytułu zatrudnienia bezrobotnego nie ponosi żadnych kosztów.

Forma ta cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ jest okazją do zdobycia doświadczenia. Pula pieniężna, jaką dysponują urzędy pracy, jest jednak ograniczona, przez co wielu młodym nie udaje się z niej skorzystać.

Po skończonym technikum szukałam pracy w zawodzie. Niestety ze względu na brak doświadczenia nikt nie chciał mnie zatrudnić. Dowiedziałam się o możliwości zorganizowania stażu z urzędu pracy i postanowiłam się tam zarejestrować. Okazało się jednak, że pieniądze na staże się wyczerpały. Moja ostatnia deska ratunku zatonęła – żali się Marta, mieszkanka Olsztyna.

26 lipca Miejski Urząd Pracy w Olsztynie wstrzymał nabór wniosków o zorganizowanie stażu. Jest to okres wakacyjny, w którym młodzież najczęściej zaczyna szukać podobnych ofert. Pojawia się zatem pytanie, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby rozpoczęcie przyjmowania wniosków o staż właśnie w tym czasie?

Nabór wniosków powinien nastąpić po otrzymaniu decyzji finansowej. Urząd nie może wstrzymywać działań związanych z pomocą osobom bezrobotnym mając w dyspozycji środki na ten cel, tym bardziej że zainteresowanie stażami jest przez cały rok. Ponadto trudno przewidzieć ile osób zarejestruje się w konkretnym terminie w urzędzie pracy, np. po wakacjach i będzie zainteresowanych stażami. W przypadku małego zainteresowania istnieje ryzyko niewykorzystania środków – mówi dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie, Katarzyna Pietkiewicz.

Pieniądze przeznaczane na staże pochodzą z Ministerstwa Finansów, które pulę przeznaczanych na to środków odnawia raz do roku. Kiedy zatem możemy spodziewać się wznowienia naboru wniosków o staże?

Prawdopodobnie będzie to dopiero pierwszy kwartał 2020 roku. Nabór wniosków możemy rozpocząć dopiero po otrzymaniu decyzji finansowej o limicie środków na aktywne programy. Liczę na to, że podobnie jak w 2019 roku będziemy mogli ogłosić nabór już na początku stycznia 2020 roku – zapowiada dyrektor.

Istnieją również inne formy aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Są to, np. szkolenia, prace interwencyjne czy wsparcie działalności gospodarczej. Niestety w dniu 30 sierpnia zatrzymano przyjmowanie wniosków o organizację i finansowanie prac interwencyjnych, a 24 września zakończono możliwość ubiegania się o dofinansowanie przy zakładaniu działalności gospodarczej.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • ed 2019-10-07 14:16:57 31.6.*.*
  Nikt z was nie rozumie jednej rzeczy. Urząd pracy nie jest od szukania ludziom pracy i zwalczania bezrobocia tylko od administrowania nim.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Mario 2019-10-05 17:17:28 81.190.*.*
  I tak właśnie pracowników urzędu pracy powinni zatrudniać na zlecenie i sezonowo na okres, kiedy te środki są dostępne i jest przy nich praca. Jak u prywaciarza.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • tw kaczor 2019-10-05 14:35:48 5.173.*.*
  Na same etaty tych niepotrzebnych nikomu urzędników od dopłat dla pracodawców na staże idzie w Olsztynie ponad pół miliona miesięcznie. Byłoby na teatrzyk lalek o którego kłopotach finansowych niedawno było bardzo głośno. Po co komu taka UP a, jeśli równie dobrze a nawet lepiej pośredniczą w załatwianiu pracy gazety i internet.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • kjhgfd 2019-10-04 17:07:14 77.111.*.*
  Powinni zamknąć ten urząd, albo wprowadzić prowizyjny system wynagrodzeń dla pracowników tego przybytku. ..czy sie stoi, czy sie leży... Wstyd..ukryte bezrobocie :-D
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Dociekliwy 2019-10-04 14:36:04 37.47.*.*
  Skoro bezrobocie jest rekordowo niskie i wszystkim dobrobyt wylewa się z kieszeni to nie ma powodu aby aktualizować ludzi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0