Praca - przyjemność czy obowiązek

Podobno żyjemy w czasach kiedy praca przestała być jedynie nielubianym sposobem na zarabianie pieniędzy, a stała się ważną częścią naszej egzystencji, bez której nasze życie byłoby smutne. Czy rzeczywiście tak jest?

Słuchając opowieści przypadkowych ludzi, o nielubianych szefach, ciężkiej harówce i ogólnym niezadowoleniu z pracy, właściwie ciężko jest uwierzyć w teorię, że świat się zmienił a praca stała się przyjemnością. Wielu ludzi nadal uważa, że do pracy chodzi się po to, żeby ''odbębnić'' swoje 8 godzin, zarobić pieniądze i dopiero wrócić do swojego prawdziwego życia czyli do domu gdzie mogą być wreszcie sobą. Oczywiście jest w tym trochę racji. Wiadomo każdy z nas wolałby czasami, tak po prostu, nic nie robić, ale na dłuższą metę byłoby to nie do zniesienia. Nieprawdą jest to, że pracy się nie wybiera. Nikt nas przecież nie zatrzyma w miejscu gdzie się nie spełniamy, jesteśmy krzywdzeni, a nasze  prawa człowieka i pracownika są łamane. 

Praca jest istotnym elementem naszego życia. Może być nawet przyjemna, pod warunkiem, że sami w to uwierzymy. Kiedy lubimy to co robimy i otaczamy się ludźmi, którzy myślą podobnie jak my, to jest prawie pewne, że praca stanie się istotnym czynnikiem  samospełnienia. Psycholodzy zgodnie twierdzą, że negatywne nastawienie człowieka do pracy i ludzi na starcie nas dyskwalifikuje. Radzą, by uruchomić w sobie otwartość na ludzi i swoje obowiązki, a sukces gwarantowany. Jeżeli z góry założymy, że robimy coś czego nie lubimy, a praca będzie jedynie miejscem zarabiania pieniędzy to rzeczywiście sama myśl o niej będzie przyprawiała nas o mdłości, a nawet, jak twierdzą psycholodzy, może doprowadzić do głębokiej depresji.  Pamiętajmy jednak, by nie popadać ze skrajności w skrajność. Kiedy całymi dniami pracujemy, bo tylko to przynosi nam w życiu szczęście może się okazać, że to pierwsze oznaki groźnej choroby cywilizacyjnej – pracoholizmu. Starajmy się zachować złoty środek pomiędzy obowiązkami zawodowymi, a życiem prywatnym i pilnujmy by te granice się nie zatarły.

Źródło: Własne

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz