Prezydent Piotr Grzymowicz: ''Hala Urania jest priorytetem, jeżeli chodzi o wydatki sportowe''

Prezydent Piotr Grzymowicz: ''Hala Urania jest priorytetem, jeżeli chodzi o wydatki sportowe''
Prezydent Piotr Grzymowicz zapewnił, że modernizacja hali Uranii to dla niego priorytet. Przy sprzyjających okolicznościach budowa mogłaby rozpocząć się pod koniec tego roku
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami w ratuszu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poruszył temat przebudowy hali widowiskowo-sportowej. Modernizacja będzie możliwa, jeżeli marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi uda się porozumieć z Brukselą ws. przesunięcia środków z innych osi. – Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowę rozpoczniemy w IV kwartale tego roku – zapewnił prezydent. Piotr Grzymowicz powiedział także o finansowaniu Stomilu i wystosowaniu pisma do parlamentarzystów z regionu z prośbą o pomoc w uzyskaniu ministerialnego finansowania dla kompleksu sportowego na al. Sybiraków.

Po rozmowach, które odbyliśmy z panem marszałkiem, w pierwszej kolejności, ze względu na ewentualną dostępność środków dotacyjnych unijnych, określiliśmy że będziemy realizować halę Uranię. Koszt rozbudowy i modernizacji to 154 mln zł. Pan marszałek z własnych środków zapisanych w ramach RPO Warmii i Mazur 2014-2020 podjął działania, żeby w trybie pozakonkursowym uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na przesunięcie środków z innych osi, które mogłyby być ewentualnie niewykorzystane, a także modernizację hali widowiskowo-sportowej – powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Na przebudowę hali miasto musi zabezpieczyć wkład własny w wysokości 15 proc.

Prezydent Piotr Grzymowicz dodał, że miasto otrzymało wsparcie z KE w postaci tzw. inicjatywy JASPERS (Joint Assistance to Support Projects In European Regions, pol. Wspólna Pomoc we Wspieraniu Projektów dla Europejskich Regionów), która pomoże w przygotowaniu projektu.

Wcześniej pomagali nam w projekcie tramwajowym, odpadowym czy budowy nowej ekociepłowni. Jesteśmy w trakcie negocjacji z JASPERS-em w zakresie wyjaśniania zapisów studium wykonalności i przygotowania projektu – wyjaśnił prezydent.

Piotr Grzymowicz dodał, że miasto, żeby ograniczyć jakiekolwiek ryzyko, musi przeprowadzić działania, które zagwarantują wydanie nowego pozwolenia na budowę, gdyż stare skończyło się 3 stycznia 2020 roku. W dodatku trzeba będzie dokonać pewnych zmian w projekcie związanych z wejście w życie nowych przepisów przeciwpożarowych.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na dostosowanie projektu do obecnie wymaganych warunków. Zakładamy, że projekt będziemy mieć gotowy w lipcu – dodał prezydent.

Wyjaśnił, że przy założeniu, że wszystkie warunki zostaną spełnione, a pieniądze ze środków dotacyjnych i wkładu własnego gminy zagwarantowane, to postępowanie przetargowe na realizację przebudowy hali mogłoby zostać ogłoszone w III lub IV kwartale 2020 roku.

Inwestycja mogłaby się najwcześniej rozpocząć pod koniec roku. Pieniądze musiałyby zostać wydatkowane i rozliczone do końca 2023 roku. Zdążymy – zapewnił Piotr Grzymowicz.

Jak miałaby wyglądać nowa Urania? Zostanie sama konstrukcja, utworzony zostanie parking pod halą, na widowni przewidziano 4,5 tys. miejsc, z dostawkami 5 tys. Oprócz tego powstanie zadaszenie nad lodowiskiem i dobudowa hali rozgrzewkowej (gdzie także będzie widownia – na tysiąc miejsc).

Prezydent powiedział także, że co prawda miasta nie stać w chwili obecnej na budowę nowego stadionu przy al. Piłsudskiego, ale sfinansuje remont trybuny odkrytej, aby na stadion mogło wejść 4,5 tys. osób – jest to jeden z wymogów na grę w Ekstraklasie. Miałoby to kosztować 500 tys. zł.

Oprócz tego miasto ma, zgodnie z umową, przekazać klubowi pieniądze na działalność bieżącą i spłatę zadłużenia.

– Jako gmina zobowiązaliśmy się, że w 2020 i 2021 roku będziemy wspomagać finansowanie naszego klubu Stomil Olsztyn SA w wysokości 2 mln zł, a jednocześnie spłacimy zobowiązania, które zostały na rachunku klubu na dzień 25 lutego 2019 roku to była kwota ok. 4 mln zł, rozłożyliśmy to na trzy lata – zaznaczył prezydent.

Piotr Grzymowicz wspomniał również, że poszukuje finansowania na modernizację obiektu piłkarskiego przy al. Sybiraków 36a. Prezydent wystosował prośbę do parlamentarzystów z regionu, żeby pomogli uzyskać ministerialne finansowanie tej inwestycji.

Komentarze (24)

Dodaj swój komentarz

 • Mama 2020-01-30 04:31:43 83.5.*.*
  Jak mu nie wstyd.Mam dziecko w klasie sportowej. Sportu można powiedzieć nie ma w Olsztynie. Zamyka się dzieciom baseny na weekendy, że nie mogą trenować i mieć cyklicznych zawodów. Nowych naborów podobno nie będzie od września do klas sportowych, a to co już jest to i tak chce zlikwidować. Nie ma na Sport pieniędzy poza marnej jakości piłką nożną. Wstyd!!!!
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • Urania 2020-01-29 08:03:15 83.9.*.*
  Obudził się cymbal. Teraz będzie gruszki na wierzbie obiecywał. Teraz to dowidzenia.
  Odpowiedz Oceń: 13 3 Zgłoś treść
 • serr 2020-01-29 07:22:17 81.190.*.*
  kaskę ze sportu wyciągnie , podwyższy ( już podwyższył) ceny biletów na lodowiska , basen , dzierżawa obiektów sportowych itp i itd. Olsztyn dla mieszkańców jest bardzo drogi. Panie prezydencie tubylec też człowiek
  Odpowiedz Oceń: 14 1 Zgłoś treść
 • Pablo 2020-01-28 22:31:15 5.173.*.*
  Teraz dopiero?! Chyba jakiś żart.Już chyba nie za tej kadencji.
  Odpowiedz Oceń: 13 2 Zgłoś treść
 • docho 2020-01-28 22:28:29 83.9.*.*
  Hala w Czestochowie oddana w 2012 kosztowała 70 mln .Pomieści 7100 widzów i była wybudowana od nowa .
  Odpowiedz Oceń: 13 3 Zgłoś treść
 • docho 2020-01-28 22:15:49 83.9.*.*
  W Opolu gdzie jest taka sama hala po remoncie ma 3,5 tys. siedzisk i projekt zrobili .Moze od nich POzyczyć i przerysowac wyjdzie taniej . Remont kosztował 38,5 mln i ze starego obiektu pozostała tylko konstrukcja kopuły. W przebudowie pomógł Patryk Jaki który załatwił 8,5 mln od rządu PIS.
  Odpowiedz Oceń: 5 4 Zgłoś treść
 • biegacz 2020-01-28 20:12:08 95.160.*.*
  Grzymowicz dla większości biegaczy w Olsztynie jest nieudolnym człowiekiem. Biegacze nie mają ABSOLUTNIE żadnej infrastruktury do trenowania zimą i jesienią. Pan Grzymowicz odebrał nawet pieniądze na dofinansowanie do remontu stadionu UWM i dzięki tylko uprzejmości UWM możemy czasami tam trenować. Nie będę wspominał o półmaratonie na Ukielu, którego trasa jest taka sama od wielu lat i niestety nikt z elity tu nie przyjeżdża!! Największą porażką był bieg uliczny 10km w Olsztynie, wybłagany przez biegaczy! Niestety organizacja biegu to była totalna porażka, byle jak tylko aby zamknąć usta biegaczom. Inne miasta mają kameralne stadiony, gdzie są bieżnie np. Ostróda, nawet w Dywitach jest taki stadion, a w Olsztynie? Olsztyn wolny od sportu. Grzymowicz polecisz w referendum.
  Odpowiedz Oceń: 18 1 Zgłoś treść
 • co za dno 2020-01-28 20:06:54 95.160.*.*
  Wymiotować chce się od tej propagandy ratuszowej! Nagle zainteresowali sięsportem w mieście! Co strach obleciał referendum co?
  Odpowiedz Oceń: 18 0 Zgłoś treść
 • Z miasta 2020-01-28 20:01:37 86.186.*.*
  Dopóki arbuzisko siedzi w ratuszu stadionu nie bedzie. Won!
  Odpowiedz Oceń: 17 0 Zgłoś treść
 • Ja 2020-01-28 19:29:43 5.172.*.*
  154 miliony za dodatkowe 2000 miejsc w hali to trochę przesada jak bez przetargu od razu się mówi ile ma się kasy. A jak ktoś by chciał zrobić za sto milionów dziwny nasz Piotruś nieszczęście już odejdzie. Jedno krzesełko 77 tyś złoty to ile bilety będą kosztać.
  Odpowiedz Oceń: 13 3 Zgłoś treść